ایران پرسمان

آخرين مطالب

آلوده‌ترین مکان‌ها به تشعشعات رادیواکتیو در کره خاکی بين الملل

آلوده‌ترین مکان‌ها به تشعشعات رادیواکتیو در کره خاکی

  بزرگنمايي:

ایران پرسمان -
آلوده‌ترین مکان‌ها به تشعشعات رادیواکتیو در کره خاکی
k ٢.٦
٠
باشگاه خبرنگاران / پایگاه اینترنتی تاپ تنز در مطلبی به ارائه فهرستی از آلوده‌ترین مکان‌های روی کره زمین به تشعشعات رادیواکتیو پرداخته است.
پایگاه اینترنتی تاپ تنز در مطلبی به بررسی آلوده‌ترین مکان‌های روی کره زمین به تششعات رادیواکتیو پرداخت. آلودگی هسته‌ای و تشعشعات رادیو اکتیو از عوامل مضر برای انسان و طبیعت محسوب می‌شود. در حالی که کاربرد مواد هسته‌ای باید در شرایط خاصی صورت بگیرد، اخیرا اخباری از وجود تشعشعات رادیواکتیوی در یک مدرسه آمریکایی و همچنین کشف مواد رادیواکتیو در یک خودرو در ترکیه منتشر شده است.
در حال حاضر، مکان‌های ترسناکی در نقاط مختلف جهان وجود دارد که به شدت تحت تاثیر آلودگی‌های رادیواکتیو قرار دارند. هنگامی که یک سایت هسته‌ای بنا می‌شود، در صورت عدم رعایت نکات ضروری، تشعشات رادیو اکتیو آن منتشر می‌شود. این در حالی است که برخی معتقدند مهم نیست که چقدر نکات ایمنی در این سایت‌ها رعایت شده باشد، در هر صورت امکان انتشار تشعشعات رادیواکتیو وجود دارد. انفجار در این سایت‌ها همانند آنچه در چرنوبیل و فوکوشیما رخ داد علاوه بر فاجعه انسانی، بحران زیست محیطی را به دنبال خواهد داشت.
این تشعشعات صد‌ها سال در طبیعت باقی می‌مانند و به گونه‌های زیست محیطی آسیب می‌رسانند. در این گزارش به آلوده‌ترین مکان‌های روی کره زمین به تشعشعات رادیواکتیو اشاره شده است.
سایت هسته‌ای «هانفورد» (The Hanford Site)
در دهه 1950 میلادی آمریکا با خوشحالی وارد عصر اتمی شد و سایت هسته‌ای در هانفورد واشنگتن ساخته شد. این کارخانه بخشی از پروژه دهه 40 منهتن بود که وظیفه آن تولید پلوتونیوم بود. چند سال پس از جنگ جهانی دوم تولید پلوتونیوم در این سایت افزایش یافت. به گونه‌ای که تولید یک کیلو گرم پلوتونیوم، صد‌ها هزار گالن زباله رادیواکتیوی بر جای می‌گذاشت. مقامات این سایت معتقد بودند که امکان فروش این زباله‌های نیز وجود دارد. اماآن‌ها نه تنها موفق به فروش این لجن‌های مرگبار نشدند بلکه در ذخیره آن نیز به مشکل برخوردند.
با گذشت سال ها، کانتینر‌های زیر زمینی نگهدارنده زباله‌های هسته‌ای که قرار بود موقت باشند، کاملا بی سر و صدا به محلی دائمی برای نگهداری زباله‌های هسته‌ای تبدیل شد و به مرور زمان ترک خوردند. این رویه باعث شد محتویات کانتینر‌ها وارد خاک شوند و بزرگترین آلودگی زیست محیطی در آمریکا رقم بخورد.
بی توجهی کمیسیون انرژی اتمی آمریکا به این موضوع به انتشار آلودگی در آب‌های زیر زمین منجر شد و در نهایت هانفورد و زمین‌های اطراف آن به بزرگترین منطقه آلوده به رادیواکتیو در نیمکره غربی تبدیل شد.
پس از ایجاد بحران، مقامات آمریکای فرایند پاکسازی را آغاز کردند. این روند چندین دهه ادامه داشته و در این مدت ده‌ها هزار کارگر بیمار شدند و میلیارد‌ها دلار هزینه شد. با این حال، این منطقه همچنان به دلیل تشعشعات هسته‌ای آلوده است.
سایت هسته‌ای مایلوسو (Mailuu-Suu)
مایلوسو، شهری در استان جلال آباد قرقیزستان است بیشترین آلودگی رادیواکتیو را در آسیای مرکزی دارد. از آنجا که این منطقه به طور طبیعی غنی از معادن اورانیوم است، زباله‌های سمی آن نیز در اطراف آن دفن شده است. در مجموع حدود دو میلیون متر مکعب از زباله‌های رادیو اکتیو در 23 نقطه ان دفن شده و با سیم خاردار مشخص شده است.
