ایران پرسمان

آخرين مطالب

پرسش هايي درباره زلزله هاي زنجيره اي اخير انديشه

پرسش هايي درباره زلزله هاي زنجيره اي اخير

  بزرگنمايي:


سال مار ايراني ها لرزان مي گذرد. حال مان بد نيست، اما کشورمان لرز گرفته است و هنوز يک ماه از آغاز سال جديد نگذشته که چهار زلزله بزرگ استان هاي مختلف را تکان داده در برخي استان ها نيز زمين لرزه هاي کوچک به وقوع پيوسته است.

اين همه تکان هاي ترسناک، مردم استان هاي ديگر را هم ترسانده و پرسش هاي زيادي درباره زلزله هاي زنجيره اي اخير در ذهن آنها شکل گرفته است.

آيا اين زلزله هاي کوچک و بزرگ نشان از وقوع زلزله اي دهشتناک دارد؟ آيا گسل هاي خطرناک فعال مي شوند؟ نکند تکان هاي کوچک زمين، تهران را که سال هاست همه از وقوع زلزله اي بزرگ در آن هراس دارند، بلرزاند؟ چه شده است که طي ده روز اخير هر روز بخشي از زمين کشورمان به لرزه درآمده است؟ اين گزارش به اين پرسش ها پاسخ مي دهد.

به گزارش مرکز لرزه نگاري، کشورمان دست کم روزي 30 بار مي لرزد، اما مردم بيشتر اين زلزله ها را احساس نمي کنند و بي خبر مي مانند تا وقتي که لرزش ناگهاني زمين غافلگيرشان کند مثل دشتي هاي بوشهر که بيستم فروردين امسال زلزله اي به بزرگي 6.1 ريشتر زمين زير پايشان را لرزاند، زلزله بزرگ بعدي که پس از وقوعش، تقريبا همه خبرگزاري هاي دنيا درباره اش حرف زدند، دقيقا پس از يک هفته در سيستان و بلوچستان رخ داد و علت مطرح شدنش در سراسر دنيا بزرگاي بي سابقه اش بود چرا که در 50 سال اخير وقوع زلزله اي با چنين بزرگايي در ايران بي سابقه بود و بيش از صد ميليون نفر، از هندوستان تا قطر، احساسش کردند.

کانون اين زلزله در منطقه اي کم جمعيت بود و به همين علت تلفات جاني نداشت. سه روز بعد وقتي مردم آذربايجان شرقي از خوش شانسي هموطن هايشان در سيستان و بلوچستان ذوق کرده بودند، زلزله اي به بزرگاي 4.9 خانه هايشان را تکان داد و آنها را به خيابان کشاند که البته برخي منابع هم بزرگاي آن را 5.2 اعلام کردند.

فرداي همان روز، اهالي استان فارس زلزله اي پنج ريشتري و اصفهاني ها زلزله اي 4.1 ريشتري را تجربه کردند و حالا بعد از اين همه تاب خوردن، فکر نمي کنيد طبيعي باشد اگر مردم در سراسر کشور وحشت کنند و بخواهند بدانند که آيا قربانيان بعدي زلزله آنها هستند؟

چه اتفاقي در حال وقوع است؟

«ترس مال آدم هاي عاقل است» اين را دکتر مهدي زارع، معاون پژوهشي و فناوري پژوهشگاه زلزله مي گويد و درباره علت زلزله ها توضيح مي دهد: «صفحه زمين ساختي ايران بين صفحات زمين ساختي اوراسيا و عربي گير کرده است. حرکت صفحه زمين ساختي عربي از جنوب، به صفحه زمين ساختي ايران فشار مي​آورد و از آنجا که صفحه زمين ساختي ايران به وسيله صفحه زمين ساختي اوراسيا در شمالش، تثبيت شده است يعني نمي تواند حرکت کند، دچار لرزش مي شود. اين لرزش و آزاد شدن انرژي از طريق گسل ها آزاد و به زلزله منجر مي شود.»

