ایران پرسمان

آخرين مطالب

علل هاي وحشت شبانه کودک چيست ؟ انديشه

علل هاي وحشت شبانه کودک چيست ؟

  بزرگنمايي:

گفت وگو درباره يکي از شايع ترين اختلالات خواب بچه ها قبل از سن مدرسه

چندي پيش پيامکي داشتيم مبني بر اينکه پسر 5 ساله اي يکي، دو ساعت پس از خواب، با ترس شديد و نگراني از خواب بيدار مي شود و بي توجه به محيط اطراف و حتي والدين گريه مي کند...

پس از اينکه کودک به وسيله والدين آرام مي شود و مي خوابد، دوباره با همين حالت ها از خواب بيدار مي شود. نگراني شديد والدين باعث مراجعه شبانه به اورژانس مي شود و در نهايت مشخص مي شود اين پسر کوچک دچار وحشت شبانه شده است.وحشت شبانه، يکي از اختلال هاي خواب در کودکان است که بيشتر در سنين بين 6 3 سال رخ مي دهد. براي آشنايي بيشتر با اين اختلال و ساير مشکلاتي که باعث مختل شدن خواب کودکان مي شود، با دکتر کتايون خوشابي، روان پزشک کودکان و نوجوانان و عضو هيات علمي دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي گفت وگو کرده ايم.

والدين چگونه مي توانند متوجه شوند کودک دچار وحشت شبانه شده است و مشکل ديگري ندارد؟

وحشت شبانه يکي از اختلال هاي شايع خواب است که معمولا از حدود 3 سالگي به بعد شروع مي شود و تا سنين بلوغ و نوجواني ادامه مي يابد و بعد از اين دوره به پايان مي رسد. کودک دچار وحشت شبانه حدود يکي، دو ساعت بعد از خواب، با نگراني، وحشت و ترس شديد از خواب بيدار مي شود. گاهي چشم ها باز است ولي سطح هوشياري کودک به اندازه زمان بيداري نيست. ممکن است دچار توهماتي شود که معمولا چند ثانيه تا چند دقيقه طول مي کشد. حتي امکان دارد جمله اي مثل آن مارمولک را بگير و... بگويد و دچار توهمات بينايي و وحشت ديدن چيزي شود. کودک بدون هيچ مشکلي مي خوابد و حدود نيمه هاي اول شب با حالت ترس و اضطراب شديد از خواب بيدار مي شود.

والدين در اين شرايط چه کنند؟

والدين بايد اجازه دهند دوره وحشت شبانه طي شود. معمولا اين وحشت شبانه بين چند ثانيه تا چند دقيقه طول مي کشد. به هيچ وجه دست و پاي کودک را نگيريد و سعي نکنيد حرکات او را کنترل کنيد فقط چون در حالت وحشت حس فرار به کودک دست مي دهد و حتي ممکن است از جايش بلند شود و راه برود، مراقب او باشيد که احيانا از تخت نيفتد و آسيبي نيبند. پس از طي شدن اين زمان کوتاه، کودک به رختخواب برمي گردد و مي خوابد و فردا هيچ خاطره اي از وحشت شب گذشته به ياد نمي آورد. والدين هم نبايد روز بعد در مورد اتفاق هاي شب گذشته و حالت هاي او با کودک صحبت کنند و او را در اين مورد حساس نکنند.
چه عواملي باعث بروز اين مشکل مي شود؟

استرس هاي روزمره، هيجان هاي مثبت و منفي، حتي اتفاق هاي خوبي که باعث خوشحال شدن کودک شده، مي تواند باعث بروز اين اختلال در کودک شود.

آيا تماشاي فيلم ها يا کارتون هاي ترسناک هم مي تواند باعث بروز اين مشکل شود؟

صددرصد نمي توان گفت موثر هستند يا نه اما استرس هاي روزمره امکان بروز وحشت شبانه را بيشتر مي کند و مواجهه با استرس روزانه اجتناب ناپذير است اما بهتر است والدين اجازه ندهند کودک فيلم ها و کارتون هاي وحشتناک، اضطراب آور و خشن ببيند.

