ایران پرسمان

آخرين مطالب

يادداشت

«نزدیك‌ترین چیز به زندگی» به روایت جمیز وود

ایران پرسمان-جیمز وود در این کتاب خاطره و نقد ادبی را به نحوی شگرف به هم آمیخته و به کمک آن ارتباط بین داستان و زندگی واقعی را نشان داده است.

رازهایی از سرداب حرم حضرت اباالفضل العباس(ع)

ایران پرسمان-در داخل سرداب وقتی به قسمت زیر گنبدخانه رسیدیم، بخشی بود که تا ارتفاع کمر به داخل آب رفتیم؛ در واقع محوطه داخل سرداب حرم حضرت تا ارتفاع حدود یک متر و 10 سانت در آب قرار دارد.

دانشگاه‌ها "دانشجویان بورسیه" را به صورت آزمایشی در هیات علمی بپذیرند/ در صورت ضعیف بودن، عذرشان را بخواهند

ایران پرسمان-عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد داد: دانشگاه‌ها دانشجویان بورسیه را جز موارد صریحا تخلفی به صورت آزمایشی در هیات علمی بپذیرند و در صورتی که در دانشگاه ضعفی نشان دادند، عذرشان خواسته شود.

نوعی شوخ‌طبعی، مدارا و جدی نگرفتن اوضاع در نسل جدید دیده می‌شود

ایران پرسمان-جواد مجابی در مراسم جشم امضا کتاب جدیدش «گفتن در عین نگفتن» در کرمان عنوان کرد: در بسیاری از آدم‌های نسل حاضر نوعی شوخ‌طبعی، مدارا، آرامش طنزاندیش و جدی نگرفتن اوضاع وجود دارد.

کوتاه یا بلند در ادبیات معاصر آمریکا/ چرا کتاب‌های قطورتر موفق هستند؟

ایران پرسمان-موفقیت رمان‌های کوتاه در طول تاریخ ادبیات چشمگیر بوده و در دوره معاصر نیز این رمان‌ها با وجود کوتاه شدن حوصله مخاطب در دنیای دیجیتال همچنان طرفداران زیادی دارد ولی این مسئله در کشور آمریکا صدق نمی‌کند.

شمارگان از نفس افتاده و کتاب‌های قاچاق 150 هزار نسخه‌ای

ایران پرسمان_کارشناسان حاضر در میزگرد «آسیب‌شناسی وضعیت شمارگان کتاب» بر لزوم بازنگری دولت در سیاست‌های حمایتی خود تاکید دارند و معتقدند که توسعه فرهنگی به‌عنوان توسعه همه‌جانبه، به سرمایه‌گذاری نیاز دارد.

نوشتن، تجربه‌ای نبوی است

ایران پرسمان_به اعتقاد ابراهیم اکبری‌دیزگاه، پدیدآورنده رمان «شاه‌کشی»، نویسنده دیندار می‌تواند به دست و دهانِ نبی خیره و شبیه او شود.

جویس، فاکنر، هیوز، و پلات هم کتاب کودک نوشته‌اند

ایران پرسمان_بسیاری از علاقه‌مندان به دنیای کتاب نمی‌دانند که رمان‌نویسان و شاعران معروفی چون ویلیام فاکنر، جیمز جویس، سیلویا پلات، تونی موریسون، و ....... هم آثاری در حوزه کودک به نگارش در آورده‌اند. در این مطلب آثار چند نویسنده مشهور در حوزه کتاب کودک را به خوانندگان معرفی می‌کنیم.

کتابفروشی‌ها کانون‌های فرهنگی را زنده نگه می‌دارند

ایران پرسمان_وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آئین افتتاح مرکز اسناد و کتابخانه تخصصی فرهنگ و رسانه،برگزاری طرح‌های حمایتی موسسه خانه‌کتاب به‌عنوان یکی از راه‌های موثر در تقویت کتابفروشی‌ها است

اقدامات امام حسن عسکری(ع) در مبارزه با اندیشه های ضد اسلامی

پرسمان_امام حسن عسکری(ع)، با وجود همه فشارها و مراقبت‌های بی وقفه حکومت عباسی، یک سلسله فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی و علمی را در جهت حفظ اسلام و مبارزه با اندیشه های ضد اسلامی انجام می‌داد.