براي تصور بهتر اتفاقي که در حال وقوع است و به زلزله منجر شده تصور کنيد که صفحه زمين ساختي ايران، خودرويي است که گوشه خياباني پارک شده است. خودروي ديگري از پشت سر به اين خودرو فشار مي آورد. نام خودروي متخلف را بگذاريد صفحه زمين ساختي عربي. اگر اين خودروي متخلف زيادي قوي باشد، با هل دادن خودروي پارک شده مي تواند آن را به سمت جلو حرکت بدهد، اما خودروي پارک شده، زيادي بدشانس است، چون مقابل آن خودروي بزرگ تري پارک شده است به نام صفحه زمين ساختي اوراسيا.

با اين اوصاف وقتي خودروي متخلف به خودروي پارک شده فشار مي آورد، سپر خودروي پارک شده، جمع مي شود و آسيب مي بيند. اين جمع شدن، زلزله است.

منتظر زلزله باشيم يا نه؟

حالا که سر درآورده ايد تقريبا چه اتفاقي در کشورمان در حال وقوع است، مي شود آسان تر بحث کرد که آيا احتمال وقوع زلزله در ديگر استان هاي کشورمان به واسطه زلزله هاي اخير، بيشتر شده است يا نه؟

زارع در پاسخ به اين پرسش مي گويد: در مناطقي که زلزله رخ داده است، همچنان امکان وقوع پس لرزه وجود دارد؛ به طوري که پس از وقوع زلزله هاي با بزرگاي هفت ريشتر، تا يک سال و زلزله هاي با بزرگاي شش ريشتر، تا شش ماه، انتظار رخ دادن پس لرزه وجود دارد و به همين ترتيب هرچه بزرگاي زلزله کمتر باشد، پس لرزه هاي بعدي در دوره زماني کوتاه تري رخ مي دهد.

معاون پژوهشي و فناوري پژوهشگاه زلزله درباره اين که آيا در نقاطي که نزديک به کانون زلزله نبوده اند، براي مثال پايتخت هم امکان زلزله وجود دارد يا نه توضيح مي دهد: اين مناطق ربطي به گسل هايي که انرژي آزاد کرده است، ندارد و بنابر اين زلزله هاي اخير امکان وقوع زلزله در آنها را بيشتر نکرده است، اما مردم سراسر ايران بايد هميشه آماده باشند، چون کشورمان بيش از 100 گسل لرزه خيز دارد که هر کدام ممکن است دچار لرزش شود و بنابر اين احتمال وقوع زلزله در هر نقطه از کشور که روي گسلي لرزه خيز واقع شده، وجود دارد.

اين نکته را دکتر نوربخش ميرزايي، رئيس مرکز لرزه نگاري نيز تائيد مي کند و شرح مي دهد: ايران روزي 30 بار مي لرزد، اما دقيقا نمي شود تعيين کرد که در هر ساعت کدام نقطه از کشورمان مي لرزد يا بزرگاي زلزله اي که در آن رخ دهد، چقدر خواهد بود.

او مي افزايد: براي مثال هر لحظه امکان دارد زلزله اي در تهران رخ دهد، اما زمان آن نامعلوم است.

ميرزايي البته تاکيد مي کند که زلزله هاي اخير هيچ ربطي به گسل هاي تهران ندارد، با وجود اين همه کارشناسان نسبت به اين که پايتخت هم روي گسل هايي لرزه خيز قرار دارد، اتفاق نظر دارند و با توجه به اين وضع به تهراني ها و مردم ديگر استان ها هشدار داده مي شود که هميشه آماده و در شرايط ايمن باشند و راه هاي حفظ جان شان در برابر زلزله را بياموزند، اما اطمينان داشته باشند زلزله هاي زنجيره اي اخير در کشورمان کاملا تصادفي رخ داده است و جاي نگراني وجود ندارد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

زهره، زمین و مشتری در خورشید طوفان به پا می‌کنند!

