ایران پرسمان

آخرين مطالب

فشار‌های پشت پرده آمریکا علیه ایران مقالات

فشار‌های پشت پرده آمریکا علیه ایران

  بزرگنمايي:

ایران پرسمان -
فشار‌های پشت پرده آمریکا علیه ایران
k ١.٢
٠
فرارو / متن پیش رو در فرارو منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
مقام‌های آمریکایی با هدف اجرای کارزار فشار حداکثری اقتصادی علیه ایران، به دیگر کشور‌هایی که با این کشور دادوستد تجاری دارند، بدون سروصدا فشار می‌آورند که تجارت با ایران را قطع کنند.
کمی بیش از چهار ماه از اجرای کامل و «صد در صدی» تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران می‌گذرد. اوایل ماه مه، کاخ سفید، در اقدامی بسیار کم سابقه، تمام معافیت‌های موقت فروش نفت ایران به هشت مشتری را لغو کرد. با لغو این معافیت‌ها، تمام صادرات نفت ایران ممنوع شد. به موازات تحریم‌های نفتی، آمریکا تقریبا تمام بخش‌های اقتصاد ایران، از پتروشیمی و فلزات گرفته تا تعاملات بانکی و مالی، را تحریم کرد.
رئیس‌جمهور حسن روحانی، این تحریم‌ها را «بی‌سابقه» و «صد در صدی» توصیف کرد و گفت: «بعد از اردیبهشت سال 98، دشمنان به اصطلاح خودشان تحریم را شدیدتر و صد در صدی و از تمام ابزار خودشان علیه ملت ایران استفاده کردند؛ آنچنان فشاری را بر کشور‌های دیگر وارد کردند که اگر یک هواپیما به ایران پرواز می‌کرد یا از ایران به کشور دیگری می‌رفت، به قول ما ایرانی‌ها نه با دو چشم با چهار چشم مراقبت می‌کردند و یک کشتی و یک قایق اگر از بندر ما حرکت کند و مقصدی را مد نظر قرار بدهد، مورد مراقبت شدید آن‌ها قرار می‌گیرد.»
روحانی که روز سه شنبه به منظور دفاع از وزرای پیشنهادی آموزش و پرورش و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مجلس شورای اسلامی حضور یافته بود، تصریح کرد: «چنین تحریم، پایش، نظاره‌گری و فشار علیه ایران بی‌سابقه است.»
هم اکنون تمام این تحریم‌های بی‌سابقه در حال اجراست، اما از آنجا که این تحریم‌ها یکجانبه است و از حمایت سازمان ملل هم برخوردار نیست، اجرای آن‌ها برای آمریکا به سادگی مقدور نیست. برخی کشورها، همچنان تلاش می‌کنند روابط اقتصادی با ایران را حفظ کنند. آمریکا در حالی از برخی کشورها، مانند عراق و ترکیه، درخواست می‌کند که دادوستد‌های تجاری با ایران را قطع کنند که این کشور‌ها روابط تجاری دیرینه‌ای با ایران دارند.
ترکیه: آمریکا فشار می‌آورد
آخرین اطلاعات موجود درباره نفتکش «آدریان دریا 1» ایران حاکی از آن است که این نفتکش در نزدیکی سواحل سوریه سرعت خود را کاهش داده و دستگاه سیگنال‌دهی (ترانسپوندر) خود را هم خاموش کرده است.
این نفتکش، که سابقا با نام «گریس 1» شناخته می‌شد، تلاش‌های علنی و غیرعلنی آمریکا برای اجرای تحریم‌ها علیه صنعت کشتیرانی و نفت ایران را آشکار کرد. چندی پیش، مقامات تنگه جبل الطارق، به درخواست بریتانیا، نفتکش یادشده را به اتهام نقض تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا علیه سوریه، توقیف کردند. پس چند هفته کشمکش، سرانجام تهران و لندن توافق کردند که نام نفتکش از گریس 1 به آدریان دریا 1 تغییر و با پرچم ایران فعالیت کند. علاوه بر این، انگلیسی‌ها مدعی شدند ایران تعهد داد که نفتکش توقیفی پس از آزادی به سوریه نرود. آدریان دریا آزاد شد، ولی در دریای مدیترانه سرگردان شد. آمریکایی‌ها که با آزادی آن مخالف بودند، آدریان دریا و ناخدای آن را تحریم کردند و به همه کشور‌ها درباره کمک به آن هشدار دادند.
از آن زمان، آدریان دریا مقصد‌های متعددی، از یونان تا لبنان، را نشان داد، ولی به هیچ کدام از آن‌ها نرفت. یکی از این مقصدها، بندر مرسین در جنوب ترکیه بود. اما اندکی پس از اعلام این مقصد، عزیمت آدریان دریا به ترکیه تکذیب شد.
الان معلوم شده است که آمریکایی‌ها به مقامات ترکیه فشار آورده‌اند که از نفتکش ایرانی استقبال نکنند. روز دوشنبه روزنامه ترکیه‌ای «خبر ترک» به نقل از منابعی در بخش کشتیرانی ترکیه اعلام کرد آمریکا، ترکیه را برای قطع همکاری دریایی با ایران تحت فشار قرار داده است. به گفته این روزنامه، آمریکا پس از تحریم صنعت نفت و گاز ایران، تمرکزش را بر اجرای تحریم‌ها علیه بخش حمل و نقل دریایی ایران قرار داده است. آمریکا از ترکیه خواسته است که هیچگونه فعالیت اقتصادی یا دریایی، از قبیل: سوخت رسانی به کشتی‌ها، با ایران نداشته باشد.
یک منبع در بخش حمل و نقل دریایی ترکیه، فشار‌های آمریکا را تایید کرده است. خبر ترک می‌گوید پاسخ ترکیه به آمریکا این بوده است که شرکت‌های خصوصی زیادی در بخش حمل و نقل دریایی فعالیت می‌کنند و قطعا این شرکت‌ها، تحولات جهان را از نزدیک دنبال می‌کنند. از این رو، شرکت‌های یادشده خودشان مواضع‌شان را مشخص خواهند کرد.
برق و گاز عراق
ترکیه تنها کشوری نیست که با فشار‌های آمریکا مواجه شده است. پیش از ترکیه، عراق فشار‌های بیشتری تحمل کرد و می‌کند. به دلیل واردات چشمگیر عراق از ایران در حوزه برق و انرژی، آمریکایی‌ها در اجرای تحریم‌هایشان علیه ایران با مشکل مواجه شدند. عراق مقدار قابل توجهی برق از ایران وارد می‌کند. علاوه بر این، تعدادی از نیروگاه‌های برق عراق به گاز وارداتی از ایران وابسته هستند. وابستگی عراق به برق و گاز ایران به حدی بود که آمریکا مجبور شد به عراق معافیت تحریمی بدهد. این در حالی است که آمریکا معافیت‌ها همه کشور‌های دیگر را لغو کرده بود.
با این حال، آمریکایی‌ها همچنان برای قطع مناسبات اقتصادی ایران و عراق تلاش می‌کنند. آن‌ها به همین منظور، به سایر کشور‌های عربی، نظیر عربستان و کویت، فشار آوردند تا برق عراق را تامین کنند. در حال حاضر، گفتگو‌هایی میان عراق و کشور‌های یادشده در جریان است تا شبکه برق عراق به شبکه برق این کشور‌ها متصل شود.
عراق نتوانست فورا واردات برق و گاز را از ایران قطع کند. برق اکثر استان‌های جنوب این کشور به ایران وابسته است و اگر واردات برق، خصوصا در تابستان، قطع شود، ناآرامی در این استان‌ها بروز پیدا می‌کند. تابستان سال گذشته، به دلیل خاموشی مکرر برق در استان‌هایی مانند بصره، تظاهرات گسترده‌ای علیه دولت عراق در جنوب این کشور اتفاق افتاد که در جریان آن‌ها چندین نفر کشته و زخمی شدند و حتی کنسولگری ایران در بصره نیز به آتش کشیده شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جنگ بی‌بی و ژنرال درباره چه موضوعی است؟

