ایران پرسمان

آخرين مطالب

صدر الساداتی‌ها مفقودند یا بازداشت؟ مقالات

صدر الساداتی‌ها مفقودند یا بازداشت؟

  بزرگنمايي:

ایران پرسمان -
صدر الساداتی‌ها مفقودند یا بازداشت؟
k ٣.١
٠
آرمان ملی / متن پیش رو در آرمان ملی منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.
خبر مفقود شدن نماینده هرمزگان در مجلس خبرگان به همراه برادرش از چهارشنبه‌شب تاکنون ابعاد و زوایای گسترده‌ای پیدا کرده و هر کاربری از ظن خود به این مساله واکنش نشان داده و فرضیه‌های مختلفی برای این مفقودی در نظر می‌گیرند. برخی معتقد به بازداشت از سوی دادگاه ویژه روحانیت هستند و عده‌ای معتقد به خودپنهانی این افراد و دسته‌ای نیز اعتقاد به ربوده شدن این روحانیون دارند، اما آنچه هست ناپدید شدن این افراد مساله کوچکی نیست و باید پشت پرده‌ای برای آن متصور بود. این در حالی است که روابط عمومی دادسرای ویژه روحانیت در اطلاعیه‌ای آورده «به اطلاع می‌رساند هیچ‌گونه اقدام قضائی در خصوص بازداشت مشارالیهم ازسوی دادسرا و دادگاه ویژه روحانیت صورت نگرفته است. دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری نیز در اطلاعیه‌ای از پیگیری ماجرا خبر داده است. باید دید ماجرای مفقود شدن برادران صدرالساداتی در روزهای آینده چگونه پیش خواهد رفت.
ناپدید شدن یک عضو مجلس خبرگان
پنجشنبه بود که خبری در فضای مجازی پیچید که سیدروح‌ا... صدرالساداتی عضو مجلس خبرگان رهبری و برادرش سیدمهدی صدرالساداتی مفقود شده‌اند و کسی پاسخگوی یافتن آنها نیست. در همین راستا وحید اشتری فعال رسانه‌ای در کانال تلگرامی خود نوشت، «سیدمهدی ‎صدرالساداتی ساعت 5/2 بامداد چهارشنبه 13 شهریور از قم خارج شده که از فرودگاه مهرآباد برود بندرعباس. تا الآن نزدیک 24 ساعت است که هم گوشی خودش خاموش است هم راننده و افرادی که با وی بوده‌اند. همه نگرانند. فرودگاه می‌گوید حتی دیشب بلیت هواپیما را هم از گیت نگرفته‌اند. سیدمهدی مثل بقیه اخیرا چندین بار تلفنی و پیامکی تهدید شده بود. خوشبینانه‌ترین اتفاق این است که ‎بازداشت شده باشد.» وی همچنین در توئیتر خود نوشت، «الان تماس گرفتم همسر روح‌ا... صدرالساداتی عضو خبرگان به پلیس مراجعه کرده تا مفقود شدن شوهرش را اعلام کند. پلیس گفته ماجراهای امنیتی به ما ربط ندارد. رفته خبرگان قم گفته‌اند پیگیری چنین مسائلی به خبرگان مربوط نیست. جلوی خبرگان دارند زنگ می‌زنند 110 که گم شدن همسرش را ثبت کند». اشتری با انتشار نام مفقود شدگان در کانال تلگرام خود نوشت، «‏یا واقعا بلایی بر سرشان آمده که حداقل به‌خاطر مفقود شدن عضو خبرگان رهبری به راحتی می‌شود دوربین‌های اتوبان‌ را چک کرد و یا از طریق سیگنال موبایل آخرین نقطه‌ای که بودند را پیدا کرد. یا اینها بازداشت شده‌اند که در این صورت باید طبق معمول به حال این وضعیت برخورد و مسکوت گذاشتن اطلاع‌رسانی خون گریست». این در حالی است که بهرام سرمست استاندار قم در مورد پیگیری این مساله از سوی استانداری اظهار داشته: «هیچ گزارشی در این مورد به من نرسیده است». محمود صادقی نماینده مجلس نیز در واکنش به این اتفاق در توئیتی نوشت: «برای اطلاع از وضعیت برادران صدرالساداتی با بعضی از مراجع ذی‌ربط تماس گرفتم، برخی خبرهای منتشره را تکذیب کردند و بعضی ضمن تایید اصل خبر، یعنی خروج از منزل به قصد رفتن به بندرعباس از فرودگاه مهرآباد و قطع تلفن‌های همراه و ارتباط با ایشان را تایید کردند و گفتند درحال پیگیری موضوع هستند».