عکس تازه ناسا از زندگی انسان روی کره ماه

دو خط کتاب/ از اینجا که منم، چیزی تا مرگ نمانده

سازمان‌هایی که میلیاردها بودجه برای حفظ زبان فارسی می‌گیرند، کدامند؟

استفاده از تکنیک NGS برای طبقه‌بندی بیماری صرع‌

پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت سالروز درگذشت علی شریعتی

تند باد چیست و چگونه به وجود می آید؟

ناسا از حضور پایدار انسان روی ماه تا سال 2028 خبر داد

ترکیبات میکروبیوم روده بر رفتار کودک اثر دارد

سردترین ماده دنیا چیست؟

هر نخ سیگار 3 دقیقه از عمرتان می کاهد

شاعرانه/ نفس آدمها سر به سر افسرده است

بررسی کاربرد سبک‌شناسی پیکره‌ بنیاد در شعر حافظ

میزبانی باغ کتاب و بو‌کتاب از پویش «با مهر تا مهر»

شاعرانه/ امروز دیدم یار را آن رونق هر کار را

ساخت نانو واکسن برای بیماری تنفسی رایج در خاورمیانه

کشف دو گونه‌ی جدید از دایناسورها

آیا مشکلات چشمی باعث ایجاد میگرن می‌شوند؟

ماشین ظرفشویی رباتیک به کمک رستوران‌ها می‌آید

تاثیر روانی انسان‌ها بر سگ‌های‌شان

کفش کثیف در خانه بپوشید

شاعرانه/ رازی که با من بود!

دو خط کتاب/ قهرمان‌هاى واقعى از جنگ متولد مى‌شوند و در جنگ مى‌میرند

دو خط کتاب/ پایان تنهایی وقتیه که یکی به آدم نیاز داره

استفاده از قطرات باردار آب در فناوری‌های تصفیه هوا

ماهواره ایرانی «ناهید 1» در دست آزمایش است

چطور در کنکور تجربی رتبه زیر 2000 به دست بیاوریم؟

کودکان روستایی کمتر از کودکان شهری به آسم مبتلا می‌شوند

درمان بیماری‌های خودایمنی با کمک سلول‌های کبد

الگوریتمی که حرف‌های گوینده را در ویدیو عوض می‌کند!

بخشی از کتاب/ به دخترت این چیزها را یاد بده

«حکایت قصر»؛ همه‌چیز درباره یک زندان

شاعرانه/ اگر عشق نمی‌بود

دو خط کتاب/ چه طور می شود فهمید چه تصمیمی درست است؟

کتابی در دفاع از یکپارچه شدن دانش

سلبریتی‌ها جای روشنفکران را گرفته‌اند

درمان تنبلی چشم با بررسی مسیرهای جداگانه مغز

5 رویداد فضایی هیجان انگیز در تابستان 2019

بهترین عکس‌های نجومی 2019 منتشر شد

به زودی رزرو اتاق در هتل فضایی ایستگاه بین‌المللی!

ساخت آثار هنری جذاب از دل کتاب‌های کهنه

یک کتاب خوب/ واقعا چرا می‌خواهی بچه‌دار شوی؟!

دو خط کتاب/ به حال بدبختی‌هایت گریه کن

روایت المیرا شریفی مقدم از یک آبروی از دست رفته

ابرهای سیاره مریخ، شهاب‌سنگ‌های تکه تکه شده‌اند

انفجار کپسول دراگون، برنامه ناسا را به تعویق انداخت

با این آزمایش علمی دست خود را آتش بزنید!

دو خط کتاب/ چطور امروز یک نفر را شاد کنیم؟

غلط ننویسیم، مُلک یا مِلک؟

غذای ملی امارات در ایستگاه فضایی بین‌المللی!