ایران پرسمان

آخرين مطالب

چرایی تکرار پروژه عبور از رئیس‌جمهور مقالات

چرایی تکرار پروژه عبور از رئیس‌جمهور

  بزرگنمايي:

ایران پرسمان -
چرایی تکرار پروژه عبور از رئیس‌جمهور
k ٣.٦
٢
سیاست روز / متن پیش رو در سیاست روز منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
جمعی از کارشناسان و فعالان سیاسی و اقتصادی کشور معتقدند که ناکارآمدی اصلاح طلبان در حوزه اقتصاد و معیشت مردم برای همیشه در تاریخ ثبت و ضبط شده است.
جریان اصلاحات از ابتدای روی کار آمدن دولت یازدهم، همواره به عنوان اصلی‌ترین حامی روحانی و دولت تدبیر و امید مطرح بود و در انتخابات سال 96 نیز از تمام ظرفیت و پتانسیل‌های خود برای تداوم دولت روحانی استفاده کردند و باز هم پس از پاستورنشینی حسن روحانی، باردیگر نیروهای اصلاح طلب که رئیس جمهور از آنها به عنوان«ژنرال» نام می برد بازوهای راست و چپ رئیس قوه مجریه هستند؛ بال چپ به نام «نوبخت» و نیروهای حزب اعتدال و توسعه زده شده و بال راست سکاندار دستگاه اجرا با محوریت جهانگیری. براین اساس اصلاح طلبان سهم اصلی را در قطارِ اقتصاد دولت برخوردارند. با این حال، عملکرد ضعیف جریان اصلاحات در مدیریت اقتصاد کشور باعث شد که بازیگران شاخص و صاحب‌نام اصلاح طلب ضمن انتقاد از انفعال دولتمردان در حوزه اقتصاد، سبد خود از دولت را جدا کنند. در همین راستا سعید حجاریان به عنوان تئوریسین جریان اصلاحات اعلام کرده بود: «اصلاح‌طلبان بگویند دولت روحانی، دولت ما نیست.»
انتقادها از «ناکارآمدی» در حالی صورت می‌گیرد که نباید از حافظه‌های تاریخی خود هم بگذریم؛ رئیس دولت اصلاحات با کلید واژه «تَکرار» و آیت الله هاشمی رفسنجانی با همه توان خود را برای پیروزی رئیس دولت تدبیر و امید و امیدی‌های مجلس و شورای شهر صرف کردند. در تاریخ ثبت شده است که هاشمی رفسنجانی پس از به روی کار آمدن دولت روحانی تصریح کرده بود: «دکتر روحانی یک هفته قبل از انتخابات 92، سه درصد رأی داشت که با حمایت «من» به بالای 50 درصد رفت».
از این رو می‌توان گفت مسئولیت دولت این روزها به پای اصلاحات نوشته شده است. همانطور که محسن پیرهادی دبیرکل جمعیت پیشرفت و عدالت گفت: «من قبول ندارم که تفکر اصلاح طلب و کارگزاران به ویژه در تیم اقتصادی دولت نفوذ کرده، این تخفیف ماجراست. حرف من این است که ترکیب اقتصادی دولت فعلی، دقیقا نسخه تمام عیار عملکرد کارگزارانی و اصلاح طلبی است.»
با توجه به نسخه ای که جریان اصلاحات در اقتصاد کشور برای مردم پیچیده است، حسین کنعانی مقدم دبیر سیاسی جبهه ایستادگی می گوید: دولت نباید اقتصاد کشور را سیاسی کند، اگر اقتصاد ما سیاسی باشد، هر کسی سر کار بیاید موفق نخواهد بود ولی اگر مبنا را بر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بگذاریم دولت ها می توانند اقتصاد کشور را نجات دهند و دستاوردهای خوبی را کسب کنند.
پیرامون کوچک شدن سفره مردم که نتیجه عملکرد «اصلاح‌طلب‌ترین»‌ اعضای دولت است در گزارش پیشین به صورت مشروح پرداخته شد(اینجا بخوانید). در این مجمل برآن شدیم به موضع گیری کنشگران سیاسی و وکلای مردم در نهاد قانون گذاری را در قبال نقش اصلاح طلبان در ناکارآمدی دولت دوازدهم و مهمترین برنامه‌ای که منجر به کوچک شدن سفره عوام در عصر اعتدال آن هم با حضور مهره های اصلاح طلب در قوه مجریه شده است بپردازیم.
مشکلات اقتصادی ناشی از تصمیمات جهانگیری است
«اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور که پیش از روی کارآمدن دولت تدبیر و امید ریاست شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی را برعهده داشت در انتخابات سال 96 تحت نام نامزد پوششی وارد عرصه رقابت شد و در مناظره ها تمام قد از عملکرد دولت اعتدال حمایت کرد و در دولت دوازدهم هم همچون دولت یازدهم جایگاه خود را حفظ کرد براین اساس او از نیروهای تاثیرگذار در قوه مجریه محسوب می شود، همین وظایف و اختیاراتی که برعهده او واگذار شده است نشان میدهد بال راست رئیس جمهور امروز باید نسبت به نابسامانی ها و مشکلات اقتصادی پاسخگو باشد.»
