ایران پرسمان

آخرين مطالب

استراتفور: هواوی به دولت های آفریقایی در جاسوسی کمک می کند؟ مقالات

استراتفور: هواوی به دولت های آفریقایی در جاسوسی کمک می کند؟

  بزرگنمايي:

ایران پرسمان -
استراتفور: هواوی به دولت های آفریقایی در جاسوسی کمک می کند؟
١٠٨
٠
دیپلماسی ایرانی / متن پیش رو در دیپلماسی ایرانی منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
همزمان با درگیری های تجاری فزاینده چین و آمریکا، دو کشور خود را در میانه یک جنگ سرد بر سر فناوری یافته اند چرا که چین به عنوان یک قدرت در این زمینه ظاهر شده است. موفقیت شرکت های چینی در توسعه و تولید فناوری جدید نگرانی هایی را در ایالات متحده در پی داشته مبنی بر اینکه شاید چین بخواهد از این دستاوردها برای جاسوسی و دیگر اهداف استفاده کند.
استراتفور| شرکت فناوری هوآوی چین ردپای خود را در سراسر آفریقا گسترش داده و کشورهای این منطقه را به فناوری جدید و تجهیزات مخابراتی از جمله شبکه های تلفن همراه «جی 4/نسل 4» و «جی 5/نسل 5» تجهیز کرده است. طبق مقاله ای که در تاریخ 14 آگوست در نشریه وال استریت ژورنال منتشر شد، برخی از این اقدامات با کمک تکنسین های هوآوی به دولت های آفریقایی در جاسوسی از رقبای انتخاباتی آنها همراه بوده است. طبق گزارش های منتشر شده، این تکنسین ها در اوگاندا به سرویس های امنیت ملی کمک کرده اند تا به حساب های کاربری نامزدهای رقیب در برنامه های «واتس اپ» و «اسکایپ» نفوذ کنند و بدین ترتیب، امکان بررسی برنامه های آنها برای تجمعات خیابانی و سایر فعالیت های سیاسی را فراهم آوردند. ظاهرا تکنسین های هوآوی در یک مورد جداگانه در زامبیا به تنظیم کننده های ارتباطات از راه دور کمک کرده اند تا به تلفن ها و صفحات فیس بوک وبلاگ نویسان مخالف دسترسی و از مکان آنها اطلاع یابند.
هوآوی و هر دو کشور فوق این ادعاها را رد کرده اند، اما چنین اقدامات جاسوسی مخابراتی با تمایلات دولت های حاکم در آفریقا به تضعیف مخالفان سیاسی خودشان و با نقشی که شرکت های مخابراتی و سایر شرکت های فناوری به عنوان تسهیل کننده ارتباطات و هماهنگی ایفا می کنند، همخوانی دارد. برخلاف بسیاری از کشورهای غربی، دولت چین اقدامات مشابهی را نیز در داخل مرزهای خود داده و حقوق بشر از جمله حریم خصوصی را نادیده گرفته است.
حریم خصوصی و قدرت
گسترش فعالیت های شرکت هوآوی به آفریقا پیامدهای سیاسی، اقتصادی و امنیتی زیادی در پی خواهد داشت که با رقابت بر سر قدرت برتر بین چین و ایالات متحده در ارتباط است. گزارش وال استریت ژورنال نشان می دهد که کنترل شبکه های ارتباطات ملی قدرت در پی خواهد داشت. به اپراتورها درباره نفوذ به اطلاعات و ترسیم الگوهای اطلاعاتی از طریق زیرساخت های موجود دستور داده شده است. کنترل یکی از دلایلی است که بی طرفی شبکه ها را به موضوعی مناقشه آمیز در ایالات متحده تبدیل کرده استو به همین دلیل است که دولت ایالات متحده سعی می کند برای مقابله با گروه های تروریستی، سازمان های جنایتکار و جاسوسی خارجی با شرکت های فناوری از جمله «اِی تی اند تی»، «وریزون»، «اَپل» و «فیس بوک» همکاری کند. گستردگی این همکاری ها از جمله استفاده از «درهای پشتی» با توجه به جدایی بخش های خصوصی و دولتی و همچنین قوانین سفت و سخت حریم خصوصی در ایالات متحده به شدت جنجالی شده است. (درهای پشتی به شاخصه یا نقصی در سیستم کامپیوتری گفته می شود که امکان دسترسی بدون مجوز به اطلاعات محرمانه را فراهم می آورد.) امتناع اَپل از باز کردن قفل آیفون یکی از تیراندازها در حمله سال 2015 در سن برناردینو در کالیفرنیا نشان دهنده محدودیت های این همکاری حتی در رابطه با تروریسم داخلی بود.
اگرچه هوآوی و چین تنها تهدیدهای موجود برای حریم خصوصی داده ها نیستند، اما گستردگی فعالیت های این شرکت در جهان بر ترس ایالات متحده از اینکه چین از «درهای پشتی» در فناوری های خود برای پیشرفت و برتری در رقابت جهانی ایالات متحده و چین استفاده کند، افزوده است. در آفریقا، گسترش شبکه های نسل 5 هوآوی که با همکاری نزدیک بین دولت های حاکم صورت گرفت، می تواند امکان دسترسی نامحدود به اطلاعات، ارتباطات و دیگر اطلاعات ذخیره و منتقل شده از طریق این شبکه ها را برای دولت های حاکم فراهم آورد. دولت ها که مالک و اپراتور انواع مختلفی از زیرساخت ها از جمله آزادراه ها، بنادر یا شبکه های تلفن همراه نسل 5 هستند و شرکت های چند ملیتی، تجارت های محلی و اشخاص حقیقی عملا به آنها تکیه دارند، می توانند از این اطلاعات سوء استفاده کنند و مخالفان سیاسی خود، شرکت ها و دیگر سازمان های غیردولتی را هدف بگیرند.
خطرات و اقدامات حفاظتی
در رابطه با مخاطرات احتمالی لازم است که سازمان ها و افراد در این کشورها دولت ملی، تمایلات سیاسی و قابلیت های فناوری آن و همچنین تمایلاتش به بهره برداری از دسترسی به شبکه ها را مورد بررسی قرار دهند. دولت هایی که سطوح بالای فساد در آنها به چشم می خورد و نبود نهادهای قدرتمند نظارتی احتمالا با نقض بیشتر حریم خصوصی و همکاری شرکت های فناوری و شرکای بخش خصوصی همراه خواهند شد. چنین شرایطی این امکان را برای آنها فراهم می آورد تا از شرکت های چند ملیتی جاسوسی کنند یا سازمان های غیرانتفاعی که به مشکلات دولت می پردازند را مورد آزار قرار بدهند.
سازمان ها و افراد باید درک کنند که این مخاطرات هم در حوزه سایبری هستند و هم حوزه فیزیکی. استفاده از خدمات پیام رسانی رمزگذاری شده می تواند به کاهش این مخاطرات کمک کند و ارتباطات ماهواره ای هم می توانند یک راهکار جایگزین به شدت پر هزینه برای ارتباطات حقیقتا حساس باشند. اما احتمال اینکه خطر به کلی از بین برود اندک است چرا که اگر پشتوانه اینترنت کشور کاملا به یک فناوری واحد وابسته باشد، گزینه ها برای نفوذ نامحدود هستند. مسافران همچنین باید به یاد داشته باشند که تا حد ممکن در زمان سفر به این کشورها داده های حساس به همراه خود نداشته باشند.
ترجمه طلا تسلیمی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جنگ بی‌بی و ژنرال درباره چه موضوعی است؟

