ایران پرسمان

آخرين مطالب

10 کشف علمی جدید که برای داشتن بدنی سالم باید از آن ها مطلع باشید انديشه

10 کشف علمی جدید که برای داشتن بدنی سالم باید از آن ها مطلع باشید

  بزرگنمايي:

ایران پرسمان -
10 کشف علمی جدید که برای داشتن بدنی سالم باید از آن ها مطلع باشید 8
١٥٢
٠
روزیاتو / اگر می خواهید زندگی طولانی و همراه با سلامتی داشته باشید، باید از آخرین تحقیقات دنیای پزشکی مطلع باشید زیرا نتیجه چنین تحقیقاتی می تواند دانش پزشکی ما را به شکل قابل توجهی تغییر دهد. برای مثال، کارشناسان دنیای پزشکی اخیراً به این نتیجه رسیده اند که گاهی اوقات نشستن در حالت خمیده بهتر از نشستن در حالت راست کمر است. همچنین کار کردن در سالن های آرایش به اندازه کار در مراکز تصفیه روغن خطرناک است.
1- جراحی آپاندیس می تواند به بیماری پارکینسون منتهی شود
محققان دانشگاه وسترن رزرو در کلیولند با بررسی پایگاه داده مربوط به 62٫2 میلیون بیمار به این نتیجه رسیدند افرادی که جراحی برداشت آپاندیس داشته اند سه برابر بیشتر از دیگران به بیماری پارکینسون مبتلا می شوند. کارشناسان ارتباط دقیق بین این دو را هنوز کشف نکرده اند اما وجود ارتباطی بین این دو کاملاً مشهود است.
2- کار در سالن آرایش به اندازه کار در مراکز تصفیه روغن خطرناک است
محققان دانشگاه کلرادو یک سال و نیم را صرف مطالعه کیفیت هوا در 6 آرایشگاه (مانیکور و پدیکور به طور خاص) در ایالت کلرادو کردند. آن ها میزان غلظت فرمالدئید، بنزن، تولوئن، اتیل بنزن و زیلن را در این مراکز اندازه گیری کرده و دریافتند که در تمامی این 6 سالن آرایشی، میزان غلظت این عناصر سمی بسیار بالاتر از سطح نرمال است که خطر ابتلا به سرطان حلق، سرطان خون و دیگر انواع سرطان را در افراد افزایش می دهد. علاوه بر این، پرسشنامه های پاسخ داده شده نیز نشان داد که اکثر کارکنان این سالن ها از التهاب و سوزش پوست و چشم و همچنین سردرد رنج می برند. آن ها برآورد کردند که اگر شخصی برای مدت 20 سال از هوای چنین سالن هایی استنشاق کند، خطر ابتلا به سرطان در او 100 برابر بیشتر از استنشاق هوای معمولی بوده و خطر کار در سالن های مانیکور به اندازه کار در مراکز تعمیر خودرو یا تصفیه خانه های روغن خواهد بود. مشتریان این مراکز اما نباید نگران چنین سالن هایی باشند مگر اینکه به آسم یا آلرژی مبتلا باشند.

3- لامپ های LED آبی رنگ برای چشم خطرناک هستند
کارشناسان فرانسوی آژانس ملی غذا، محیط و کنترل کار این کشور دریافته اند که نور آبی منتشر شده توسط لامپ های LED و دیگر ابزارهای روشنایی تاثیر منفی بر سلامتی چشم افراد دارد. به طور خاص، چنین نوری به اختلال در ریتم های شبانه روزی افراد منتهی شده و تاثیر منفی روی شبکیه چشم دارد. کودکان در خطر بیشتری قرار دارند زیرا لنز چشم های کودکان هنوز به طور کامل شکل نگرفته است. بدین ترتیب کارشناسان استفاده از لامپ های با نور گرم را توصیه می کنند.