لاله افتخاری نماینده ادوار مجلس و عضو شورای مرکزی حزب موتلفه ضمن بیان این مطلب، گفت: جهانگیری از جمله رئوس مدیریتی دولت است، وی نمی‌تواند از پاسخگویی نسبت به نابسامانی‌های اقتصادی کشور فرار کند چراکه هرآنچه مشکل در کشور وجود دارد ناشی از تصمیمات دولتمردانی همچون جهانگیری بوده است.وقتی فردی مسئولیت معاون اولی رئیس‌جمهور را می‌پذیرد باید تا جایی که می‌تواند برای حل مشکلات کشور پافشاری کند و آنجایی که نتوانست، استعفا دهد.
علاوه بر او، لطف‌الله فروزنده معاون پارلمانی دولت دهم هم به نقش معاون اصلاح طلب رئیس جمهور اشاره می کند و می گوید: مشکلات اقتصاد به دلیل سیاست های غلط اصلاح طلبان است، به هرحال اسحاق جهانگیری به عنوان چهره شاخص اصلاحات در راس دولت قرار دارد و از قدرت و مسئولیت بالایی نیز برخوردار است، او مسئول تیم اقتصادی و اقتصاد مقاومتی است و باید در قبال عملکرد خود پاسخگو باشد.
کوچک شدن سفره مردم محصول تفکر اصلاح طلبان است
آیت‌الله محمود رجبی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم چنین اعتقادی دارد و می گوید: «ورود نفوذی‌ها در کنار عملکرد نادرست و تصمیمات غلط اصلاح طلبان، مشکلات معیشتی و اقتصادی را رقم زده است. اصلاح طلبان می‌خواهند با همان تئوری لیبرالیسم غربی کشور را اداره کنند، وقتی همان تئوری پیگیری می‌شود روشن است که جز زیان برای کشور چیزی نخواهند داشت. اصلاح طلبان اگر عِرق ملی هم دارند از این مسیر برگردند.»
در گزاره بالا به نقش نیروهای شاخص اصلاح طلب در پیروزی حسن روحانی و تشکیل دولت به ریاست او اشاره شد، پس از مرور این مقدمه می توان نتیجه گرفت، امروز کارگردان جریان اصلاحات باید نسبت به ناکارآمدی های دولت در حوزه اقتصاد پاسخ قانع کننده به مردم ارائه دهد. این مطلب را آیت‌الله عباس کعبی عضو مجلس خبرگان رهبری بیان کرد و گفت: بزرگان جریان موسوم به اصلاحات که موضع «تَکرار» گرفتند، الان باید پاسخگوی افکار عمومی در خصوص اوضاع نابسامان معیشتی مردم باشند.
چرا اصلاح طلبان می خواهند از دولت عبور کنند؟
در این فضا این پرسش مطرح می شود، چرا اصلاح طلبان مانند سال های سکانداری دولت اصلاحات که عبور از رئیس جمهور را کلید زده بودند، باوجود آنکه در دولت دارای کرسی قدرت هستند، می خواهند این روزها از کاروان تدبیر و امید عبور کنند؟
حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم سخنگوی جامعه روحانیت مبارز و کارشناس مسائل اقتصادی در پاسخ به پرسش مطرح شده، می گوید: «از آنجایی که دولت روحانی به طور عمده با حمایت اصلاح‌طلبان روی کار آمده است، عملکرد ضعیف این دولت بر سبد رأی جریان اصلاح‌طلب تاثیر زیادی دارد؛ بنابراین اینکه اصلاح‌طلبان، نزدیک انتخابات حساب خود را از دولت جدا کنند و وضعیت بد کشور را ناشی از عملکرد شخص رئیس‌جمهور بدانند، چیزی جز فرافکنی نیست.»
سید مصطفی میرسلیم نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال 96 که هنوز انتقادهای او از برنامه های اقتصادی دولتِ روحانی در مناظره ها از یاد نرفته است درباره این سوال مطرح شده به نکته دیگر اشاره می کند و می‌گوید: دستاوردهای منفی عملکرد دولت و مجلس به حساب اصلاح طلبان نوشته شده است و قابل انکار نیست و نمی توان مردم را فریب داد. بهتر است خودشان اعتراف کنند و از این یک سال و نیم باقی مانده برای اصلاح خود و خدمت به مردم استفاده کنند.
علت ناکارآمدی اصلاح طلبان در دولت چیست؟
با همه این تفاسیر چرا اصلاح طلبان در دولت بخصوص در حوزه اقتصاد ناکارآمد ظاهر شدند و علت آن چیست؟
برای پاسخ به این پرسش به صورت مصداقی با پرویز سروری نماینده ادوار مجلس و عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان گفتگو کردیم.
