ایران پرسمان

آخرين مطالب

بررسي شش کليشه رايج در مورد کارگران قديمي به روش فراتحليلي انديشه

بررسي شش کليشه رايج در مورد کارگران قديمي به روش فراتحليلي

  بزرگنمايي:

تفکر اشتباهي وجود دارد که کارمنداني که سن بالاتري دارند،کارآيي پايين تري دارند. در اين مقاله برآيند تحقيقي را که در مورد نحوه عملکرد نزديک به 400 مورد مطالعاتي انجام گرفته است، بررسي مي کنيم.

نتيجه به دست آمده از اين تحقيق نشان مي دهد که تقريبا تمام کليشه هاي منفي عنوان شده در مورد اين گروه بي اساس است. به توصيه اين مقاله با توجه به آنکه تعداد کارگران سن و سال دار رو به ازدياد است، مديران بايد بدفهمي هايي را که منجر به انتشار چنين اخباري در مورد سن و سال مي شود، به طور گسترده مورد بازنگري قرار دهند.

در سال 2010، طبق آمار اداره کار آمريکا، 55 درصد از کارمندان ايالات متحده بالاي 40 سال داشتند و تا سال 2018، تعداد نيروي کار بين سنين 55 تا 75 سال اين کشور به 11 ميليون نفر خواهد رسيد، که بنابر پيش بيني سال 2009 در يکي از تحقيقات انجام شده، اين تعداد جمعيتي قريب به يک چهارم نيروي کار را شامل مي شود. اما بايد توجه داشت که کليشه هاي منفي مي تواند کار را براي اين کارگران دشوار کند. مطالعات پيشين نشان داده است که معمولا مديران، نيروي جواني را بر تجربه ترجيح مي دهند و اين تبعيض نه تنها اثر محسوسي بر سلامت کارگران مسن، کيفيت زندگي آنها و تصميماتشان در مورد سن بازنشستگي دارد، بلکه مي تواند براي شرکت ها گران تمام شود از اين جهت که آنها خود را در معرض پرونده هاي حقوقي تبعيض سني قرار مي دهند يا براي حفظ کارمندان خبره به تقلا مي افتند.

اين مقاله شش مورد از معمول ترين و مخرب ترين کليشه ها را مورد بررسي قرار مي دهد: در مقايسه با کارگران جوان تر، مسن تر ها (1) انگيزه کمتري دارند، (2) تمايل کمتري به همراهي با برنامه هاي آموزشي و ارتقاي شغلي دارند، (3) در مقابل تغييرات بيشتر مقاومت مي کنند، (4) چندان قابل اعتماد نيستند، (5) احتمال ابتلاي آنها به بيماري هايي که کارشان را تحت تاثير قرارمي دهد بيشتر است و (6) بيشتر در معرض درگيري هاي کاري – خانوادگي قرار مي گيرند.

نگارندگان اين مقاله تنها يکي از اين کليشه ها را از لحاظ تجربي قابل تاييد يافتند. در واقع کارگران مسن تر، به طور متوسط، ميل کمتري براي ارتقاي شغلي دارند – رويکردي که با رواج برنامه هاي آموزشي اي که بيشتر به کارمندان جوان اختصاص دارد، در حال ازدياد است. اما پنج کليشه ديگر به طرز مشهودي مردود بودند.

نويسندگان اين مقاله، فراتحليلي (meta analysis: تحليلي بر مجموعه اي از پژوهش ها) از همه تحقيقات تجربي منتشر شده از اوايل دهه 1970 تا 2011 ارائه دادند، که رابطه ميان سن و اين شش کليشه را مورد بررسي قرار مي دهد.

آنها تمام تحقيقاتي را که بر پايه روش هاي آزمايشي انجام شده بود، حذف کردند و منحصرا بر تحقيقاتي تمرکز کردند که بر پايه وقوع در دنياي واقعي قرار داشت و کارمندان فعال (نه بازنشسته) را شامل مي شد. به روايت نگارندگان، فراتحليلي از پژوهش هاي گذشته براي اين موضوع کافي بود، زيرا اين به آنها اجازه مي داد تا خطاهاي اندازه گيري تصادفي را حذف کرده و استنباط هاي قوي تري را از تاثيرات سن داشته باشند.

بعد از جست وجو در چندين پايگاه داده دانشگاهي، نگارندگان با 380 مقاله تجربي روبه رو شدند. نگارندگان يادآور مي شوند که آمار افزايشي مقالات در سال هاي اخير بازتابي از تعداد رو به رشد و اهميت نيروي کار مسن است. آنها اظهار داشته اند که از آنجا که شواهد تجربي فراهم آمده پنج مورد از شش کليشه را زير سوال برد، مديران براي اطمينان از اينکه شرکت هاي شان مرتکب چنين خطاهايي نمي شوند بايد تلاش زيادي کنند. اين مطالعه نشان داده است که شرکت ها مي توانند براي مقابله با تبعيض سني سه استراتژي اساسي را به کار بگيرند.

1. چشم پوشي: تصميم گيران بايد در اموري چون استخدام، اخراج، ارزيابي هاي کاري و ترفيع ها فقط سن کارگران را در نظر نگيرند.اما معمولا مديران ارشد ممکن است براي سنجش شرايط و روال کاري کارمندان يا متقاضيان به اين اطلاعات نياز داشته باشند و عملي کردن اين روش مشکلاتي به وجود مي آورد.

2. رويکرد توجه به عملکرد هاي مثبت: مديران مي توانند اين رويکرد را در پيش گيرند و از اين رو نسبت به کارگران مسن تر تبعيض نشان ندهند تا با آثار مخرب کليشه ها مقابله کنند، اما مطالعه اي در سال 2011 نشان داد که چنين برنامه هايي به سختي قابل اجرا هستند و مي توانند به نتايجي معکوس منجر شوند.

