ایران پرسمان

آخرين مطالب

آتش بی کفایتی در خرمن چه کسی افتاده است؟ مقالات

آتش بی کفایتی در خرمن چه کسی افتاده است؟

  بزرگنمايي:

ایران پرسمان -
آتش بی کفایتی در خرمن معیشت مردم
١٨
٠
سیاست روز / متن پیش رو در سیاست روز منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.
این روزها همزمان با شروع ایام ماه محرم و صفر شاهد رشد بی رویه قیمت های کالاها و اقلام پرمصرف دراین ماه به ویژه برنج هستیم به طوریکه این محصول رشد 27 تا 36 درصدی را در شهرهای بزرگ شاهد بوده است. این اتفاق در حالی رخ داده که به گفته دبیر انجمن برنج کشور این رقم باید حداکثر 22 تا 23 هزارتومان باشد و اگر نیست، ضعف دستگاه های نظارتی است.
تولیدات قابل قبول
بررسی روند تولید محصولاتی همچون برنج نشان می دهد که ظرفیت های مطلوبی در این زمینه وجود دارد به طوریکه براساس آمار و اطلاعات یزان تولید برنج در سالجاری 2.4 میلیون تن بوده است به طوریکه استان‌های گیلان و مازندران هر کدام 240 هزار هکتار برنج کاری داشتند و درکنارآنها استان خوزستان نیزحدود 100 هزار هکتار برنج کاری داشته و در سیستان و بلوچستان نیز 7 هزار هکتار برنج کاری انجام شده است.
دبیرانجمن برنج کشور درباره اینکه قیمت منطقی برنج ایرانی در تهران معتقد است که قیمت هرکیلوگرم برنج درجه یک ایرانی در تهران حداکثر باید بین 22 تا 23 هزارتومان باشد برخی در این میان بحث کرایه حمل را مطرح می‌کنند که برای حمل 2.5 تن برنج به تهران حدود 300 هزارتومان اخذ می‌شود (120 تومان برای هر کیلوگرم) که رقم قابل توجهی نیست و نمی‌تواند دلیل موجهی برای فروش برنج به قیمت 28 تا 30 هزارتومان باشد.
از سوی دیگر درکنار این حجم تولیدمیزان واردات برنج در 4 ماهه امسال واردات برنج نسبت به مدت مشابه سال گذشته 10 درصد رشد است بدین ترتیب که در 4 ماهه 710 هزارتن برنج وارد کشور شده که 90 هزار تن آن تنها در تیرماه صورت گرفته است.
نکته جالب و قابل تامل دراین میان آن است که با این حجم واردات اما همچنان اخبار ضد و نقیضی در این خصوص به گوش می رسد که همچنان کشور با کمبود برنج روبروست و همین مساله موجب شده تا به واسطه رشد تقاضا در ایام ما های محرم و صفر قیمت این محصول روند صعودی داشته باشد.
کمبود نداریم
اما واقعیت ماجرا نه کمبود ظرفیت تولید است و نه جلوگیری از واردات این محصول استراتژیک چرا که به یمن باز بودن دروازه های واردات حجم قابل توجهی برنج به مناسبت های مختلف وارد کشور شده و می شود و در کنار آن به یمن بارندگی های مطلوب سالجاری نگرانی از محصولات به بار نشسته شالیکاران وجود ندارد و اینکه برخی دراین میان مدعی کمبود هستند از جمله افرادی هستند که با گل آلوده کردن آب در صدد مهیا کردن شرایط برای دلالان و واسطه گران سودجوی این عرصه هستند.
تایید این نکته را می توان به خوبی در صحبت های دبیرانجمن واردکنندگان برنج جستجو کردکه معتقد است ؛امسال نیازی به واردات برنج به کشور نداریم و کسانی که چنین مسائلی را مطرح می‌کنند باید مسئولیت آن را هم قبول کنند. به گفته وی 710 هزارتن برنج در 4 ماهه وارد کشور شده، 70 هزارتن آن را دولت برای ذخایر استراتژیک وارد کرده و با احتساب مصرف 120 هزارتن برنج در هر ماه تاکنون 480 هزارتن از این محموله‌ها نیز مصرف شده است بنابراین حدود 150 هزارتن برنج داریم.
وی همچنین با مدنظر قرار دادن میزان برنج تولید داخل نیز براین باور است که اگر این رقم میزان تولید رقم قابل توجهی است و نیازی بهافزایش واردات در کشور نیست.
وی همچنین با اشاره به این نکته که در سال ٩٦؛ ١.٢ میلیون تن برنج وارد شد که ٢٠٠ هزارتن آن اضافه بود، سال ٩٧، ١.٦ میلیون تن واردات انجام شد که ٦٠٠ هزارتن آن اضافی بود می گوید؛ با احتساب این ارقام و در نظر داشتن این نکته که میزان نیاز کشور به برنج حدود سه میلیون تن است این نکته حاصل می شود که چیزی حدود ٧٥٠ تا ٨٠٠ هزارتن کسری در کشور هست که با رقم های تولید و واردات یاد شده کاملا قابل پوشش است.
با وجود تمام این ظرفیت های موجود اما این روزها قیمت برنج سر به فلک گذاشته و متولیان هریک توپ را در زمین دیگری می اندازند تا به نوعی بتوانند شانه از بار مسئولیت خالی کنند غافل از آنکه این قبیل اقدامات پیامدی جز آسیب به بازار این کالاها و اقتصاد کشور و آتش زدن خرمن معیشت مردم ندارد و هرچه متولیان یه گونه ای وانمود کنند که مشکلات نشات گرفته از عملکردآنها نیست ،دلالان و واسطه گران مجال بیشتری برای سودآفرینی و سودجویی می بیابند .
عملکرد ضعیف
به گفته جمیل علیزاده شایق دبیر انجمن برنج کشور در حال حاضرقیمت برنج ایرانی در شمال کشور کیلویی 19 هزارتومان بود و فروشنده آن نیز عنوان می‌کند که سود لازم را از فروش این کالا می‌برد؛ بنابراین تفاوت قیمت برنج ایرانی در شمال و تهران ناشی از ضعف عملکرد دستگاه‌های نظارتی است و متأسفانه دستگاه‌های نظارتی نه تنها در این زمینه عملکرد بسیار ضعیفی دارند بلکه به توصیه‌ها نیز گوش نمی‌دهند.
آنچه از شواهد امر بر می آید متولیان نه تنها در عرصه تولید وحمایت از شالیکاران عملکرد مطلوبی نداشته اندبلکه در حوزه واردات و مدیریت درست بازار هم دچار کم کاری های اساسی هستند به این ترتیب که ماحصل این کم کاری ها بخش اعظمی از گرانی های روزهای اخیر را پدید آورده است.
به باور فعالان و کارشناسان این حوزه ،عدم حمایت دولت از کشت برنج در کشور به حدی است که بخش دیگری از رشدقیمت ها به این کمکاری ها برگشته و در کنار آن هزینه های بالای واردات ماشبن آلات مورد نیاز این صنعت ،فرآیند کاردراین عرصه را نسبت به سالهای قبل سخت تر کرده است اما متولیان به گونه ای وانمود می کنند تا این باور ایجاد شود که پشت پرده همه گرانی ها به گردن کشاورز است . دولتمردان هیچ گونه کوتاهی دراین عرصه نداشته اند و این درحالی است که به باور کارشناسان حال وروز کنونی بازار تولید و فروش برنج مساله ای است بر گرفته از عدم مسئولیت پذیری و نظارتکافی متولیان ودست اندرکاران این بازار بوده و هیچ عامل دیگری تا این اندازه نمی تواند رشد قیمتی وبی ثباتی رادراین بازار رقم بزند .