او با بیان اینکه دولت در حوزه مسکن ضعیف عمل کرده است گفت که، حوزه مسکن جیب مردم را خالی کرده و مردم را دارد از حاشیه نشینی شهرها دور می کند و رفته رفته باید شاهد چادرنشینی و کانتینر مسکونی باشیم. چون واقعاً خرید مسکن در وسع مردم نیست. از طرف دیگر گرانی های لجام گسیخته مشکلات زیادی را برای مردم ایجاد کرده است و با برنامه های غلط، درآمدهای مردم از بین می رود. وقتی تولید لطمه می خورد و سیاست های واردات محور اصل قرار می گیرد، نتیجه آن می‌شود که مردم منابع مالی را از دست می دهند و از طرف دیگر چندین برابر هزینه هایشان افزایش پیدا می کند و این شرایط ناگوار باعث شده که مردم هر روز احساس مشکل کنند و این مشکلات هم متوجه سیاست های غلطی است که در دولت و تیم اقتصادی وجود دارد.
سید کمال سجادی سخنگوی جبهه پیروان خط امام و رهبری هم در تکمیل پازل «علت ناکاآمدی اصلاح طلبان در حوزه اقتصاد»،گفت: نظریه اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر انقلاب ارائه شده است اما در عمل دولت در این زمینه و شعارهای سال به جز سخنرانی کاری انجام نداده است؛ در سخنرانی ها بر فرمایشات رهبر انقلاب تایید می کنند اما در عمل هیچ اقدامی مشاهده نمی شود و این نشان دهنده آن است که عملکرد اصلاح طلبان در نظام اقتصاد ضعیف و ناکارآمد است.
عدم توجه به تولید ملی نقد دیگری است که به تیم اصلاح طلب اقتصاد دولت مطرح می شود. جواد عامری دبیر کل جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی ضمن بیان این مطلب، گفت: ابتدا باید به توان داخلی و متخصصان خودمان در داخل کشور نگاه کنیم و آنها را تقویت کنیم، بعد با تعامل با دنیا، کشور را به پیشرفت برسانیم ولی متأسفانه در این دولت اصل این است که با کشورهای خارجی مذاکره کنیم.
به هر حال اصلاح طلبان می خواهند با تک ماده، نمره قبولی دریافت و کارنامه خود را در اسفند 98 از مردم دریافت کنند. این موضوع از سوی جبار کوچکی نژاد نماینده مجلس در انتقاد از عملکرد اصلاح طلبان در مدیریت اقتصاد کشور بیان شد.
او تاکید کرد: اصلاح‌طلبان کارنامه خوبی در دولت های یازدهم و دوازدهم و در مجلس دهم نداشتند، لذا تلاش دارند تک ماده کنند و با فرافکنی و حاشیه سازی ناکارآمدی خود را پنهان نمایند.
مُهر تائید یک اصلاح طلب بر ناکارآمدی اصلاح طلبان
احتمالا هنگام خواندن این گزارش سوال برای مخاطب ایجاد شود که آنچه در گزارش فوق آمده مواضع منتقدان دولت است چرا که اصلاح طلبان علیرغم انتقادهای وارده به دولت، حاضر نخواهند شد عملکرد مهره ها و نیروهای خود را در مدیریت اقتصاد زیر سوال ببرند و به عبارت دیگر آنها را استیضاح کنند،اما علی صوفی عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان نظر دیگری ارائه می‌دهد.
او تصریح کرد: تیم اقتصادی دولت متأسفانه درگیر زد و بندهای سیاسی است و با عزل و نصب‌ها و تغییراتی هم که صورت داد نتوانست سمت و سوی مناسبی به وجود آورد از این رو هم رئیس دولت اصلاحات و هم سایر اصلاح طلبان باید پاسخگوی عملکرد دولت و اصلاح طلبان مجلس باشند چرا که مطالبات مردم توسط اصلاح‌طلبان محقق نشد. تایید برناکارآمدی اصلاح طلبان دلیل بر پاک شدن صورت مسئله نیست چون «مسئله» توسط اصلاح طلبان ارائه شده و باید توسط آنها نیز پاسخ داده شود و مجلس هم به عنوان دستگاه ناظر بر عملکرد دولت نظارت می کند.
موارد ذکر شده نشان می دهد که «ناکارآمدی» اصلاحات در حوزه اقتصادی کشور در تاریخ ثبت و ضبط شده است؛ به همین جهت انتظار می رود نقش نظارت مجلس پررنگ اعمال شود و رئیس جمهور نیز در هفته دولت (شهریورماه) گزارش واقع گرایانه از نقاط ضعف و قوت و راهبردهایی که در آینده نزدیک برای حل مشکلات اقتصادی در پیش خواهند گرفت اعلام کند؛ مردم منتظر اقدام و عمل مسئولان اجرایی هستند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مطرح شدن نام یک مسئول بلندپایه سعودی در پرونده حملات 11 سپتامبر