صدرالساداتی‌ها کیستند؟
سیدروح‌ا... صدرالساداتی را جوان‌ترین عضو مجلس خبرگان رهبری می‌خوانند. از طرف دیگر سیدمهدی صدرالساداتی برادر عضو مجلس خبرگان رهبری از روحانیون فعال در فضای مجازی است که وی را افشاگر اینستاگرام می‌دانند. وی که در اینستاگرام با هشتگ «نه به اشرافی‌گری» شناخته می‌شود، پیش از این از برخی مسئولان انتقاد کرده بود که دچار اشرافی‌گری شده‌اند. سیدمهدی صدرالساداتی درباره املاک علی‌شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی مطالبی را در اینستاگرام خود نوشته است. آنطور که فرارو آورده: «مهدی صدرالساداتی آبان ماه سال 97 به اتهام تشویش اذهان عمومی و اقدام علیه نظام، اخلال در نظم و توهین علیه مأمور نیروی انتظامی در ماجرای اعتراضات بر سر زمین‌های ده ونک میان ساکنان این منطقه و دانشگاه الزهرا بازداشت شده بود».
واکنش‌ها به مفقودی
روابط عمومی دادسرای ویژه روحانیت خبر دستگیری صدرالساداتی و برادرش را که در فضای مجازی منتشر شده بود تکذیب کرد. روابط عمومی دادسرای ویژه روحانیت اعلام کرد که هیچ‌گونه اقدام قضائی در خصوص بازداشت مشارالیهم ازسوی دادسرا و دادگاه ویژه روحانیت صورت نگرفته است. بر اساس این خبر، بدیهی است انتساب و انتشار خبر مزبور موجب تعقیب کیفری خواهد بود. مجلس خبرگان رهبری نیز پنجشنبه شب در اطلاعیه‌ای آورد: به اطلاع می‌رساند دبیرخانه این مجلس از لحظه انتشار این خبر، پیگیر موضوع بوده و همچنان در حال پیگیری است. اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در واکنش به مفقود شدن برادران صدرالساداتی عنوان کرد: همان‌طور که اعلام شده، بازداشت نشده‌اند و بقیه ماجرا به زودی مشخص می‌شود». این در حالی است که تسنیم نوشت؛ یک منبع آگاه گفت احتمال ربایش برادران صدرالساداتی که از روز چهارشنبه مفقود شده‌اند، منتفی بوده و ارزیابی نهادهای ذی‌ربط بر اختفای اختیاری و هدفمند آنان به عنوان گزینه اصلی قابل پیگیری تاکید دارد.
روایت نمایندگان قم
در نهایت احمد امیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم در مجلس در توئیتر نوشت: «پیگیر موضوع برادران صدرالساداتی شدم، مسئولین مربوطه گفتند احضار و بازداشت نشدند و در حال حاضر در قم به سر می برند و زندگی عادی خودشان را دارند.» نماینده دیگر قم در مجلس اظهار داشت: آقایان صدرالساداتی ربوده و مفقود نشدند و کسی هم آن‌ها را به جایی منتقل نکرده است. وی افزود: خودشان در مسیر قم-تهران یعنی اطراف مجموعه خدماتی مهتاب، تصمیم می‌گیرند که موبایل‌های خود را خاموش کنند و به قم برگردند که نهایتا این تصمیم را اجرایی و موبایل خود را خاموش کرده و به قم برمی‌گردند. حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری بیان کردند: آن‌ها به منزل برادرِ آقای غفاری (غفار عباسی مراغه‌ای) می‌روند و به کسی هم خبر نمی‌دهند. در واقع آن‌ها در منزل برادرِ آقای غفاری حضور داشتند و خانواده آن‌ها نیز بی اطلاع بودند. در همین راستا سخنگوی قوه‌ قضائیه درباره آخرین وضعیت برادران صدرالساداتی به تسنیم گفت: همان‌طور که اعلام شده، بازداشت نشده‌اند و بقیه ماجرا به زودی مشخص می‌شود. تسنیم همچنین نوشت؛ درباره احتمال ربوده شدن این افراد یک منبع مطلع اظهارکرد: احتمال ربایش برادران صدرالساداتی که از روز چهارشنبه مفقود شده‌اند، منتفی بوده و ارزیابی نهادهای ذیربط بر اختفای اختیاری و هدفمند آنان به عنوان گزینه اصلی قابل پیگیری تاکید دارد


