ایران پرسمان

آخرين مطالب

بازتاب خبری شکست و انزوای آمریکا در نشست شورای حکام سياسي

بازتاب خبری شکست و انزوای آمریکا در نشست شورای حکام

  بزرگنمايي:

ایران پرسمان -
بازتاب خبری شکست و انزوای آمریکا در نشست شورای حکام
٠
٠
خبرآنلاین / گزارش زیر نگاهی به برخی بازتاب های خبری نشست ویژه شورای حکام که به درخواست آمریکا برگزار شد دارد.
به دنبال درخواست ناموجه و طنز آمیز ایالات متحده آمریکا جهت برگزاری نشست فوق العاده شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی به بهانه نقض برجام از سوی ایران،شورای حکام آژانس نشستی را در بعد از ظهر روز چهارشنبه ، مورخ 19 تیرماه برگزار نمود. همانگونه که از ابتدا پیش بینی می شد، این نشست با پشتوانه قوی حقوقی برجام، ورایزنی ها و تلاش های دیپلماتیک فعال کشورمان، تبدیل به یک شکست دیگر برای آمریکا در جامعه بین المللی شد و بر انزوای این کشور افزود. لازم به ذکر است که نشست شورای حکام به درخواست هر یک از کشورهای عضو آژانس، قابل برگزاری است و نیاز به توافق چند کشور برای برگزاری جلسه نیست. لذا، علیرغم تلاش های آمریکا برای همراه نمودن برخی کشورها جهت درخواست برگزاری نشست، هیچ کشور دیگری با آن همراهی ننمود و این نشست فقط با درخواست آمریکا برگزار شد.
پس از پایان این نشست، دکتر غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان ملل و سایر سازمان های بین المللی مستقر در وین، در جمع رسانه های خارجی حاضر و ضمن ارائه آخرین مواضع جمهوری اسلامی در حوزه برجام و تشریح مباحث مربوط به نشست ویژه شورا، به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. نشست شورای حکام به دلیل حساسیت موضوع، با حضور گسترده نمایندگان رسانه ها از جمله خبرگزاری ها و شبکه های مطرح جهان برگزار شد که بازتاب های گسترده ای را نیز در پی داشت. بسیاری از رسانه ها ضمن بی ثمر و بی نتیجه خواندن این جلسه برای آمریکا، بخش هایی از مواضع بیان شده توسط نمایندگان ایران و ایالات متحده آمریکا در این نشست را برجسته نمودند. حتی برخی رسانه ها ازجمله بلومبرگ و الجزیره، این نشست را یک شکست دیگر برای آمریکا توصیف نمودند.
در همین راستا، وب سایت خبری شبکه الجزیره با درج خبری تحت عنوان "تحریم های دیگر آزارانه: ایران ایالات متحده را در نبرد جلسه شورای حکام منفجر نمود"، بخش هایی از بیانیه ایران در خصوص تروریسم اقتصادی آمریکا علیه سایر ملت ها را برجسته نمود و به نقل از نماینده کشورمان نوشت که مسبب اوضاع کنونی، رفتارهای قانون شکنانه آمریکا می باشد. همچنین، این شبکه خبری نوشت که ایران کماکان با آژانس بین المللی انرژی اتمی در حال همکاری می باشد.
خبرگزاری بلومبرگ نیز با انتشار خبری با این عنوان که "تلاش آمریکا برای فشار بر ایران در نشست شورای حکام دفع شد"، نوشت: ایالات متحده به دنبال برگزاری نشست آژانس بین المللی انرژی اتمی برای افزایش فشارها بر ایران بود، که به نتیجه عکس منجر و به جای آن روسیه، چین و اروپا، دولت ترامپ را به خاطر ایجاد یک بحران که می تواند به مقابله منجر شود، سرزنش نمودند. این خبرگزاری همچنین نوشت: در حالی که دولت ترامپ خود را برای تشدید فشارها بر ایران از بعد از پایان این نشست آماده کرده بود، با این حال، با هجمه های گسترده ای از سوی سایر دیپلمات ها به دلیل بحران آفرینی مواجه شد. در جلسه روز چهارشنبه، اتحادیه اروپا بر علاقه خود برای تجارت با ایران تاکید نمود.
رویترز نیز با درج خبری با این عنوان که "نشست شورای حکام هیچ نتیجه ای برای آمریکا به همراه نداشت" به نقل از نماینده کشورمان در آژانس، نوشت: واشنگتن از جلسه شورای حکام برای متهم نمودن ایران استفاده نمود. رویترز در خبری دیگر به نقل از سفیر کشورمان و به عنوان واکنش به اظهارات ترامپ درخصوص غنی سازی پنهانی توسط ایران، نوشت: ایران چیزی برای پنهان نمودن ندارد و همه فعالیت های هسته ای ما توسط آژانس بین انرژی اتمی نظارت می شود. رویترز مجددا با درج خبری دیگر به نقل از نماینده دائم کشورمان افزود: ایران تمایل به حفظ توافق هسته ای دارد، به شرطی که همه طرف های دیگر این توافق، به تعهدات خود ذیل آن عمل نمایند.
نشریه تایمز اسرائیل با بازتاب خبر نشست شورای حکام آژانس، نوشت: ایران و روسیه، ایالات متحده آمریکا را در نشست شورای حکام، تحقیر نمودند. در این خبر، آمده است: ایران و روسیه در نشست روز چهارشنبه شورای حکام، بر روی آمریکا تازیانه زدند. ایران در این جلسه درخواست آمریکا برای برگزاری نشست شورای حکام را طنزی تلخ عنوان نمود.
گاردین نیز در خبر خود با اشاره به جلسه روز چهارشنبه آژانس، نوشت: نماینده ایران در واکنش به آخرین اظهار نظر ترامپ در مورد اینکه ایران برنامه مخفیانه هسته ای دارد، پاسخ داده که تمامی اقدامات هسته ای ایران توسط آژانس تحت نظارت و ایران چیزی برای مخفی نمودن ندارد.
نشریه های آمریکایی واشنگتن پست و نیویورک تایمز نیز علیرغم اینکه مواضع نماینده آمریکا در آژانس را برجسته کردند، ولی با این حال، مواضع جمهوری اسلامی را نیز بازتاب داده اند. واشنگتن پست با درج این عنوان که آمریکا از دنیا خواست تا ایران را به خاطر "باج گیری هسته ای" محکوم کند، نوشت: نماینده ایران در آژانس برنامه ایران را صلح آمیز توصیف نموده و ایالات متحده را به خاطر خروج از توافق و از سرگیری تحریم ها، سرزنش نموده است. واشنگتن پست، به نقل از نماینده کشورمان نوشت: ایران هیچ مذاکره همراه با فشاری را نخواهد پذیرفت.
نیویورک تایمز نیز با اشاره به جلسه شورای حکامبه مواضع نماینده دائم کشورمان در مصاحبه خبری بعد از این نشست و در واکنش به اتهام ترامپ در مورد مخفی بودن برنامه هسته ای ایران پرداخت و نوشت: جمهوری اسلامی ایران هیچ برنامه مخفی هسته ای ندارد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بسته ویدئویی آخرین خبر/ خودروهای نو عیب دار شدند!