متاسفانه این بحرانی است که آینده این شهر را نیز تحت تاثیر قرار داده است. در سال 1992 رانش زمین در این منطقه موجب جاری شدن 1000 متر مکعب زباله رادیواکتیو به رودخانه شد.
فوکوشیما
در 11 مارس سال 2011 زلزله بزرگی شرق ژاپن را تکان داد و پس از آن هجوم امواج سونامی، عملکرد این شهر را متوقف کرد. گذشته از آمار تلفات بالای 19 هزار نفری این رویداد طبیعی، فاجعه دیگری در تاریخ این کشور رخ داد. بر اثر زلزله سیستم‌های خنک کننده سه راکتور هسته‌ای غیرفعال شد و در ظرف سه روز نشت مواد رادیواکتیو ذوب شده آغاز شد. حدود 100 هزار نفر از این منطقه تخلیه شدند و تلاش کارشناسان برای خنک کردن مخازن نتیجه‌ای نداشت. از آنجا که این نیروگاه در فاصله 100 متری اقیانوس قرار داشت، حیطه آلودگی طبیعی و زیست محیطی گسترش یافت و پاکسازی آن مشکل بود. ده سال از این حادثه می‌گذرد و منطقه فوکوشیما همچنان قابل سکونت نیست. تعدادی از شرکت‌ها با استفاده از ربات درصدد پاکسازی محیط زیست منطقه هستند.
سایت چرچ راک (Church Rock uranium mill)
در سال 1979 بیش از 1100 تن از زباله‌های سایت هسته‌ای چرچ راک در نیومکزیکوی آمریکا به طور تصادفی وارد رودخانه پوئرکو شد. این بزرگترین انتشار تصادفی زباله‌های رادیواکتیو در آمریکاست که علاوه بر آسیب رساندن به محیط زیست و پوشش جانوری، موجب نقص عضو نوزادان و بیماری‌های کلیوی در ساکنان منطقه شد.
آلودگی رادیواکتیو در بخش‌هایی از این منطقه پاکسازی شد، ولی شرکت‌ها پاکسازی کامل را غیرممکن اعلام کردند.
مایاک (Mayak)
مایاک یک سایت نظامی مخفی بود که مدت کوتاهی پس از جنگ جهانی دوم در جنوب اورال شوروی سابق در شهر چلیابینسک ساخته شد. این سایت در تولید پلوتونیوم برای ارتش تخصص داشت.
در سال 1957 یکی از بدترین فجایع هسته‌ای در این سایت رخ داد و بیش از 7700 مایل مربع از منطقه اطراف را آلوده و حدود 270 هزار تن را بیمار کرد. اطلاعات چندانی درباره علت وقوع این فاجعه در دست نیست. با این حال، در سال 2009، با اعلام پاک سازی منطقه، جمعیت در آن اسکان داده شد.
سواحل سومالی
تا پیش از این گفته می‌شد سواحل سومالی محلی برای فعالیت دزدان دریایی است، ولی با انتشار آلودگی رادیواکتیو مشخص شد سواحل این کشور به محلی برای دفن زباله‌های رادیواکتیو تبدیل شده است. از دهه 1980 بسیاری از کشور‌های غربی با سوء استفاده از شرایط سیاسی در سومالی زباله‌های هسته‌ای خود را در سواحل این کشور دفن می‌کردند تا اینکه با انتشار آلودگی و گسترش بیماری سازمان ملل وضع اضطراری در این منطقه اعلام کرد. در سال 2009 با وقوع سونامی به شدت این بحران افزوده شد و در طول 6 ماه آلاینده‌ها به نقاط دیگری از سومالی انتشار یافنتد.
سلافیلد (Sellafield)
حادثه هسته‌ای سلافیلد در انگلیس را با چرنوبیل روسیه مقایسه می‌کنند. در اکتبر 1957 آتش سوزی در این سایت باعث شد 11 تن اورانیوم در مدت سه روز بسوزد. مقامات این سایت هسته‌ای از انتشار خبر آن جلوگیری کردند حتی به کارگران گفته شد یک آتش سوزی بی خطر است.
آلوده‌ترین مکان‌های روی کره زمین به تشعشعات رادیواکتیو کجاست؟ +تصاویر
چرنوبیل
فاجعه نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل در سال 1986 در شمال اوکراین رخ داد. این حادثه پس از دو انفجار در نیروگاه به وقوع پیوست و در اثر این حادثه نزدیک به 5 میلیون نفر آسیب دیدند و بیش از 2200 شهر و روستا تخلیه شدند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