شيوع اين اختلال در پسرها بيشتر است يا دختر ها؟

اين اختلال خواب در هر دو جنس ديده مي شود اما معمولا در پسرها کمي بيشتر است.

آيا نياز به پيگيري و درمان دارد؟

نه، وحشت شبانه جزو اختلال هاي شايع خواب در سنين کودکي است و نيازي به درمان ندارد فقط با استرس هاي روزمره کودک ارتباط دارد. معمولا براي کنترل وحشت شبانه دارو هم تجويز نمي شود مگر در موارد خاص که شدت و تعداد دفعات وحشت شبانه زياد باشد و کودک هر شب اين اختلال را تجربه کند و خانواده نگران شوند. در اين صورت داروهايي تجويز مي شود که عمقي از خواب که وحشت در آن اتفاق مي افتد، بيشتر مي کند بنابراين جاي نگراني نيست و در دوران بلوغ به اتمام مي رسد و تکرار نمي شود اما نقش والدين بسيار مهم است. بايد اجازه دهند دوره چند لحظه وحشت بگذرد و در مورد آن هم صحبت نکنند. البته در برخي موارد که سابقه صرع و تشنج در خانواده وجود دارد، در صورتي که وحشت شبانه در سنين نوجواني شروع شود، بايد ابتلا به تشنج را هم در نظر داشت. اگر شروع ديررس وحشت شبانه به صورت تشنج باشد، نوجوان حتما بايد بررسي و درمان شود.

آيا مي توان گفت وحشت شبانه همان کابوس است؟

نه، در کابوس شبانه، کودک خواب بد مي بيند و به دنبال خواب بد ممکن است حرف بزند يا بلند شود و راه برود و چيزهايي را بيان کند که همراه با ترس و وحشت باشد. معمولا خاطره کابوس مي ماند و در طول روز کودک همان احساس ترس و وحشت ها را به صورت خفيف تر تجربه مي کند اما در وحشت شبانه هيچ خاطره اي باقي نمي ماند. هردوي اين اختلالات خواب نيازي به درمان ندارند و براي هر کسي در هر سني ممکن است اتفاق بيفتند. گاهي تصور مي شود وحشت هاي شبانه همان ترس از تاريکي يا تنهايي است که حتي تا بزرگسالي هم در کودک مي ماند، وحشت شبانه و کابوس شبانه جزو اختلال هاي خواب هستند و به ترس هاي دوران کودکي که جزو اختلالات اضطرابي هستند، ربطي ندارند.
نظرات شما

admin-magz

انديشه

يا سلام دخترم ۸ سالشه تا ۷ سالگي تو اتاق خودش مي خوابيده در ۸ سالگي شبا بين ساعت ۱ تا ۲ از خواب بيدار ميشه و پيش ما ميخوابه هيچ حرفي هم از ترس و کابئس نداره فقط ميگه بيدار شدم تنها بودم امدو پيش شما لطفا منو راهنمايي بفرمايييد.

۲۹/۰۶/۱۳۹۴

admin-magz

راحله

پپسر ۱۶ ساله و دختر ۹ ساله دارم که اتاقي مشترک داشتند. به خواست خودشان اتاقاشان را جدا کردم. پسرم در آرامش است ولي دخترم تنها يک شب را در اتاقش به سربرد. الان دقيقا چهار هفته است که از خواب مي ترسد و حتي مواقعي که او در کنار من مي خوابد يا من در اتاق او مي خوابم باز هم احساس امنيت نمي کند و شبها دست مرا در دست مي گيرد و مي خوابد. با اين وجود باز هم هراسان از خواب مي پرد . لطفا راهنماييم کنيد براي از بين بردن ترس او چه کنم؟يک ماه است که در منزل ما هيچ کس خواب راحت به چشم نديده است.

