ایران پرسمان

آخرين مطالب

مد گرايي خوب است يا بد؟ انديشه

مد گرايي خوب است يا بد؟

  بزرگنمايي:


بسياري از پدر و مادرها از اين که فرزندشان مطابق مد لباس بپوشد، دل خوشي ندارند و تصور مي کنند اين کار بيهوده و حتي اشتباه است. اما کدام يک از ما دوست داريم لباس هاي قديمي بپوشيم؟ اصلا تا به حال از خودتان پرسيده ايد پوشيدن لباسي قديمي يا لباسي که دوستش نداريم، چه حسي در ما ايجاد مي کند؟ يا چرا نبايد از لباس ها جديد و متنوع استفاده کرد؟ و....

پس قبل از اين که نوجوان را مقصر بدانيد، اول با خودتان فکر کنيد و ببينيد شما حاضريد لباسي قديمي بپوشيد يا نه؟ جاي تعجب هم ندارد، بدون شک همه دوست دارند مطابق روز حرکت کنند و ماندن در گذشته ترجيح هيچ کس نيست. بنابراين بپذيريم همه ما تابع يک هنجار کلي هستيم و پوشش مان را هم براساس آن انتخاب مي کنيم. تا اين جاي کار هيچ مشکلي وجود ندارد و همه چيز بخوبي پيش مي رود. اما وقتي که اين عقيده به صورت افراطي بروز مي کند، به طوري که نوجوان هر لحظه و هر دقيقه دنبال مد جديد مي رود، نشان دهنده يک خلأ شخصيتي است.

نوجواني که چنين رفتاري دارد به طور حتم در ذهن و فکرش هم اين دغدغه وجود دارد که اگر مطابق مد حرکت نکند ممکن است مورد توجه قرار نگيرد و از ارزش او کاسته شود. اين افراد تصور مي کنند اگر هر روز براساس مد جديد پيش نروند، حتما ارزش و احترام شان را از دست مي دهند و شخصيت شان زير سوال مي رود. در حقيقت چنين کساني به جاي اين که خصوصيات اخلاقي مثبت را در وجودشان ايجاد کرده و پرورش دهند، در نوع ظاهر و پوشش شان به دنبال شخصيت مي گردند.

بپذيريم نه تنها هيچ کس از اين که مورد تحسين قرار بگيرد، بدش نمي آيد بلکه اعتماد به نفسش هم بيشتر مي شود. با اين حال گاهي والدين تا حدي نوجوان را سرزنش و او را سرکوب مي کنند و قدرت عمل را از او مي گيرند که فکر مي کند با نوع پوشش عجيب مي تواند تمام اين کاستي ها را جبران کند؛ او مي پندارد تا زماني که طبق مد پيش رود، انساني دوست داشتني و خاص است. بنابراين مشخص است اگر روزي نتواند مطابق مد لباس بپوشد، اعتماد به نفسش را از دست خواهد داد و بشدت صدمه پذير خواهد شد.

البته متخصصان اعتقاد دارند تبعيت پي درپي و هميشگي از مد به طوري که فکر و ذهن نوجوان را دائم مشغول خود کند، مانع شناخت استعدادها و توانمندي هاي نوجوان مي شود و در نتيجه مي تواند مشکلاتي را براي ادامه زندگي او ايجاد کند؛ متاسفانه اين گروه از نوجوانان به اولين و مهم ترين مهارت زندگي که کسب خودآگاهي و خودشناسي است، دست پيدا نمي کنند و زماني که خودآگاهي وجود نداشته باشد، مهارت حل مسائل و تصميم گيري درست و مناسب را هم نمي توانيم در نوجوان ببينيم چون او هيچ وقت اين موارد را در زندگي نياموخته است. علاوه بر اينها، مسئوليت پذيري در انجام کارها و برخورد با واقعيت نيز در مورد اين گروه نسبت به ديگر افراد جامعه ضعيف تر مي شود.

بنابراين حواستان باشد هر لباسي که نوجوان انتخاب مي کند و مطابق سليقه شما نيست، غيرطبيعي به حساب نمي آيد و اين مساله به موارد ديگري هم بستگي دارد؛ اين که تا چه حد با ارزش هاي فکري خانواده هماهنگ است و تا چه حد از آنها فاصله گرفته است.