خشونت علیه زنان ممنوع

سردرگمی آمریکا و اروپا پس از حمله به آرامکو

بی‌کفایتیِ مدیریتی در پخش کشتی ‌آزاد قهرمانی ‌جهان

موضع آمریکا و اروپا پس از حمله به آرامکو

چاهی که ترامپ در خاورمیانه برای خودش کند

سرمایه داری در قرن 21؛ پیش به سوی کره شمالی

جدال سلیمی‌نمین با اصلاح‌طلبان؛ چه کسی جنگ‌ طلب است؟

طی دو دهه قیمت مسکن در تهران 75 برابر شد

آتش زیر خاکستر اقلیم کردستان عراق

آرامکو در یک شب 500 میلیارد دلار از دست داد

نشست سه‌ جانبه آنکارا و مدیریت منازعه سوریه

نیویورک تایمز: عربستان دوست آمریکا نیست

سید محمود طالقانی؛ مجتهد یا مجاهد؟

فوتبال در ایران؛ مرهم دردها یا آیینه تمام‌نما؟

انتخابات اسرائیل؛ شکست بی بی، تقویت راست گراها

پمپئو در عربستان به دنبال چه بود؟

چرا باید استقلال و پرسپولیس را بخرند؟

آیا انصارالله تولید نفت عربستان را به صفر خواهد رساند؟

فایننشیال تایمز: آیا رخدادهای بیشتری میان ایران و آمریکا در راه است؟

آتش زیر خاکستر اقلیم کردستان

راهکار محمدرضا باهنر برای خروج از چرخه چالش‌ها

واشنگتن پست: آیا ترامپ به سوی دیپلماسی چرخیده است؟

5 نگرانی استراما در دربی

جانشین بولتون کیست؟

2 اشتباه بزرگ ناطق به روایت توکلی

اعتراف و تقدیر اصلاح‌طلبان از اقدامات قوه‌قضائیه در مبارزه با فساد

ملاقات ترامپ-روحانی فرض محال است

افول هژمونی دلار؟!

بازگشایی پرونده ترور شهدای هسته‌ای در وزارت اطلاعات

نتانیاهو در برزخ کرسی نخست‌وزیری یا رفتن به زندان

عبور از زلزله اقتصادی

انتخاب ناگزیر بن‌سلمان‌ها

به مطالبه‌گران شفافیت آرا مشکوکم

دانشجوی قلابی!

در شمایل کامل یک «کاپیتان»

نبرد «مدیری» با «هیولا»

ماجرای ناپدید شدن 20 ثانیه‌ای زهرای 2 ساله

پس از حمله به آرامکو چه سناریویی در حال طراحی است؟

یک پرونده و چند پرسش

حمله به حجاب کامل با گرانى!

مرگ تدریجی یک سازمان

اصولگرایان خود را به خواب زده‌اند

آمارهای گول زننده معیشتی

شوک پول کثیف به کنکور پزشکی

برج طوبی در مسیر پلاسکو

طرفدار سابق برجام جانشین بولتون می‌شود؟

تله مذاکره برای تضعیف عناصر اقتدار ایران

قصاص راهبردی؛ نفت در برابر نفت!

پیش و پس از بولتون، دو دوره متمایز ترامپ