درمرکز دایره‌ی سینما

پرسمان نیوز - همیشه همه جنجال‌های پیرامون سینمای کیارستمی حواشی حضور ایشان بوده. در حالی که کیارستمی همیشه در اصل بوده در مرکز دایره سینما.

لمپنیسم متجددانه

پرسمان نیوز - اشراف جدید همچنان «رعیت‌گرا» هستند و با «حق شهروندی» در ستیزند

فلسفه:پراگما

پرسمان نیوز - ریشه¬های مکتب پراگماتیسم را میتوان تا فلسفه پیشاسقراطی و به ویژه دیدگاه¬های پروتاگوراس پی گرفت

موسیقی در چنگ مافیا

پرسمان نیوز - هنر ایرانی به‌ ورطه حقارت و سقوط افتاده است

هنوز هاله‌ی تقدس وجود دارد

پرسمان نیوز - غالب سینمای جنگ ما اصلا با تاریخ کاری نداشته و اکثر مواقع دنبال سوژه‌های بخش فرهنگی جنگ بوده است.

دین‌شهری و شهردین

پرسمان نیوز - اسلام، شهرنشینی و تغییرات طبقاتی در جامعه ایرانی

جواني جامعه ايراني و انرژي جوانان/فرصتي که مي‌تواند تهديد باشد

​چکيده: قرآن کريم با طرح الگوهايي از جوانان شايسته؛ همانند جوانان اصحاب کهف و برخي از پيامبران جوان الهي و يادآوري برخي از داستان‌ها و نکات اخلاقي و تربيتي، سيماي جوان شايسته و نقش آنان را در جامعه ترسيم مي‌کند؛ مانند تأثير پرهيزکاري و رعايت تقوا، تحصيل علم و دانش، تلاش و کوشش اجتماعي.

چرا دولت‌هاي جمهوري اسلامي با استقبال مي‌آيند و با بداقبالي مي‌روند؟

علت خيلي از بحران‌هاي اجتماعي ما اين است که در چارچوب در ايستاده‌ايم!نه از فضاي دولت‌سازي مدرن بيرون مي‌رويم و از آن دل مي‌کَنيم؛نه مي‌توانيم داخل آن شويم و مدرن زندگي کنيم!

اسرار جنگ عراق عليه ايران در کتاب خاطرات يک ارتشبد عراقي

ارتشبد «نزار الخزرجي» فرمانده سابق ستاد کل ارتش بعث عراق از اسرار جنگ ايران-عراق در سال‌هاي 1988- 1980 و دلايل وفاداري‌اش به رژيم سابق «صدام » در زمان فرماندهي ستاد کل ارتش عراق در سال 1987 و استعفا از اين منصب همزمان با پايان يافتن جنگ سخن گفت.

رئيس جمهور چقدر دارايي دارد؟

رئيس جمهور چقدر دارايي و اموال دارد؟ آيا او هم مانند برخي از اعضاي کابينه آنطور که مجلسي ها مي گويند مردي 1000ميلياردي است؟

جهان سوم

اصطلاحي است که در دهه‌هاي 1950 و 1960 رواج يافت و مقصود از آن مجموعه‌ي کشورهاي تازه استقلال يافته‌ي قاره‌هاي آسيا و آفريقاو .....

خاورميانه جديد با هويت اسلامي

منطقه خاورميانه به دليل برخورداري از يک موقعيت استراتژيک و ژئواکونوميک در طول تاريخ همواره کانون توجه و نگاه قدرتهاي منطقه اي و فرامنطقه اي بوده است.

6 اصل در قضا و قدر

در تفسير قدر و قضا چنين مى‏فرمايد:«قدر عبارت است از اندازه‏گيرى شى‏ء از نظر بقاء و فنا، و قضا همان قطعيت وتحقق بخشيدن شى‏ء است.

انتخابات و رديابي راهبرد دشمن

در انتخابات سال 88 تحريك‌كننده‌ترين شعار دشمن و جريان فتنه، تقلب و مهندسي انتخابات و دخالت افراد و نهادهاي غير مسئول بود و علي‌رغم تمامي روشنگري‌هايي كه درباره خطا بودن اين تحليل ارائه شد

حقوق بشر و اينترنت

آزادي بيان يکي از بينان‌هاي اساسي جامعه دموکراتيک به شمار مي‌رود علاوه بر آن بسياري معتقدند رعايت اين حقوق از شروط اساسي پيشرفت و توسعه در جوامع انساني است

ساير مطالب