هزینه سنگین حضور نظامیان آمریکایی در آلمان

فراخوان راهپیمایی گسترده در کشمیر بعد از نماز جمعه

پنجاهمین سالروز آتش‌زدن مسجد الاقصی

اصرار دولت هادی بر خروج «شورشیان» تحت امر امارات از عدن

بدبوترین شهر آمریکا کجاست؟

فرانسه: «برگزیت بدون توافق» اکنون محتمل‌ترین سناریو است

حمله روزنامه دولتی کره‌شمالی به اقدامات آمریکا در شبه جزیره کره

تداوم سختگیری بر کودکان مهاجر در آمریکا با بازداشت‌های نامحدود

تنش لفظی امارات و دولت فراری یمن بالا گرفت

جو بایدن فاصله با رقیبان انتخاباتی‌اش را بیشتر کرد

الحشد الشعبی، آمریکا را مسئول حوادث اخیر در پایگاه‌های عراق دانست

ترامپ: رای به دموکرات‌ها رای بر ضد اسرائیل است

خشم دانمارکی ها از ترامپ

ترکیه و روسیه به دنبال دور زدن سوئیفت

انتقاد دولت نجات ملی یمن از سازمان ملل

دانمارک: دعوت از ترامپ بر سر جای خود باقی است

اتحادیه عرب خواستار توقف تجاوزات علیه مسجد الاقصی

ترامپِ برزیل پسرش را نامزد سمت سفیر این کشور در آمریکا می‌کند

کره شمالی: تحرکات نظامی آمریکا خطرناک است

بی‌احترامی ترامپ به متحدان آمریکا در ناتو

مکرون: مقصر اجرای برگزیت بدون توافق، انگلیس خواهد بود

آغاز نخستین مرحله ایجاد «منطقه امن» در شمال سوریه

ثروتمند ترین کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا

وقتی نخست‌وزیر ارمنستان راهنمای گردشگران خارجی شد!

ترامپ: کارهایی که من برای رژیم صهیونیستی کرده‌ام، بی‌سابقه است

مجری شبکه پرمخاطب عربی: خانه خدا ملک شخصی آل‌سعود نیست

حمله تروریست‌ها به محله «جمعیه الزهراء» در حلب

هشدار شدید عمران خان به هندی‌ها

ژاپن چگونه صنعتی شد؟

نخست‌وزیر کانادا: در برابر چین تسلیم نخواهیم شد

روایتی از اولین و شاید آخرین سفر بوریس جانسون به برلین

حمایت وزیران صهیونیست از طرح مرموز نتانیاهو

جزییات سرنگونی پهپاد پیشرفته آمریکایی توسط یمنی‌ها

گزارشی از پنجاهمین سالگرد به آتش کشیدن مسجد الاقصی

ماجرای سقوط دولت ایتالیا با استعفای نخست وزیر

ورود تمساح به پایگاه نظامی آمریکا در فلوریدا!

عربستان تحمل این مورد را ندارد

آمریکا سرنگونی پهپاد ام کیو 9 را در یمن تایید کرد

حرکت جدید آمریکا و روسیه برای تضمین امنیت اسرائیل

جلوگیری از ورود نامزد بوریس جانسون به آمریکا

شرط ماکرون برای بازگشت روسیه به «جی7»

تصاویری از پهپاد سرنگون شده آمریکایی توسط یمنی‌ها

اتمام حجت وزیر خارجه چین با خارجی‌ها درباره "هنگ کنگ"

حضور 500 زن داعشی در زندان‌های عراق

ترامپ حالا منتظر است چینی‌ها با تحریم پای مذاکره بیایند!

ادعای ژاپن درباره کره‌شمالی

وحشت نظامیان صهیونیست هنگام درگیری با یک فلسطینی

پرواز آزمایشی پهپاد 6 تنی در روسیه

آمریکا 3 تبعه چین را تحریم کرد

طوفان برای ترامپ نزدیک است