روحانی - ترامپ؛ چرا دیداری رخ نخواهد داد؟

چرا ترامپ توپ اقدام نظامی را در زمین عربستان انداخت؟

در لندن چه می گذرد؟

شهریار زرشناس: حزب کارگزاران به جای طلبکاری، پاسخگو باشد

فارن پالیسی: چرا سیاست خارجی امارات تغییر کرده است؟

مهمترین ابزار تبلیغاتی نتانیاهو برای انتخابات چیست؟

آبزرور: وقت خداحافظی با نتانیاهو فرا رسیده است

تغییر نقشه بازی در خلیج فارس

خروج ابتکار عمل در سوریه از دست امریکا

نفت 100 دلاری در راه است؟

بازی کلاسیک بین اصلاح‌طلبی و اصول‌گرایی به بن‌بست رسیده است

علیفر؛ محصول اورجینال صداوسیما!

پیام و مفهوم سفر مقتدی صدر به ایران

هیولای مسکن و تماشاگرانش

توسعه راهبرد امنیتی ایران فراتر از منطقه

سی ان ان: سیاست کاخ سفید در برابر ایران تغییر می کند؟

مجری شفافیت علیه شفافیت

از کشتی دنیا عقب افتاده‌ایم

نتانیاهو بر لبه پرتگاه

مجادله اصولگرایان بر سر صدا و سیما

امریکا بر شکست سعودی‌ها سرپوش می‌گذارد

شکسته شدن مرز حمایتی سکه

پازل حاج قربان و ارز دولتی

چگونه روسیه در دوره فشارهای خارجی اقتصاد خود را باثبات نگه داشت؟

شفافیت آرا؛ اولین مصوبه مجلس یازدهم؟

آرمان ملی: این بار پناهیان رئیس‌جمهور را اغواگر خواند

چه کسانی مسئله حضور زنان در ورزشگاه‌ها را به اینجا کشانده‌اند؟

کودکان نیلوفری؛ از چین باستان تا ایران امروز

نسخ نوعی یا بلای خانمان‌سوز قانونگذاری!؟

نفت پس از انفجار آرامکو در چه وضعیتی است؟

احمدی‌نژاد را باهنر آورد

شهروندان از چه مسیرهایی حرف خود را به گوش مسوولان برسانند؟

کیهان: نوبت به محاکمه دانه‌درشت‌ها و مدیران که رسید جیغ بنفش بلند شد!

چه بلایی سر نفت عربستان آمده است؟

اهمیت بازدید رییس ستاد کل نیروهای مسلح از Zhuzhou

لوبلاگ: اقتصاد ایران وابسته به پکن خواهد شد؟

نگرانی آمریکا از پیشرفت های فضایی ایران

انتظار برای موج بعدی کاهش قیمت دلار

دلایل تل آویو برای جاسوسی از کاخ سفید

راه اندازی سوییفت بین ایران و روسیه موثر است؟

چالش زندان بدون زندانی

برکناری بولتون را جدی بگیریم؟

احمدی نژادیسم به نفع حفظ وضع موجود تلویزیون

جانشین بولتون وآینده تنش ایران و آمریکا

داستان تکراری غافلگیری رسانه دربرابر رویداد

زخم ناسور هفت تپه

مجری پروژه عقلانیت انقلابی در منطقه

از برجام تا سوریه روی میز مذاکره

پیش‌شرط نفتی خط 15 میلیاردی