ایران پرسمان

آخرين مطالب

منظور از دوقطبي سازي انتخابات چيست؟ چرا نبايد فضاي انتخابات دو قطبي شود؟ سياسي

منظور از دوقطبي سازي انتخابات چيست؟ چرا نبايد فضاي انتخابات دو قطبي شود؟

  بزرگنمايي:

ا نزديک شدن به جدال نهايي نامزدهاي رياست جمهوري در اواخر ارديبهشت ماه، بحث دوقطبي شدن و يا حتي سه قطبي سازي انتخابات داغ تر از هميشه شده است. اين در حالي است که مقام معظم رهبري ماه ها قبل و در توصيه اي که به آقاي احمدي نژاد براي عدم حضور در انتخابات داشت دليل اين توصيه را جلوگيري از دوقطبي سازي کشور عنوان نمودند. از طرف ديگر انتخابات با يک قطب اصلا انتخابات نيست و به نظر مي رسد همواره انتخابات ها حداقل داراي دو قطب هستند. چند نکته در قطبي سازي انتخابات وجود دارد که در زير به آن اشاره مي شود:

1- دو قطبي سازي و يا به طور کلي چند قطبي سازي در صورتي که رقبا داراي وزن سياسي نسبتا يکساني در افکار عمومي باشند فضاي انتخابات را پر شورنموده و حضور پاي صندوق هاي رأي را افزايش مي دهد. در اين حالت رقابت به معناي واقعي کلمه شکل مي گيرد. رقباي سياسي در جريان مناظره ها و ميتينگ هاي تبليغاتي در صورتي که به اخلاق پايبند باشند برنامه هاي رقيب را نقد نموده و به چالش مي کشند که مطرح شدن چنين بحث هايي سطح دانش سياسي مخاطبين که مردم هستند را بالا مي برد. با اين نگاه چند قطبي بودن انتخابات لازمه يک رقابت و بخش جدايي ناپذير آن است.

دوقطبي سازي انتخابات بيم ها و اميدها2- چند قطبي شدن انتخابات زماني سودمند است که الزامات آن رعايت شود. يکي از اين الزامات عبارتند از رعايت اخلاق انتخاباتي؛ اهميت اين موضوع به حدي است که اگر رقيب يا طرفداران او اخلاق را رعايت نکرده و تهمتي ناروا به طرف مقابل وارد کنند فضاي فتنه آلودي شروع مي شود که تشخيص حق و باطل براي مردم سخت مي شود. از ديگر نمونه هاي عدم رعايت اخلاق انتخاباتي سياه نمايي وضعيت و سوابق رقيب است. در برخي موارد نيز افشاگري برخي مسائل با اخلاق و مصالح جامعه مغايرات دارد و در يک کلام لازمه تشکيل دوقطبي سودمند رعايت اخلاق انتخاباتي است.

3- دو قطبي سازي فرصتي را در اختيار اپوزيسيون داخلي و خارجي قرار مي دهد که جهت اين دوقطبي را عوض کنند يعني رقابت بين جريان ها را به رقابت بين يک جريان و نظام تبديل کنند. يکي از آن کارها اين است که يک جريان را منسوب به نظام و نماينده نظام عنوان نموده و جريان ديگر را مخالف نظام معرفي مي کنند. در اين حالت رقابت به بازي در زمين دشمن تبديل مي شود. بدترين نوع دوقطبي سازي همين نوع است و منعي که مقام معظم رهبري براي جلوگيري از دوقطبي سازي انجام داد نيز معطوف به همين نگاه است. در اين حالت دشمنان، پيروزي جريان منسوب به نظام را به فرمايشي بودن انتخابات و يا انتخابات سازمان يافته تفسير مي کنند و پيروزي جريان رقيب را به معني شکست نظام تلقي نموده و به دنبال تعميق شکاف اجتماعي بين مردم و حاکميت هستند. بنابراين هم نامزدهاي انتخابات و هم طرفداران آنها بايد متوجه اين خطر باشند و رقابت بين جرياني را به رقابت بين يک جريان و نظام تبديل نکنند.

4- چهارمين نکته در اين خصوص به موضوع دوقطبي سازي برمي گردد. در حقيقت همواره فضاي دو قطبي مبتني بر يک محتوا شکل مي گيرد. اگر اين محتوا مبتني بر نيازهاي واقعي مردم باشد دوقطبي شکل گرفته سودمند خواهد بود و اگر اين دوقطبي مبتني بر نقاط ضعف طرفين و گاهي مديريت شده توسط دشمن باشد کاملا مضر و بر خلاف منافع ملي است. به عنوان نمونه تلاش گسترده جريان هاي ضد نظام در خارج از کشور و در فضاي مجازي براي تطهير منافقين در جريان انتخابات و محور قرار دادن اعدام منافقين در سال 1367 به جاي رقابت بر سر حل مشکلات اولويت دار مردم (که قطعا رکود اقتصادي و مسأله معيشت است) در اين راستا قابل تفسير است. بنابراين لازم است جريانات داخلي هوشياري خود را حفظ کرده و در دام آن نيفتند و به آن دامن نزنند. شايد بتوان يکي از دلايل مطرح شدن اقتصاد مقاومتي، توليد و اشتغال به عنوان شعار سال 96 را تلاشي براي جهت دادن صحيح به رقابت هاي انتخاباتي و محتوايي براي دوقطبي ها دانست.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

