ایران پرسمان

آخرين مطالب

مقالات

علم میانجی‌گری

پرسمان نیوز - در باب نسبت «سیاست‌ورزی» و «علوم انسانی» در ایران امروز

نائینی دینداران طرفدار استبداد را خلع سلاح کرد _ بخش اول

پرسمان نیوز - ندیشه نائینی از یک طرف ریشه در آگاهی‌های جدیی داشت که در آن دوران پدیدار شده و مفاهیم جدیدی را وارد ذهن شیعه کرده بود و از طرف دیگر برآمده از خودآگاهی نسبت به وضعیت بغرنج جامعه ایران آن زمان بود.

غبارزدایی محتاطانه از سینمای جنگ

پرسمان نیوز - از اینجا تا ابدیت: بررسی تطبیقی سینمای ایران و جهان تلاش مهدویان در «ایستاده در غبار» برای دستیابی به زبان و فرمی تازه در روایت را نمی‌توان نادیده گرفت، اما این تلاش زمانی کاملا به بار می‌نشیند که ما هوشمدانه بتوانیم تمعیدات مناسب برای جذابیت کارمان و ارتباط گسترده با تماشاگر را به کار ببریم و آنقدر خومان را در بند و محصور نگاه وفادرانه به زبان مستند و منابع تاریخی نکنیم.

یادگارهای یونانی

پرسمان نیوز - مهم‌ترین دستاورد زندگی شهری در یونان باستان در زمینه سازمان اجتماعی بود. تاسیس دولتشهر (polis) گام مهمی بود که یونانیان برداشتند؛ واحد زندگی مدنی در یونان شهرهایی با حکومت مستقل بودند که دولتشهر خوانده می‌شدند. در یونان باستان هرگز دولت ملی بزرگ از شهر به وجود نیامده در یونان شهروند کسی بود که اجدادش به خدایانی می‌رسید که مسئول نگهبان شهر بودند؛ به همین جهت وقتی سقراط به خاطر تردید کردن در وجود خدایان محکوم شناخته شد، به او اختیار دادند تا میان تبعید یا نوشیدن جام شوکران یکی را انتخاب کند و سقراط بی درنگ نوشیدن زهر را برگزید زیرا برای یک شهروند یونان باستان که منبع تمام هویتش شهری بود که به آن تعلق داشت. نفی بلد به معنای بی هویتی و نابودی کامل روحی و وضعیتی غیرقابل تحمل بود، به هر ترتیب در این گفت‌وگو با دکتر حسین کلباسی-استاد فلسفه دانشگاه علامه-سعی شده به بعضی از وجوه فلسفی شهر در یونان باستان به خصوص در آرای افلاطون و ارسطو پرداخته شود.

واكاوى چهارمين تغييرات در كابينه عربستان سعودى‏

پس از فوت ملك عبدالله پادشاه سابق عربستان و به قدرت رسيدن ملك سلمان، تغييرات در پست‏هاى حساس در اين كشور روندى بسيار سريع را در پيش گرفته است چراكه عربستان با چند بحران و مشكل ازجمله، اختلافات درون دربار پادشاهى، جنگ يمن و بحران اقتصادى مواجه است و ازاين‏رو اين كشور سعى دارد با تغييرات در كابينه و پست‏هاى مهم نظامى بر مشكلات غلبه كند.

نقد مقاله اتحاد بازار ومسجد

سلسله مراتب اجتماعي در ايران، سنت و مدرنيته، هويت ملي ايرانيان، روابط زراعي در ايران و رهبري کاريزماتيک و حکومت تئوکراتيک (دين‌سالار) در ايران پس از انقلاب

نقد مقاله اتحاد بازار ومسجد

سلسله مراتب اجتماعي در ايران، سنت و مدرنيته، هويت ملي ايرانيان، روابط زراعي در ايران و رهبري کاريزماتيک و حکومت تئوکراتيک (دين‌سالار) در ايران پس از انقلاب

تبيين ژئوپلتيک و عوامل موثر برآن

ژئوپلتيك يا سياست جغرافيايي توجه خود را عمدتا به عوامل جغرافيايي كه در شكل گيري سياستها موثرند معطوف مي‌دارد

ساير مطالب