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چرا مردم «رییسی» را باور کرده اند؟

روزنامه سعودی: همه ما را تنها گذاشته اند

تاثیر شکست نتانیاهو بر روابط اسرائیل و آمریکا

آیا صدا و سیما می تواند هر توییتی را به خبر تبدیل و منتشر کند؟

150 هزار میلیارد تومانی که از بانک ها خارج شده کجا رفت؟

ماجرای پروژه ماساژورسازی

چرا امارات به ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس پیوست؟

چه گروهی می‌خواهد جامعه روحانیت را کنار بزند؟

رییس شورای روابط خارجی آمریکا: ترامپ مذاکره نمی کند، دستور می دهد

شکاف ساختاری در زمین سیاسی اسرائیل

اگر جمهوریت را پذیرفتیم باید تحول را هم بپذیریم

باهنر: غیر انقلابی‌ها را هم باید پذیرفت

مک فارلین گفت برای گذشته ها صلوات بفرستید

مدرسه‌های به گل نشسته لرستان

چرا اصلاح‌طلبان مصرند کشور را در آستانه جنگ توصیف کنند؟

ولیعهد ورشکسته

راستی‌ آزمایی ادعای نفتی ‌سعودی‌ها

فرار از پاسخگویی با اسم رمز انسداد سیاسی

نمی خواهم وارد جنگ شوم

داغ بی‌تدبیری بر پیکر هپکو

توپخانه «پایداری» علیه «سلحشوری»

استکبار مقابل سرو بلند قامت مقاومت کوتاه آمد

سکوت حناچی در مقابل سوالات مردم

هشدار فیفا! درها را به روی بانوان باز کنید

چه کسی نفس چیتگر را گرفت؟

تیر خلاص به رویای حاکمان کشورهای عربی

پرویز پرستویی: نمی‌آیم؛ صداوسیما هم‌ ارث پدری شما نیست

جنگ بی‌بی و ژنرال درباره چه موضوعی است؟

خشونت علیه زنان ممنوع

سردرگمی آمریکا و اروپا پس از حمله به آرامکو

بی‌کفایتیِ مدیریتی در پخش کشتی ‌آزاد قهرمانی ‌جهان

موضع آمریکا و اروپا پس از حمله به آرامکو

چاهی که ترامپ در خاورمیانه برای خودش کند

سرمایه داری در قرن 21؛ پیش به سوی کره شمالی

جدال سلیمی‌نمین با اصلاح‌طلبان؛ چه کسی جنگ‌ طلب است؟

طی دو دهه قیمت مسکن در تهران 75 برابر شد

آتش زیر خاکستر اقلیم کردستان عراق

آرامکو در یک شب 500 میلیارد دلار از دست داد

نشست سه‌ جانبه آنکارا و مدیریت منازعه سوریه

نیویورک تایمز: عربستان دوست آمریکا نیست

سید محمود طالقانی؛ مجتهد یا مجاهد؟

فوتبال در ایران؛ مرهم دردها یا آیینه تمام‌نما؟

انتخابات اسرائیل؛ شکست بی بی، تقویت راست گراها

پمپئو در عربستان به دنبال چه بود؟

چرا باید استقلال و پرسپولیس را بخرند؟

آیا انصارالله تولید نفت عربستان را به صفر خواهد رساند؟

فایننشیال تایمز: آیا رخدادهای بیشتری میان ایران و آمریکا در راه است؟

آتش زیر خاکستر اقلیم کردستان

راهکار محمدرضا باهنر برای خروج از چرخه چالش‌ها

واشنگتن پست: آیا ترامپ به سوی دیپلماسی چرخیده است؟