3. افزايش آگاهي در مورد کليشه هاي سني: به گفته نگارندگان، اميدوارکننده ترين و محتمل ترين روش پيش رو است.در به کار گيري اين استراتژي، مديران بايد به دقت تصميمات کارمندان را زير نظر بگيرند تا الگوهاي تبعيض سني را پيدا کنند. افزايش فرصت هاي کاري براي کارمندان در تمام رده هاي سني به طوري که بتوانند در کنار همديگر کار کنند، مي تواند از ايجاد کليشه هاي منفي بکاهد. با طرح کليشه هاي مثبت در مورد کارمندان مسن از طريق مهم قلمداد کردن تجربه و درايت شان، مديران مي توانند به طور مستقيم با موضوع کليشه هاي منفي مقابله کنند. ممانعت از انجام مکالمات بي پرده در مورد اينکه کليشه هاي سني چه آثاري در محيط کار مي گذارند، مي تواند برداشت هاي منفي را کاهش دهد و وضعيت کارمندان مسن را بهبود بخشد.

بيشتر کليشه هايي که در مورد کارگران مسن عنوان مي شود صحت ندارد. همان طور که سن متوسط نيروي کار افزايش مي يابد، مديران بايد تفکرات غلطي را که مدت هاست نسبت به کارمندان مسن تر باور داشته اند دور بريزند، در تصميمات مربوط به کارمندان بر سن تاکيد نداشته باشند و در تجليل از صفات مثبت کارمندان باتجربه رويکرد فعال تري در پيش گيرند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ترمیم ضایعات استخوانی با سلول‌های بنیادی توسط محققان کشور

بخشندگی شهره لرستانی در مکتب «اروین د یالوم»

نجات محافظ موشک «فالکون هوی» با استفاده از تور در فضا

تازه‌های نشر/ روانشناسیِ عشق‌های رمانتیک

رونمایی از سوغاتی‌های نخستین فرود انسان روی ماه

«مرد شیرفروش» برنده جایزه جورج اورول شد!

باهوش‌ترین کشورهای جهان را بشناسید!

دو خط کتاب/ می‌ترسم دلبسته‌ات شوم!

درخواست ناسا از دانش‌آموزان برای نامگذاری «مریخ 2020»

10 رمان عاشقانه‌ای که قبل از مرگ باید بخوانید!

ترک سیگار با اصلاح ژن تنباکو!

دو خط کتاب/ حسرت روزهای گذشته را می‌خورم

تجربه زندگی مریخی روی زمین!

آیین معرّفی کتاب «پیشوای صادق» در شهر قم

خورشید تا کِی زنده خواهد بود؟

کاریکلماتور/ در تعطیلات به قلبت سفر کن!

ساخت سه ماهواره سنجشی و مخابراتی تا پایان سال

این صفحه را گوش کنید، همه‌ چیز درباره کتاب‌های صوتی!

کاشت مو با چاپ سه بعدی!

شاعرانه/ یک شادی کوچک می‌خواهم، خیلی کوچک

در روز‌های باقی‌مانده تا کنکور این نکات را آویزه گوشتان کنید

ماجرای جالب اولین شعری که یوسفعلی میرشکاک سرود

آموزش رفتارهای انسانی به ربات‌ها توسط دانشمند ایرانی

دو خط کتاب/ به جای مسافرت رفتن، کتاب می‌خوانم

پخت اولین شیرینی در ایستگاه فضایی بین‌المللی

دزدی محترمانه کلمات/ اعتراض یک شاعر به استفاده بدون مجوز از شعرش

دو خط کتاب/ ای کاش خدا مرا مثل یک گیاه می‌آفرید

دسترسی به انرژی پاک با مواد ترموالکتریک

تقویت توربین‌های بادی با الهام از بال مرغ‌ دریایی

شاعرانه/ بین تو و من چیزی، دیوار نخواهد شد

شناسایی وال‌های قاتل از روی لهجه!

لیلا برخورداری «تاریکیِ معلقِ روز» را پیشنهاد می‌کند

گیاهی که سلول‌های سرطانی سینه را نابود می‌کند!

یک کتاب خوب/ عاشقانه‌های آخرین ملکه هخامنشی

چهل و ششمین ماهواره ناوبری «بی دو» چین با موفقیت پرتاب شد

دو خط کتاب/ جایی نزدیک به چهل سالگی‌ام!

در پی مشاهده شیء نورانی در آسمان سنندج، آیا بشقاب پرنده واقعا وجود دارد؟

داستان صوتی/ آبروی از دست رفته کاترینا بلوم- فصل چهارم

تولید کریستال‌ روی قمر زحل!

مشاغل هیجان‌انگیز فضایی که عاشق‌شان می‌شوید!

دو خط کتاب/ شوخی‌هایی از جنس وودی آلن!

فرمانده ایستگاه فضایی بین‌المللی عوض شد

دفاع روی تور از زبان فارسی!

آیا زمان واقعا گاهی تند و گاهی کُند می‎گذرد؟

تازه‌های نشر/ «فهرست شیندلر» به کتابفروشی‌ها آمد

«پسر کنکورد»، جدیدترین هواپیمای مافوق صوت ناسا

شعرخوانی عاشقانه یوسفعلی میرشکاک

اهمیت علم اندازه‌شناسی در داستان پهپاد آمریکایی چیست؟

دو خط کتاب/ ترک کردن بعضی‌ها بزرگترین لطف به خودمان است

خطری بزرگ برای حیات زمین/ دو برابر شدن روند ذوب یخچال‌های هیمالیا