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چرا مردم «رییسی» را باور کرده اند؟

روزنامه سعودی: همه ما را تنها گذاشته اند

تاثیر شکست نتانیاهو بر روابط اسرائیل و آمریکا

آیا صدا و سیما می تواند هر توییتی را به خبر تبدیل و منتشر کند؟

150 هزار میلیارد تومانی که از بانک ها خارج شده کجا رفت؟

ماجرای پروژه ماساژورسازی

چرا امارات به ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس پیوست؟

چه گروهی می‌خواهد جامعه روحانیت را کنار بزند؟

رییس شورای روابط خارجی آمریکا: ترامپ مذاکره نمی کند، دستور می دهد

شکاف ساختاری در زمین سیاسی اسرائیل

اگر جمهوریت را پذیرفتیم باید تحول را هم بپذیریم

باهنر: غیر انقلابی‌ها را هم باید پذیرفت

مک فارلین گفت برای گذشته ها صلوات بفرستید

مدرسه‌های به گل نشسته لرستان

چرا اصلاح‌طلبان مصرند کشور را در آستانه جنگ توصیف کنند؟

ولیعهد ورشکسته

راستی‌ آزمایی ادعای نفتی ‌سعودی‌ها

فرار از پاسخگویی با اسم رمز انسداد سیاسی

نمی خواهم وارد جنگ شوم

داغ بی‌تدبیری بر پیکر هپکو

توپخانه «پایداری» علیه «سلحشوری»

استکبار مقابل سرو بلند قامت مقاومت کوتاه آمد

سکوت حناچی در مقابل سوالات مردم

هشدار فیفا! درها را به روی بانوان باز کنید

چه کسی نفس چیتگر را گرفت؟

تیر خلاص به رویای حاکمان کشورهای عربی

پرویز پرستویی: نمی‌آیم؛ صداوسیما هم‌ ارث پدری شما نیست

جنگ بی‌بی و ژنرال درباره چه موضوعی است؟

خشونت علیه زنان ممنوع

سردرگمی آمریکا و اروپا پس از حمله به آرامکو

بی‌کفایتیِ مدیریتی در پخش کشتی ‌آزاد قهرمانی ‌جهان

موضع آمریکا و اروپا پس از حمله به آرامکو

چاهی که ترامپ در خاورمیانه برای خودش کند

سرمایه داری در قرن 21؛ پیش به سوی کره شمالی

جدال سلیمی‌نمین با اصلاح‌طلبان؛ چه کسی جنگ‌ طلب است؟

طی دو دهه قیمت مسکن در تهران 75 برابر شد

آتش زیر خاکستر اقلیم کردستان عراق

آرامکو در یک شب 500 میلیارد دلار از دست داد

نشست سه‌ جانبه آنکارا و مدیریت منازعه سوریه

نیویورک تایمز: عربستان دوست آمریکا نیست

سید محمود طالقانی؛ مجتهد یا مجاهد؟

فوتبال در ایران؛ مرهم دردها یا آیینه تمام‌نما؟

انتخابات اسرائیل؛ شکست بی بی، تقویت راست گراها

پمپئو در عربستان به دنبال چه بود؟

چرا باید استقلال و پرسپولیس را بخرند؟

آیا انصارالله تولید نفت عربستان را به صفر خواهد رساند؟

فایننشیال تایمز: آیا رخدادهای بیشتری میان ایران و آمریکا در راه است؟

آتش زیر خاکستر اقلیم کردستان

راهکار محمدرضا باهنر برای خروج از چرخه چالش‌ها

واشنگتن پست: آیا ترامپ به سوی دیپلماسی چرخیده است؟