4- برنامه غذا خوردن افراد به اندازه برنامه روزانه آن ها مهم است
پزشکان به این حقیقت واقفند که کار در شب به اختلال مزمن در ریتم شبانه روزی افراد منتهی می شود که به طور قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و دیابت نوع دوم را افزایش می دهد. محققان دانشگاه های کمبریج و منچستر در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده اند که حتی برنامه غذا خوردن افراد نیز می تواند به مشکلات مشابهی منتهی شود: این اتفاق زمانی رخ می دهند که فرد در زمانی غیرمعمول و متفاوت از روتین همیشگی غذا می خورد. آزمایش ها نشان داده که اگر شخصی اینگونه غذا بخورد ریتم شبانه روزی بدن او به هم خورده و بدن فرق بین روز و شب را متوجه نخواهد شد که بار سنگینی روی سلامت جسمی فرد خواهد داشت. بر اساس این تحقیقات، کسانی که شب کار هستند باید سعی کنند غذا خوردن را در هنگام روشن بودن هوا و در طول روز انجام دهند.
5- محققات نشان می دهد که لوسیون های ضد آفتاب بسیار خطرناک تر از تصور قبلی ما هستند
گروهی از کارشناسان وزارت غذا و داروی ایالات متحده با انجام یک آزمایش بالینی کوچک روی 24 داوطلب مرد و زن به نتایج غیرقابل باوری در زمینه ترکیبات ضد آفتاب دست یافتند. برای چند روز متوالی، این افراد روزی 4 بار روی بدن خود لوسیون ها، اسپری ها و کرم های ضد آفتاب مالیدند. یک هفته بعد خون همه این افراد مورد آزمایش قرار گرفت و نتایج چندان خوب نبود: نتایج نشان می داد که استفاده از این محصولات ضد آفتاب باعث افزایش ترکیبات فعال در خون افراد می شود که در برخی از موارد تا 400 برابر بیشتر از حد نرمال است. همزمان، محققان به این نتیجه رسیدند که نباید استفاده از این محصولات را به طور کامل متوقف کرد زیرا قرار گرفتن متوالی در معرض نور آفتاب باعث سرطان پوست می شود و احتمال ابتلا به این بیماری در صورت استفاده از محصولات ضد آفتاب بسیار کمتر از امکان وقوع آن در صورت استفاده نکردن از آن هاست.
6- سیگارهای الکترونیکی خیلی آرام باعث مرگ قلب می شوند
پزشکان مرکز پزشکی دانشگاه ماساچوست با انجام یک مطالعه به این نتیجه رسیدند که طعم های مختلف در سیگارهای الکترونیکی و قلیان برای سلول های موجود در شاهرگ های قلب مضر هستند. آنطور که این مطالعه نشان می دهد، این طعم ها باعث التهاب و حتی مرگ برخی از سلول های خاصل قلب می شوند. از میان 6 طعم مورد بررسی قرار گرفته طعم دارچین بدترین عوارض را داشت. همچنین مطالعات ارتباط مستقیمی بین استفاده از سیگارهای الکترونیکی و حمله قلبی را نشان می دهد.

7- نباید همیشه هنگام نشستن کمرتان را در حالت راست نگهدارید
باور عمومی بر این است که هنگام نشستن باید کمر را کاملاً راست نگه داشت اما مطالعات اخیر نشان می دهند که این باور کاملاً اشتباه است. برای مدت طولانی این باور عمومی وجود داشت که اگر شخصی کمر خود را در حالت نشسته خم کند، میزان فشاری که به ستون فقرات وارد می شود به این بخش از بدن او آسیب خواهد رساند. اما فیزیوتراپیست های بیمارستان نورث تیز با انجام مطالعات گسترده به این نتیجه رسیدند نشستن در حالتی که پشت کمی خم باشد برای کسانی که در پایین کمر خود درد دارند مفید خواهد بود. همچنین این مطالعات نشان داده که قوز کردن باعش کاهش فشار روی پشت و پاها در حالت نشسته می شود.

8- مرطوب کننده های هوا از ما در برابر آنفلوانزا مراقبت می کنند
محققان دانشگاه ییل به این نتیجه رسیده اند که مرطوب کننده های هوا واکنش بدن نسبت به ویروس آنفلوانزا را تحت تاثیر قرار می دهند. محققان با انجام یک آزمایش روی موش های دستکاری ژنتیکی شده که واکنش آن ها به ویروس آنفلوانزا دقیقاً مشابه انسان هاست به نتایج جالبی دست یافتند. موش هایی که در اتاق های با دمای مشابه اما رطوبت متفاوت قرار داشتند در معرض ویروس آنفلوانزا قرار گرفته و نتایج نشان می داد موش هایی که در اتاق های با رطوبت کمتر قرار داشتند بیشتر از دیگر موش ها به ویروس آنفلوانزا مبتلا می شدند. همچنین شایان ذکر است که در شرایط مشابه، باز شدن راه های تنفسی بعد از ابتلا به ویروس آهسته تر رخ می داد. محققان در نهایت به این نتیجه رسیدند که برای کاهش خطر ابتلا به آنفلوانزا بهتر است از مرطوب کننده های هوا استفاده کنید، نه تنها در خانه بلکه در هر جایی که حضور دارید.

9- شکاندن قولنج گردن برای بدن بسیار خطرناک است
پزشکان هشدار می دهند که اگر بیش از حد قولنج گردن را بشکانید ممکن است با مشکلات جدی مواجه شوید. یک مرد 28 ساله به نام جاش هادر که از گردن درد رنج می برد برای بهتر شدن شرایط خود شروع به کشیدن گردن و تکان دادن شدید آن از یک طرف به طرف دیگر کرد. ناگهان صدایی از گردن جاش به گوش رسیده و او احساس کرد که یک طرف بدنش کاملاً یخ زده است. همچنین او احساس ضعف داشته، سکسکه ای بدون توقف در او شروع شده و بینایی اش نیز دچار مشکل شد. در بیمارستان، پزشکان متوجه شدند که او سکته قلبی کرده است. در واقع وقتی جاش شروع به کشیدن گردن خود کرد یکی از شریان هایی که به استخوان گردن او می رفت (در محل اتصال مفصل گردن به جمجمه در پایه مغز) قطع شده است. او چند روز را در بیمارستان ماند. امروز او همچنان از مشکلاتی در حفظ تعادل رنج می برد و جالب این که تا دو هفته پس از آن اتفاق سکسکه او بند نیامد. بدین ترتیب هنگام شکاندن قولنج گردن باید بسیار مواظب باشید.