ظریف تشریح کرد: استفاده افراطی آمریکا از دلار و تبدیل آن به سلاح علیه مردم

سوابق فتاح و بختیاری

ترامپ: در مقابل ایران عقب می‌نشینم

یورونیوز: عمان میانجی ایران و انگلیس می‌شود

چرا اسناد مصدق و کاشانی دود شد رفت هوا؟

بن علوی به تهران می‌آید

به زودی جاسوسان خائن اعدام می‌شوند

نخست‌وزیر عراق با روحانی دیدار کرد

کنایه حسام‌الدین آشنا درباره دستگیری جاسوسان

ترامپ: بولتون را به عنوان برگ چانه‌زنی در برابر ایران می‌خواهم

تحریم یک شرکت چینی به بهانه انتقال نفت ایران

آمانو که بود؟

محاکمه زیباکلام به اتهام نشر اکاذیب

زکزاکی آزاد باید گردد

هانت: از ایران می‌خواهیم که فورا نفتکش انگلیس را آزاد کند

ادعای "شینزو آبه" برای تلاش در کاهش تنش منطقه

همه ایرانی ها به این عکس‌ها افتخار می کنند

پاسخ به شایعه ممنوعیت بستنی خوردن دختران

کوشنر: "معامله قرن" برای کاهش نفوذ ایران است

واکنش رهبرانقلاب به اظهارات سیدحسن نصرالله درباره قدس

نشست فوق العاده کمیسیون مشترک برجام برگزار می‌شود

جلسه چالشی وزیر دفاع در مجلس درباره یک فیلم امنیتی

آلمان ترامپ را کنفت کرد

سیدمرتضی آوینی درباره نبرد در خلیج فارس چه گفت؟

کنایه "آدامسی" حاجی دلیگانی به منتقدان گاندو

شوخیه مگه بزنی بری نمونی؛ نفتکش مارو بگیری کُری بخونی

عبدالمهدی وارد تهران شد

تشییع پیکر امیر ارتش بعد از 28 سال

آیت‌الله یزدی: آخوند سکولار به حال اسلام مضر است

قاضی پور عصبانی شد

جو ملتهب مجلس درباره یک فیلم امنیتی

شهریار زرشناس: نتیجه تشکیل وزارت بازرگانی تشدید گرانی و بیکاری است

صحبت‌های سردار سلیمانی در مورد گام دوم انقلاب

عطوان: ترامپ اگر راست می‌گوید لاشه پهپاد ایرانی را نشان دهد

اصول‌گرایان هم‌اندیشی می‌کنند

اسامی تاخیرکنندگان آغاز جلسه علنی امروز عصر مجلس

ترامپ اسپند روی آتش شد

تکذیب گم شدن یک میلیارد یورو

توئیت ظریف برای درگذشت آمانو

مستند شکار جاسوسان سازمان سیا در ایران منتشر شد + ویدئو

همه چیز درباره نیروهای ویژه‌ای که نفتکش انگلیسی را توقیف کردند

واکنش راشاتودی به نصب پرچم ایران روی عرشه کشتی انگلیس

صوتی ماندگار و شنیده نشده از شهید همت

راز دکمه‌های پیدا شده در صحنه قتل میترا استاد کشف شد

تصاویری از خدمه نفتکش توقیف شده انگلیسی

فراخوان رئیسی برای مبارزه با فساد

ظریف عصبانی شد

هدیه حماس به رهبرانقلاب

تشریح جزئیات بازطراحی رآکتور آب سنگین اراک