۰۲/۱۲/۱۳۹۳

admin-magz

من دختري ۷ ساله دارم که از بدو تولد در ساعات بخصوص شب در خواب بي تابي ميکند گويي با کسي دعوا مي کنديا به نحوي مي خواهد خود را رها کند اخيرا اين حالت تشديد پيدا کرده وتا صبح اين بي قراري ادامه دارد لطفا مرا راهنمايي کنيد با تشکر

۰۶/۱۱/۱۳۹۲

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سخنرانی انقلابی علامه مصباح در نقد انجمن حجتیه: وظیفه ی خودشان می دانستند که «شاهنشاه اسلام پناه!» را ترویج کنند/ آیا دفاع از کیان اسلام را هم مشروط به آمدن امام زمان(عج) می دانید؟ / پاسخ اساتید حوزه به اتهام چراغانی موسسه «درراه‌حق» در نیمه شعبان 57

منطق نزاع طبقاطی

عصمت حضرت معصومه

مخمصه هویت

خاستگاه و چیستی موسیقی زیرزمینی از منظر جامعه‌شناسی (بخش دوم)

خاستگاه و چیستی موسیقی زیرزمینی از منظر جامعه‌شناسی (بخش نخست)

تهران؛ شهر بی نماد

طبقه تاجر صفت

سمِ سرگشتگی فقهی

دموکراسی از جاده تغییر اجتماعی می‌گذرد

تراژدی زوال موسیقی

جزئیات اختلاف در سالروز شهادت حضرت زهرا علیها السلام

به مناسبت سالروز شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها (به نقلی)

به مناسبت سالروز وقوع جنگ جمل

به مناسبت سالروز درگذشت آیت الله سید محمد حجت كوه كمری موسس مدرسه حجتیه

کلانشهر و نگرش دلزده

به مناسبت سالروز رحلت فقیه نامدار آیت الله العظمی سیداحمد خوانساری

چه دین و ایمانی اجازه کشتار نمازگذاران را می دهد؟

نظر قرآن كريم درباره نهضت توليد علم و جنبش نزم افزاري را بيان فرماييد.

حضرت هود (ع) که بود؟ و قوم او چه مشخصه اي داشتند؟

آدم و حوّا در بهشت

ماجراي ازدواج فرزندان حضرت آدم (ع) و قتل هابيل

مزه گوشت برادر مرده

جانشين نوح (ع) که بود؟

ماجراي ساخت كشتي و حوادث بعد از آن

مشخصات نوح (ع) و قوم او

مشخصات ادريس (ع) و هدايت مردم

آفرينش حضرت آدم (ع)

فلسفه فضيلت روزه در ماه رجب

چگونگي شهادت امام هادي عليه السلام

متن کامل مناظره دکتر محبيان و محمد قوچاني؛

عقلانيت مطلق يا عقلانيت نسبي؟

حجاب در آخر زمان

راه کارعملي رسيدن به حکمت چيست ؟

حكمت چيست؟ معرفت چيست؟ فطرت چيست؟

مباني جنبش عدالت خواهي در كلام رهبر انقلاب

رابطه اخلاق و سياست با تأکيد بر انديشه امام خميني(ره)

ماکياوليسم و ماکياول کيست و چيست؟

امام(ره) به هيچ وجه اجازه نمي‌دادند حق کسي ضايع شود

موريانه سوءظن بر جان زندگي

گرم مزاج هستيد يا سرد مزاج؟

10 کار رابطه خراب کن رايج!

دلايل اصلي ناکامي در يادگيري زبان

عوامل سقوط پهلوي-نظريات انقلاب

چرا بايد انگليسي ياد بگيريم؟

علائم سرطان تخمدان چيست؟

حساس ترين نقاط تهران هنگام زلزله کجاست؟

8 باور غلط براي لاغر شدن چيست ؟

ويژگي هاي اصلي همسران خوشبخت چيست ؟

عاشورا، خاستگاه انقلاب اسلامي ايران ؟