عاقبت سبک شمردن گناه چیست؟ + فیلم

«پرسش از آینده شورای عالی انقلاب فرهنگی» با حضور سعیدرضا عاملی

خطابه های حوزه ها متناسب با چالش های عصر کنونی متحول شود

آیت الله هاشمی شاهرودی بین سنت و مدرنیسم همزیستی های علمی ایجاد کرد

دشمن شناسی یکی از موضوعات جدی در جهان اسلام است

معاون ظریف: وارد مرحله پسا غربی شده‌ایم

چرا غرب وقت و هزینه‌های زیادی صرف اسلام‌هراسی می‌کند؟

هشدار صریح زائری: جریان انحرافی برخی چهره های فعال مذهبی را جذب کرده است/وقتی خواب و خرافه را ترویج می کنیم، جریان دروغین مدعی امام زمان تقویت می شود/چرا ملاک باورمان را سخنرانی های احساسی و پراشک و آه روحانیون کم بهره قرار داده ایم؟

دشمنان آزادی بشر چه کسانی هستند؟

مقابله با تهاجم فرهنگی چه شد؟

ایمانی: اصلاح طلبان تمایل دارند که پایداری ها رادیکال تر شوند

پس کو این آزادی؟

چگونگی تصویب اصل ولایت فقیه در قانون اساسی

روحانی این روزها در اندیشه ی چیست؟

انکار جنگ نرم!

«حکمرانی حزبی و دموکراسی حزبی» راه را برای احزاب ایرانی می‌گشاید

ایرادهای وارده به طرح نظام انتخاباتی استانی

حجت‌الاسلام شیرمردی: در مقابل دستاوردهای اجلاس وحدت هزینه زیادی صرف نمی‌شود/ تبیین چرایی اهمیت کنفرانس در شرایط تحریمی

بررسی حق بازگشت و اجرای رفراندوم برای ساکنان واقعی فلسطین از محورهای اصلی اجلاس وحدت است

بازتنظیم خاورمیانه

روزی که رونالد ریگان به ایران سیگنال رابطه جدید فرستاد

وظیفه فوری دولت برای بهبود معیشت مردم چیست؟

پوپولیسم با معیشت مردم چه می‌کند؟

فرزند کروبی:عامل رئیس جمهورشدن احمدی نژاد،پدر من نبود خاتمی بود

پشت‌صحنه‌ی ارتباط مجدد اروپا با اردوغان چیست؟ / چرا روابط ترکیه با اروپا به معنی واقعی کلمه «عادی» نمی‌شود/ اردوغان چگونه توانست پیروزی را در ماجرای ادلب از دهان شکست برباید؟!

ایران به دنبال کشف چارچوبی برای همکاری با روسیه، چین و هند می‌گردد/انگیزه‌ی اصلی همکاری‌های چندجانبه‌ی امنیتی برنامه‌ی پسا برجامی «ترجیح شرق به غرب» چیست؟ /غول‌های آسیاسی برای مبارزه با آمریکا به کمک تهران می‌آیند؟

مهمترین پرسش سیاسی روز چیست؟* هاشمی، انبارلوئی، مبلغ، رامین، اطاعت، بیادی و غرویان: استراتژی ما دربحث هسته‌یی چیست؟ در مبارزه با مفاسد به كجا رسیده‌ایم؟ و...

نواب صفوی و آیت الله بروجردی و موضوع تشکیل حکومت دینی

حزب مدنی

احمدی‌نژاد نقشی در انقلاب فرهنگی نداشت _ بخش دوم

احمدی‌نژاد نقشی در انقلاب فرهنگی نداشت _ بخش اول

مباحثات تئوریسین‌های دولت خاتمی و روحانی درباره عملیات توسعه سیاسی _ بخش ششم

مباحثات تئوریسین‌های دولت خاتمی و روحانی درباره عملیات توسعه سیاسی _ بخش پنجم

مباحثات تئوریسین‌های دولت خاتمی و روحانی درباره عملیات توسعه سیاسی _ بخش چهارم

مباحثات تئوریسین‌های دولت خاتمی و روحانی درباره عملیات توسعه سیاسی _ بخش سوم

مباحثات تئوریسین‌های دولت خاتمی و روحانی درباره عملیات توسعه سیاسی _ بخش دوم

مباحثات تئوریسین‌های دولت خاتمی و روحانی درباره عملیات توسعه سیاسی _ بخش اول

انقلاب یا سلطنت؟ بخش سوم

انقلاب یا سلطنت؟ بخش دوم

انقلاب یا سلطنت؟

ناکامی دزدان دریایی در حمله به کشتی ایرانی

پرداخت تا سقف 200 میلیون برای تمام سپرده‌گذاران کاسپین

دیدار وزیر اقتصاد و تجارت قطر با ظریف

تصویب فوریت بررسی اصلاح ماده ای از قانون برنامه ششم

مسئولان بانک مرکزی قول دادند، مشکل سپرده گذاران حل شود

واریز کمک‌های مردمی واصل‌شده به دفتر رهبری به حساب بنیاد مسکن

بررسی مشکلات موسسات مالی و اعتباری

اثبات مشارکت آمریکا در جنایات عربستان علیه یمن

همسویی ریاض و واشنگتن ضد تهران

پیام تسلیت رئیس مجلس در پی وقوع حادثه تروریستی در مصر