ایران پرسمان

آخرين مطالب

آیا ترتیب تولد روی شخصیت اثر می‌گذارد؟ انديشه

آیا ترتیب تولد روی شخصیت اثر می‌گذارد؟

  بزرگنمايي:

ایران پرسمان -
آیا ترتیب تولد روی شخصیت اثر می‌گذارد؟
٤٦٧
٠
زومیت / اگرچه خواهران و برادران در یک خانواده از اشتراک ژنتیکی و محیطی برخوردار هستند، اغلب به‌اندازه‌ای که ممکن است تصور شود، ازنظر ویژگی‌های شخصیتی شبیه هم نیستند.
آلفرد آدلر، روان‌درمانگر اتریشی که اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم می‌زیست و بنیان‌گذار روانشناسی فردی است، به این موضوع مشکوک بود که ترتیب تولد بتواند منجر به اختلافات شخصیتی در میان فرزندان یک خانواده شود. آدلر فرزندان اول را روان‌رنجور می‌خواند، زیرا به‌عقیده‌ی او این فرزندان که برای مدتی والدین خود را با کسی به اشتراک نمی‌گذارند، وقتی دارای خواهر یا برادرانی می‌شوند، اساسا از حکومت خود خلع می‌شوند. او همچین معتقد بود که بزرگ‌ترین فرزند، وظیفه‌شناس و گاهی محافظه‌کار است. طبق نظر آدلر، کوچک‌ترین فرزند جاه‌طلب است درحالی‌که بچه‌های میانی ثبات عاطفی دارند. خود آدلر از میان هفت فرزند خانواده‌، دومین فرزند بود. فرانک سالووی، روانشناس آمریکایی که در اواسط دهه‌ی 1990 وضعیت افراد برجسته‌ی جهان را ازنظر چندمین فرزند بودن، مورد بررسی قرار داد نیز همین روند را مشاهده کرد. او در میان فرزندان اول رهبرانی نظیر ژوزف استالین و بنیتو موسولینی را پیدا کرد و درمیان فرزندان بعدی، متفکران و انقلابیونی نظیر چارلز داروین، کارل ماکس و مهاتما گاندی را یافت.
توضیحات سالووی چه بود؟ هر کودکی در خانواده‌ی خود موقعیت خاصی را اشغال می‌کند و سپس از استراتژی‌هایی برای تسلط بر زندگی استفاده می‌کند. فرزندان اول و تک‌فرزندها دلیل کمتری برای نزاع بر سر وضع موجود دارند و بیشتر با جهان‌بینی پدران و مادران خود آشنا می‌شوند. فرزندان بعدی نسبت‌به دیدگاه والدین خود اطمینان کمتری دارند و بنابراین بیشتر مواقع در زندگی خود مسیرهای جایگزینی را انتخاب می‌کنند. چنین دسته‌بندی‌هایی محبوب هستند زیرا نسبتا شهودی بوده و افراد همیشه می‌توانند نمونه‌ای از یک خواهر بزرگ عاقل یا یک برادر جوان سرکش را در دایره‌ی آشنایان خود پیدا کنند. سخنان آدلر هنوز هم به‌طور مرتب در راهنماهای آموزشی می‌آید و همچنان در ذهن والدین منعکس می‌شود.