در کل اگر همانندسازي خوبي صورت گرفته و الگوبرداري مطلوبي از والدين وجود داشته باشد، معمولا تفاوت چنداني ميان آنها نمي بينيم. در غير اين صورت و در شرايطي که تفاوت زيادي ميان ديدگاه والدين و نوجوان مشاهده مي شود، شايد حتي انتخاب لباس هاي خاص توسط نوجوان شيوه اي اعتراضي باشد که در اين وضعيت بايد به فکر حل مشکل باشيد.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سخنرانی انقلابی علامه مصباح در نقد انجمن حجتیه: وظیفه ی خودشان می دانستند که «شاهنشاه اسلام پناه!» را ترویج کنند/ آیا دفاع از کیان اسلام را هم مشروط به آمدن امام زمان(عج) می دانید؟ / پاسخ اساتید حوزه به اتهام چراغانی موسسه «درراه‌حق» در نیمه شعبان 57

منطق نزاع طبقاطی

عصمت حضرت معصومه

مخمصه هویت

خاستگاه و چیستی موسیقی زیرزمینی از منظر جامعه‌شناسی (بخش دوم)

خاستگاه و چیستی موسیقی زیرزمینی از منظر جامعه‌شناسی (بخش نخست)

تهران؛ شهر بی نماد

طبقه تاجر صفت

سمِ سرگشتگی فقهی

دموکراسی از جاده تغییر اجتماعی می‌گذرد

تراژدی زوال موسیقی

جزئیات اختلاف در سالروز شهادت حضرت زهرا علیها السلام

به مناسبت سالروز شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها (به نقلی)

به مناسبت سالروز وقوع جنگ جمل

به مناسبت سالروز درگذشت آیت الله سید محمد حجت كوه كمری موسس مدرسه حجتیه

کلانشهر و نگرش دلزده

به مناسبت سالروز رحلت فقیه نامدار آیت الله العظمی سیداحمد خوانساری

چه دین و ایمانی اجازه کشتار نمازگذاران را می دهد؟

نظر قرآن كريم درباره نهضت توليد علم و جنبش نزم افزاري را بيان فرماييد.

حضرت هود (ع) که بود؟ و قوم او چه مشخصه اي داشتند؟

آدم و حوّا در بهشت

ماجراي ازدواج فرزندان حضرت آدم (ع) و قتل هابيل

مزه گوشت برادر مرده

جانشين نوح (ع) که بود؟

ماجراي ساخت كشتي و حوادث بعد از آن

مشخصات نوح (ع) و قوم او

مشخصات ادريس (ع) و هدايت مردم

آفرينش حضرت آدم (ع)

فلسفه فضيلت روزه در ماه رجب

چگونگي شهادت امام هادي عليه السلام

متن کامل مناظره دکتر محبيان و محمد قوچاني؛

عقلانيت مطلق يا عقلانيت نسبي؟

حجاب در آخر زمان

راه کارعملي رسيدن به حکمت چيست ؟

حكمت چيست؟ معرفت چيست؟ فطرت چيست؟

مباني جنبش عدالت خواهي در كلام رهبر انقلاب

رابطه اخلاق و سياست با تأکيد بر انديشه امام خميني(ره)

ماکياوليسم و ماکياول کيست و چيست؟

امام(ره) به هيچ وجه اجازه نمي‌دادند حق کسي ضايع شود

موريانه سوءظن بر جان زندگي

گرم مزاج هستيد يا سرد مزاج؟

10 کار رابطه خراب کن رايج!

دلايل اصلي ناکامي در يادگيري زبان

عوامل سقوط پهلوي-نظريات انقلاب

چرا بايد انگليسي ياد بگيريم؟

علائم سرطان تخمدان چيست؟

حساس ترين نقاط تهران هنگام زلزله کجاست؟

8 باور غلط براي لاغر شدن چيست ؟

ويژگي هاي اصلي همسران خوشبخت چيست ؟

عاشورا، خاستگاه انقلاب اسلامي ايران ؟