10- انجام تمرینات ورزشی هنگام صبح بسیار موثرتر است
مطالعه ای جدید که توسط تیمی از محققان دانشگاه کالیفرنیا انجام شده نشان داده که انجام تمرینات ورزشی در صبح بسیار موثرتر از هنگام غروب است. آنطور که این مطالعات نشان داده، در هنگام صبح سلول های بدن ما اکسیژن بیشتری مصرف کرده و فرآیندهای متابولیکی بدن فعال می شوند. از این رو انجام تمرینات ورزشی در هنگام صبح برای متابولیسم بدن مفیدتر بوده و نتایج بهتری در زمینه کاهش وزن و تناسب اندام دارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خانه های برفی چگونه اسکیموها را گرم می کند؟

شاعرانه/ دل من چون قلم اندر کف توست

اگر سردمان شود سرما می خوریم؟

چگونه یک کتاب خوب بخریم؟

چرا حیوانات بچه های خود را می خورند؟

تردید مدیر ناسا برای ارسال فضانورد به ماه در 2024

داستان کوتاه چوپان و سنگ سرد

بخشی از کتاب/ اسبی که درست رام نشده

چرا سرمای زمستان حیات را مختل نمی کند؟

دو خط کتاب/ خودت را از لابه لای حفره های زندگی بیرون بکش

الکترودهای اسفنجی افکار را می‌خوانند

شاعرانه/ داستان دویدن های بی حاصل زندگی

محققان ایرانی فناوری برای شناسایی سرطان پوست ابداع کردند

بخشی از کتاب/ عشق واندوه همیشه در هم تنیده اند

بررسی افسردگی و حافظه کاری فضایی

با موجودات عجیب و غریب دوره پرکامبرین آشنا شوید

ماجرای دوگانگی عجیب ذره و موج چیست؟

دلیل تنوع رنگ پوست در جهان

ضربه‌های سر در کودکی می‌تواند سبب آلزایمر در پیری شود

دو خط کتاب/ عیبی ندارد اگر نمی خواهی شبیه پدرت باشی

سوغات کارگاه نروژی برای کتابخوانان ایرانی

شاعرانه/ شعر تنهایی انسان را می گسلد

دو خط کتاب/ هر آبِ دیده ای اشک نیست!

شاعرانه/ نام من عشق است آیا می‌‏شناسیدم؟

چقدر می‌توانیم از روی چهره دیگران احساساتشان را بخوانیم؟

آنتی‌بیوتیک‌های رایجی که خطر بیماری‌های قلبی را به‌دنبال دارند

دفاع دقیقه نودی ممنوع!

تصاویری از نمونه اولیه استارشیپ منتشر شد

زمین تا سال 2100 گرم‌تر می‌شود

دارورسانی به بدن با کمک هیدروژل مبتنی بر پروتئین

امیدی تازه برای درمان پوکی استخوان

لایه اُزن در حال ترمیم است

مشاهده ذرات آلاینده هوا در جفت جنین

اگزما الهام بخش تولید نوع جدید واکسن آنفلونزا

آیا شکل دهان افراد بر زبان گفتاری نسل‌های آینده تاثیر می گذارد؟

محققان مغزهای انسانی کوچکی را پرورش دادند!

بزرگترین ستاره نوترونی جهان شناسایی شد

کشف شواهد بیشتری از مقاومت آنتی بیوتیکی در دلفین ها

مقارنه ماه و ستاره دبران در آسمان شامگاهی جمعه

آدمخواری، راه حل جدید دانشمندان برای بحران جهانی غذا

چطور دانشگاه بابل از دانشگاه آکسفورد جلو زد؟

دست‌نوشته‌ای دیده‌نشده از استاد شهریار!

عاشق‌پیشگی شهریار و دختری که هیچ‌وقت به او نرسید

آیا از طریق سلول‌های بنیادین می توان برای درمان فلج مغزی کاری کرد؟

ارگانوئیدهای مغزی؛ از پیوند به ربات عنکبوتی تا کشت خودکار در فضا

چرا دو دستی مولانا به ترکیه تقدیم می کنید؟!

ژن تنظیم‌‌کننده اسکیزوفرنی با همکاری دانشمند ایرانی کشف شد

جالب‌ترین ماه گرفتگی منظومه شمسی روی این سیاره!

دو خط کتاب/ چرا وقتی دلخور می‌شویم، بی‌منطق هم می‌شویم؟!

رمزگشایی از انتخاب 27 شهریور به عنوان «روز شعر و ادب فارسی»/ چرا شهریار، مگر حافظ و فردوسی نبودند؟