برخی از مطالعات نیز این ایده را که موقعیت فرزند می‌تواند شخصیت او را شکل دهد، تایید می‌کنند. برای مثال مطالعه‌ای که درسال 1968 انجام شد، نشان داد درمقایسه‌با متولدان بعدی، احتمال شرکت زاده‌های نخست در ورزش‌های مخاطره‌آمیز کمتر است و علت آن ترس از آسیب جسمی است. یک مطالعه در سال 1980 که روی 170 دانشجوی کارشناسی دختر و 142 دانشجوی کارشناسی پسر انجام شد، براساس نتایج پرسشنامه‌ی شخصیت ﻫﻮارث نشان داد که فرزندان اول از میزان اضطراب کمتر و حس اعتماد به نفس بیشتری برخوردار هستند. البته در این پژوهش‌ها از روش‌های سوال‌برانگیزی استفاده می‌شد. به‌عنوان مثال، اغلب از اعضای یک خانواده خواسته می‌شد تا خود را ازنظر برون‌گرایی، پذیرا بودن تجربه، باوجدانی، بردباری و روان‌رنجوری ارزیابی کنند. مشکل اینجا است که این بررسی‌ها فقط در یک نقطه از زمان انجام می‌شد بنابراین فرزندان اول فقط فرزند اول نبودند بلکه دارای سن بیشتری بودند و سن نیز روی این ویژگی‌ها اثر دارد.
مدت‌ها است می‌دانیم وقتی سن نوجوانان افزایش می‌یابد، آن‌ها با وجدان‌تر و وظیفه‌شناس‌تر می‌شوند. این روند می‌تواند بخش بزرگی از نتایج یادشده را به خود اختصاص دهد. مشکل روش‌شناختی دیگر این دسته از مطالعات آن است که تنها یک فرد شخصیت خود و خواهران یا برادران خود را قضاوت می‌کرد. این جزئیات مهم است زیرا گاهی ادراک فرد از خود با ادراک او از دیگران می‌تواند تفاوت‌های چشم‌گیری داشته باشد. علاوه‌بر این، افراد شرکت‌کننده ممکن است به‌صورت ناخودآگاه کلیشه‌ی وظیفه‌شناسی خواهر یا برادر بزرگ‌تر را در ذهن داشته و این قضاوت ناخودآگاه روی نتایج تاثیرگذار بوده باشد.
دانشمندانی که داده‌های بزرگ و بین‌المللی را تجزیه‌و‌تحلیل کرده و خانواده‌های مختلف را با هم مقایسه کرده‌اند، متوجه شده‌اند که اثر ترتیب تولد روی شخصیت ناچیز است. پژوهشگرانی تحت هدایت جولیا روهرر از دانشگاه لایپزیگ در آلمان، داده‌های مربوط به بیش از 20 هزار مصاحبه را از کشورهای آلمان، بریتانیا و آمریکا مورد ارزیابی قرار دادند. آن‌ها پروفایل‌های شخصیتی فرزندان را با هم مقایسه کردند و هیچ‌گونه تفاوت سیستماتیکی را در ویژگی‌های شخصیتی مشاهده نکردند. در چنین مطالعاتی، پژوهشگران باید محتاطانه عمل کنند زیرا علاوه‌بر سن، اندازه‌ی خانواده نیز عامل مهمی است که با موقعیت فرزند در هم می‌آمیزد. احتمال اینکه فرزند یک خانواده‌ی 4 نفره، نخستین زاده باشد، 50 درصد است؛ هرچه تعداد خواهران و برادران بیشتر باشد، از میزان این احتمال کاسته می‌شود. به‌عنوان مثال، این حقیقت که بسیاری از فضانوردان نخستین فرزند هستند، لزوما درمورد ویژگی‌های خاص افرادی که اولین فرزند هستند، سخن نمی‌گوید. امکان دارد بسیاری از فضانوردان از خانواده‌های کوچک‌تر باشند. برای درک بهتر این تاثیرات، روهرر و گروهش تعداد خواهران و برادران را نیز به‌حساب آوردند. به‌عقیده‌ی دانشمندان تعداد فرزندان در خانواده‌های دارای طبقه‌ی اجتماعی‌اقتصادی پایین‌تر، اغلب بیشتر است و این امر می‌تواند علت اختلاف بین افرادی باشد که در خانواده‌هایی با اندازه‌ی متفاوت به دنیا می‌آیند.
هرچه نمونه بزرگ‌تر باشد، احتمال تشخیص اثرات، هرچند کوچک، بیشتر است. به‌عنوان مثال، در مطالعه‌ای که در سال 2015 منتشر شد و شامل 377 هزار دانش‌آموز دبیرستانی بود، رودیکا دامین و همکارش برنت دبلیو رابرتز هر دو از دانشگاه ایلینوی دریافتند که فرزندان اول با وجدان‌تر و برون‌گراتر بوده و گرایش به رهبری دارند. برخلاف انتظار، آن‌ها همچنین نسبت‌به نوجوانانی که خواهر و برادران بزرگ‌تری داشتند، بردبارتر و ازنظر عاطفی با ثبات‌تر بودند. البته از آنجایی که این اختلاف‌ها، بسیار کوچک بود، پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که به‌طور کلی ادعای تاثیر ترتیب تولد روی شکل‌دهی شخصیت فرد نوعی اغراق است. فرانک اسپیناث، روانشناسی از دانشگاه سارلند در کشور آلمان می‌گوید:
کاملا ممکن است که موقعیت فرد ازنظر ترتیب تولد روی شخصیت او اثر داشته باشد اما این تاثیر در تمامی خانواده‌ها یکسان نیست. به‌عبارت دیگر، اگرچه ممکن است تاثیری وجود داشته باشد اما این تاثیر سیستماتیک نیست. درواقع وقتی به اختلاف‌های شخصیتی بین فرزندان یک خانواده می‌رسیم، عوامل دیگر نقش مهم‌تری دارند. علاوه‌بر ژن‌ها، محیط تقسیم نشده نیز روی این اختلاف‌ها اثر دارد. مثلا چرخه‌ی دوستان خواهر و برادرانی که در یک خانواده بزرگ می‌شوند، روی این اختلاف‌ها موثر است.