خشونت علیه زنان ممنوع

سردرگمی آمریکا و اروپا پس از حمله به آرامکو

بی‌کفایتیِ مدیریتی در پخش کشتی ‌آزاد قهرمانی ‌جهان

موضع آمریکا و اروپا پس از حمله به آرامکو

چاهی که ترامپ در خاورمیانه برای خودش کند

سرمایه داری در قرن 21؛ پیش به سوی کره شمالی

جدال سلیمی‌نمین با اصلاح‌طلبان؛ چه کسی جنگ‌ طلب است؟

طی دو دهه قیمت مسکن در تهران 75 برابر شد

آتش زیر خاکستر اقلیم کردستان عراق

آرامکو در یک شب 500 میلیارد دلار از دست داد

نشست سه‌ جانبه آنکارا و مدیریت منازعه سوریه

نیویورک تایمز: عربستان دوست آمریکا نیست

سید محمود طالقانی؛ مجتهد یا مجاهد؟

فوتبال در ایران؛ مرهم دردها یا آیینه تمام‌نما؟

انتخابات اسرائیل؛ شکست بی بی، تقویت راست گراها

پمپئو در عربستان به دنبال چه بود؟

چرا باید استقلال و پرسپولیس را بخرند؟

آیا انصارالله تولید نفت عربستان را به صفر خواهد رساند؟

فایننشیال تایمز: آیا رخدادهای بیشتری میان ایران و آمریکا در راه است؟

آتش زیر خاکستر اقلیم کردستان

راهکار محمدرضا باهنر برای خروج از چرخه چالش‌ها

واشنگتن پست: آیا ترامپ به سوی دیپلماسی چرخیده است؟

5 نگرانی استراما در دربی

جانشین بولتون کیست؟

2 اشتباه بزرگ ناطق به روایت توکلی

اعتراف و تقدیر اصلاح‌طلبان از اقدامات قوه‌قضائیه در مبارزه با فساد

ملاقات ترامپ-روحانی فرض محال است

افول هژمونی دلار؟!

بازگشایی پرونده ترور شهدای هسته‌ای در وزارت اطلاعات

نتانیاهو در برزخ کرسی نخست‌وزیری یا رفتن به زندان

عبور از زلزله اقتصادی

انتخاب ناگزیر بن‌سلمان‌ها

به مطالبه‌گران شفافیت آرا مشکوکم

دانشجوی قلابی!

در شمایل کامل یک «کاپیتان»

نبرد «مدیری» با «هیولا»

ماجرای ناپدید شدن 20 ثانیه‌ای زهرای 2 ساله

پس از حمله به آرامکو چه سناریویی در حال طراحی است؟

یک پرونده و چند پرسش

حمله به حجاب کامل با گرانى!

مرگ تدریجی یک سازمان

اصولگرایان خود را به خواب زده‌اند

آمارهای گول زننده معیشتی

شوک پول کثیف به کنکور پزشکی

برج طوبی در مسیر پلاسکو

طرفدار سابق برجام جانشین بولتون می‌شود؟

تله مذاکره برای تضعیف عناصر اقتدار ایران

قصاص راهبردی؛ نفت در برابر نفت!

پیش و پس از بولتون، دو دوره متمایز ترامپ