ایران پرسمان

آخرين مطالب

عالَم، فدک فاطمه است انديشه

عالَم، فدک فاطمه است

  بزرگنمايي:

برداشت هايي از خطبه حضرت فاطمه (س)

فاطمه اگر واجب بداند بلند مي شود و مي رود در اجتماع، مي رود در مسجد و حرفش را محکم و غرا مي زند. خطبه اي مي خواند که بداهه است اما شيوا و فصيح و منطقي. خطبه اي که تنها حرف از فدک نيست. از خيانت و فتنه اي است که روز به روز بيشتر مي شود. از تناقض ها و دروغ ها و بي عدالتي ها مي گويد. از عدالتي مي گويد که دستش را بسته اند. خطبه عربي اش لذت ديگري دارد که خودتان برويد دنبالش. اين جا نکات مهم اين خطبه را آورديم.

تصميم نهايي را گرفته اند. فاطمه(س) خبردار مي شود. به همراه زناني از خويشان و ياران راه مي افتد. جمعي از مهاجران و انصار نشته اند که وارد مي شود. پرده اي مي زنند.

فاطمه است و همه هم مي شناسند فاطمه را. اما خودش را معرفي مي کند، انگار که اين جماعت يادشان رفته است فاطمه را. پس با صدايي رسا مي گويد: «ايها الناس اعلموا اني فاطمه و ابي محمد... اي مردم من فاطمه ام و پدرم محمد است. اين حرف را نه يک بار که به طور مستمر مي گويم.» دوباره شفاف تر مي گويد: «اگر نسبت او را بجوييد و او را بشناسيد، در مي يابيد که او پدر من است و نه پدر زنان شما و برادر پسرعموي من است، نه برادر مردان شما»

مي نشيند و ناله اي مي کند. جمعيت گريه مي کنند. حضرت ساکت مي شود. مجلس که آرام مي گيرد، شروع مي کند: «الحمدا... علي ما انعم و له الشکر علي ما الهم و...»

گواهي مي دهد به پيامبر پيامبري خدا... چند بار هم با عبارت «پدرم» خطاب شان مي کند.

از پيامبر مي گويد و از خدماتش. از مراحل تربيت مردم توسط پيامبر مي گويد و از استقامت هايش. کم کم براي علي(ع) هم زمينه سازي مي کند تا مي رسد به اين جا که، هر گاه آتش جنگي به پا مي شد، پيامبر برادرش علي را در آن زبانه هاي آتش و فتنه مي انداخت و علي بر نمي گشت مگر اين که کار را تمام کرده بود و...

انگار که حضرت گوش شنوايي پيدا نمي کند. رو مي کند سمت قبر پاک پيامبر و درد دل مي کند با پدرش: «اي پيامبر! پس از تو خبرها و سختي هاي بزرگ رخ داد که اگر تو بودي چندان بزرگ نمي نمود. ما تو را از دست داديم، هم چون زميني که باران سرشارش را از دست بدهد... اي کاش پيش از تو مرگ به سراغ ما آمده بود...»

رو مي کند به انصار. از جوانمردي و نگهباني شان در دين مي گويد و بازخواست شان مي کند که: «آيا پدرم رسول خدا(ص) همواره نمي فرمود: حرمت هر کس در فرزندانش حفظ مي شود؟»

از مردم گله مي کند، از ايمان شان، از خيانت شان. «چنين کرديد با آن که هنوز از عهد و زمان پيامبر ديري نگذشته و زخم دل ما (در فراق پيامبر) هنوز باز بود...»

فاطمه از صبرش مي گويد و از دردش: «و ما در برابر فشارهاي شما مانند کسي که با کارد اعضايش را تکه تکه مي کنند، شکيبايي مي ورزيم و مانند کسي که سر نيزه بر شکمش فرو برند، پايداري مي کنيم.»

بعد از معرفي خودش، پدرش و همسرش و شناساندن مردم به خودشان، مي رسد به حق اش! به فدک. حالا سوالات اش شروع مي شود. يکي يکي جواب مي دهد. يکي يکي سرهايشان به زير مي افتد. همه را ميخکوب کرده است فاطمه. «اکنون شما مي پنداريد که ما را ارثي نيست؟....