علاوه‌بر‌ این‌ها، والدین با فرزندان خود بدون توجه به ترتیب آن‌ها و به‌صورت یکسان رفتار نمی‌کنند. مطالعات نشان می‌دهد که والدین دربرابر خلق‌و‌خوی ذاتی فرزند خود واکنش نشان داده و تربیت خود را با آن تطبیق می‌دهند. مطالعه‌ی دامین همچنین نشان داد که فرزندان نخست نسبت‌به خواهران و برادران خود تاحدودی از بهره‌ی هوشی بیشتری برخوردارند. آن‌هایی که اول متولد می‌شوند، تحصیلات خود را با مدرک بالاتری تکمیل می‌کنند و مشاغل معتبری نظیر پزشکی یا مهندسی را انتخاب می‌کنند. این مزیت ذهنی از کجا می‌آید؟ شاید حق با آدلر باشد که می‌گفت:
توجه تقسیم‌نشده به نخستین فرزند در اوایل زندگی موجب تقویت عمکردهای شناختی وی می‌شود.
این مزیت از سن دو سالگی آشکار می‌شود. پیتر کریستنسن و تور بیرکدال، پژوهشگران نروژی نشان داده‌اند که اختلاف در هوش ارتباطی با عوامل زیستی ندارد (برخی گمان می‌کردند که این ممکن است با وضعیت جسمی در دوره‌ی بارداری ارتباط داشته باشد). آن‌ها کودکانی را مورد بررسی قرار دادند که خواهر یا برادر بزرگ‌تر آن‌ها زود از دنیا رفته بودند. فرضیه‌ی پژوهشگران این بود که اگرچه این کودکان ازنظر بیولوژیکی خواهر و برادر جوان‌تر هستند، اما نقش فرزند اول را در خانواده بر عهده می‌گیرند. آن‌ها درمقایسه‌با خواهر و برادران جوان‌تر خود در آزمون‌های هوش نتایج بهتری به‌دست می‌آوردند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

زمان مصاحبه برخی کد رشته‌های کنکور 98 مشخص شد

حجم زیاد کتب درسی؛ عامل استرس دانش‌آموزان

به بهانه سالروز تولد حسین منزوی؛ نام او عشق است، آیا می‌شناسیدش؟

شاعرانه/ تو را دوست دارم چون صدای اذان در سپیده دم

استفاده از ربات در جراحی برای از بین بردن لرزش دست جراحان

فهرستی از برترین کتاب‌های قرن 21

چگونه داستایفسکی بخوانیم؟

نوعی باکتری می‌تواند افراد را به بیماری کبد چرب مبتلا کند!

شاعرانه/ دلی که پیش تو ره یافت باز پس نرود

قمر‌های مرموز سیاره مریخ میزبان انسان می‌شوند

رئیس‌جمهوری زنگ آغاز سال تحصیلی جدید را نواخت

تاثیر اینستاگرام در مطالعه داستان و رمان

«روشنای خاموش» از مجموعه «روزهای جنگ» منتشر شد

آیا می‌توان زلزله را پیش‌بینی کرد؟

شاعرانه/ زندگی سرخی سیبی است که افتاده به خاک

آیا نقاشی های دوران رنسانس وجود موجودات فضایی را تأیید می‌کند؟

چند کتاب خوب به پیشنهاد حامد عنقا

تأثیر رعایت کپی‌رایت بر کاهش تخلفات علمی

داستان صوتی/ هزار خورشید درخشان- قسمت ششم

نمایشگاه فضانوردی راه اندازی می‌شود

بخشی از کتاب/ سلام بر گوساله‌ی عزیزم

فضانورد اماراتی از فضا پاسخگوی سوالات مردم خواهد بود

گران قیمت‌ترین کتاب‌های دنیا را ببینید!

امواج گرانشی در فضا آزمایش می‌شود

کاریکلماتور/ آدم بی‌کله سرشناس نمی‌شود

ژاپن یک فضاپیما به ایستگاه فضایی می‌فرستد

در مورد دفاع مقدس کتاب چی بخوانیم؟

دانشمندان برای مقابله با پیری داروهایی کشف کرده‌اند

ضبط پالس‌های مغناطیسی عجیب و غریب در مریخ!

درمان ایدز و سرطان خون با دستکاری ژنتیک

چطور رمان علمی تخیلی بنویسیم؟/ ازدنیای فانتزی تا شخصیت‌های جادویی!

حامد عنقا از کتاب خواندن‌هایش می‌گوید

100 کتاب برتر قرن 21 از نگاه گاردین اعلام شد

دو خط کتاب/ فقط زیر یک سقفه که می‌تونی یه آدمو بشناسی!

همکاری استرالیا و ناسا برای اعزام انسان به ماه و مریخ

بازسازی چهره نژادهای انسانی منقرض‌شده

سرنوشت «جنگ و صلح» تولستوی در هندوستان چگونه است؟

رخدادهای نجومی مهرماه 98

جدیدترین عکس دورهمی فضانوردان در ایستگاه فضایی بین‌المللی

عطسه سلبریتی‌ها مهم‌تر از کتاب است!

ساخت مثانه مصنوعی در ایران

مقابله با پیری از فضا آغاز شد

دعوت از نویسنده کُرد ایرانی برای تدریس دردانشگاه لندن

واکسن ضد تبخال با حداکثر اثربخشی تولید شد

خنده سیاره عطارد را اینجا ببینید!

آیا انسان ها می توانند در مریخ زندگی کنند؟

دو خط کتاب/ چهره‌ای که آدم‌ها از خودشان نشان می‌دهند

این زودتر می خواستی حالا چزا؟

کهکشانی از ستارگان مرده!

آیا با هوش مصنوعی می توان کنترل فضا را در دست گرفت؟