کساني که در جنگ ها همراه پيامبر بودند به جايي مي رسند که حضرت مي گويد: «شگفتا اي فرزندان قبيله! (انصار) پيش چشم شما ميراث پدرم را به تاراج بردند و حال آن که انجمن و جماعت داريد و فرياد دادخواهي ام را مي شنويد و از احوالم آگاهيد...»

فاطمه با حرف هايش حجت را بر همه تمام کرد و در آخر خطبه اش هم آن ها را با خلافت و سلطنت شان تنها گذاشت: «اکنون اين شما و اين مرکب خلافت ارزاني تان باد! به آن محکم در آويزيد، اما بدانيد پشتش زخم و پايش لنگ است و داغ خشم الهي و نشان عار ابدي با او همراه است...»
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سخنرانی انقلابی علامه مصباح در نقد انجمن حجتیه: وظیفه ی خودشان می دانستند که «شاهنشاه اسلام پناه!» را ترویج کنند/ آیا دفاع از کیان اسلام را هم مشروط به آمدن امام زمان(عج) می دانید؟ / پاسخ اساتید حوزه به اتهام چراغانی موسسه «درراه‌حق» در نیمه شعبان 57

منطق نزاع طبقاطی

عصمت حضرت معصومه

مخمصه هویت

خاستگاه و چیستی موسیقی زیرزمینی از منظر جامعه‌شناسی (بخش دوم)

خاستگاه و چیستی موسیقی زیرزمینی از منظر جامعه‌شناسی (بخش نخست)

تهران؛ شهر بی نماد

طبقه تاجر صفت

سمِ سرگشتگی فقهی

دموکراسی از جاده تغییر اجتماعی می‌گذرد

تراژدی زوال موسیقی

جزئیات اختلاف در سالروز شهادت حضرت زهرا علیها السلام

به مناسبت سالروز شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها (به نقلی)

به مناسبت سالروز وقوع جنگ جمل

به مناسبت سالروز درگذشت آیت الله سید محمد حجت كوه كمری موسس مدرسه حجتیه

کلانشهر و نگرش دلزده

به مناسبت سالروز رحلت فقیه نامدار آیت الله العظمی سیداحمد خوانساری

چه دین و ایمانی اجازه کشتار نمازگذاران را می دهد؟

نظر قرآن كريم درباره نهضت توليد علم و جنبش نزم افزاري را بيان فرماييد.

حضرت هود (ع) که بود؟ و قوم او چه مشخصه اي داشتند؟

آدم و حوّا در بهشت

ماجراي ازدواج فرزندان حضرت آدم (ع) و قتل هابيل

مزه گوشت برادر مرده

جانشين نوح (ع) که بود؟

ماجراي ساخت كشتي و حوادث بعد از آن

مشخصات نوح (ع) و قوم او

مشخصات ادريس (ع) و هدايت مردم

آفرينش حضرت آدم (ع)

فلسفه فضيلت روزه در ماه رجب

چگونگي شهادت امام هادي عليه السلام

متن کامل مناظره دکتر محبيان و محمد قوچاني؛

عقلانيت مطلق يا عقلانيت نسبي؟

حجاب در آخر زمان

راه کارعملي رسيدن به حکمت چيست ؟

حكمت چيست؟ معرفت چيست؟ فطرت چيست؟

مباني جنبش عدالت خواهي در كلام رهبر انقلاب

رابطه اخلاق و سياست با تأکيد بر انديشه امام خميني(ره)

ماکياوليسم و ماکياول کيست و چيست؟

امام(ره) به هيچ وجه اجازه نمي‌دادند حق کسي ضايع شود

موريانه سوءظن بر جان زندگي

گرم مزاج هستيد يا سرد مزاج؟

10 کار رابطه خراب کن رايج!

دلايل اصلي ناکامي در يادگيري زبان

عوامل سقوط پهلوي-نظريات انقلاب

چرا بايد انگليسي ياد بگيريم؟

علائم سرطان تخمدان چيست؟

حساس ترين نقاط تهران هنگام زلزله کجاست؟

8 باور غلط براي لاغر شدن چيست ؟

ويژگي هاي اصلي همسران خوشبخت چيست ؟

عاشورا، خاستگاه انقلاب اسلامي ايران ؟