ایران پرسمان

آخرين مطالب

رابطه عشق و نفرات ايراني ها با فيس بوک انديشه

رابطه عشق و نفرات ايراني ها با فيس بوک

  بزرگنمايي:

طبق گفته موسسه تحقيقاتي از 61 درصد از کاربراني که مدتي از فيس بوک کناره گيري کردند خواسته شده با واژگان خود علت اين کناره گيري را شرح دهند و آنها دلايل متعددي را عنوان کردند.
چه بخواهيم قبول کنيم و چه بخواهيم چشمانمان را ببنديم، فيس بوک همچنان در کل دنيا خبرساز است. اين شبکه اجتماعي البته نه تنها ميان کاربران بلکه ميان جامعه شناسان و موسسات آماري نيز به محبوبيت زيادي دست پيدا کرده و در تلاش هستند با استفاده از فيس بوک الگوهاي پيچيده روابط انساني در دنياي واقعي را رمزگشايي کنند.

به تازگي هم کاهش کاربران فيس بوک به محل بحثي براي موسسات تحقيقاتي تبديل شده تا دلايل سرد شدن تدريجي اعضاي اين شبکه اجتماعي مشخص شود. در همين رابطه موسسه تحقيقاتي «پيو» (Pew) با انتشار آماري، از کاهش گرايش کاربران اينترنت به فيس بوک خبر داده و دلايل افزايش بسته شدن حساب هاي کاربري در اين شبکه اجتماعي را مورد بررسي قرار داده است.

طبق گفته اين موسسه تحقيقاتي از 61 درصد از کاربراني که مدتي از فيس بوک کناره گيري کردند خواسته شده با واژگان خود علت اين کناره گيري را شرح دهند و آنها دلايل متعددي را عنوان کردند. بيشتر اين افراد (21 درصد) گفتند که «کناره گيريشان از فيس بوک» به دليل مشغله زيادشان يا نداشتن زمان کافي براي اختصاص دادن به اين سايت بوده است. بخشي از آمارهاي خواندني اين موسسه تحقيقاتي را در ادامه مي خوانيد.

دلايل کناره گيري

طبق گفته 21 درصد از کاربران فيس بوک، کناره گيريشان به دليل مشغله زيادشان يا نداشتن زمان کافي براي اختصاص دادن به اين سايت بوده است. عده اي نيز دليل اين اقدام را بي علاقگي خود به سايت (10 درصد)، عدم جذابيت محتواي سايت (10 درصد)، شايعه پراکني هاي بيش از حد دوستانشان (9 درصد)، يا نگراني از اتلاف وقت و نياز به مدتي استراحت (8 درصد) عنوان کردند.

چه تعداد ايراني عضو فيس بوک هستند؟

با توجه به اينکه بازديدکنندگان ايراني سايت فيس بودک از فيلترشکن استفاده مي کنند و IP هاي آنها مشخص نمي شود، در سايت ها نمي توان آمار دقيقي از بازديدکنندگان روزانه ايراني آن به دست آورد. هر موسسه آمار متفاوتي از تعداد کاربران ارائه مي کند.

به عنوان مثال بر اساس آ»اري که پايگاه World Internet Stats منتشر کرده، جمعيت کاربران فيس بوک در خاورميانه در حدود 23 ميليون نفر اعلام شده است که کاربران ايراني 46 درصد آن را تشکيل مي دهند. بنابراين طبق آمار اين سايت کاربران ايراني رقمي در حدود 11 ميليون نفر مي شود.

با وجود آمارهاي فوق، برخي کارشناسان و مسئولان تعداد کاربران ايراني فيس بوک را بسيار بالاتر از اين مقدار مي دانند. به عنوان مثال چند ماه پيش پليس فتا در يک کارگاه آموزشي آمار ديگر و قابل توجهي از ميزان کاربران فيس بوک اعلام کرد. کارشناسان پليس فتا اعلام کرده بودند بالغ بر 85 درصد کاربران ايراني در اينترنت عضو شبکه هاي اجتماعي هستند اما با اين وجود کمتر از 30 درصد محتواي مفيد در اين شبکه توليد و منتشر مي شود.»

با توجه به اينکه در آخرين آمارها اعلام شده بود در ايران 36 ميليون نفر کاربر اينترنت داريم و رقم 85 درصد را مبنا قرار دهيم؛ به اين نتيجه خواهيم رسيد که حدود 30 ميليون نفر در ايران عضو شبکه هاي اجتماعي هستند.

فيس بوک چقدر اهميت دارد؟

59 درصد از کاربران فيس بوک مي گويند که اهميت اين شبکه اجتماعي برايشان به نسبت سال گذشته تغييري نکرده است و 53 درصد از کاربران کنوني ادعا مي کنند مدت زماني که به اين سايت اختصاص مي دهند نيز به نسبت سال گذشته تغييري نکرده است.

28 درصد از کاربران فيس بوک مي گويند که اهميت اين سايت برايشان به نسبت سال گذشته کمتر شده است و 34 درصد از کاربران کنوني نيز ادعا مي کنند زماني که به اين سايت اختصاص مي دهند به نسبت سال گذشته کاهش يافته است.

12 درصد از کاربران فيس بوک مي گويند اهميت اين شبکه اجتماعي برايشان به نسبت سال گذشته افزايش يافته است و 13 درصد از کاربران کنوني ادعا مي کنند زماني که به اين سايت اختصاص مي دهند به نسبت سال گذشته افزايش يافته است.

59 درصد از کاربران فيس بوک مي گويند که اهميت اين شبکه اجتماعي برايشان به نسبت سال گذشته تغييري نکرده است و 53 درصد از کاربران کنوني ادعا مي کنند مدت زماني که به اين سايت اختصاص مي دهند نيز به نسبت سال گذشته تغييري نکرده است.

28 درصد از کاربران فيس بوک مي گويند که اهميت اين سايت برايشان به نسبت سال گذشته کمتر شده است و 34 درصد از کاربران کنوني نيز ادعا مي کنند زماني که به اين سايت اختصاص مي دهند به نسبت سال گذشته کاهش يافته است.

12 درصد از کاربران فيس بوک مي گويند اهميت اين شبکه اجتماعي برايشان به نسبت سال گذشته افزايش يافته است و 13 درصد از کاربران کنوني ادعا مي کنند زماني که به اين سايت اختصاص مي دهند به نسبت سال گذشته افزايش يافته است.

افزايش اهميت اين سايت و زمان اختصاص به آن در زنان به نسبت مردان بيشتر گزارش شده است. حدود 16 درصد از کاربران زن و 7 درصد از کاربران مرد ادعا مي کنند که اهميت اين سايت برايشان به نسبت سال گذشته افزايش يافته است و 16 درصد از کاربران زن و 9 درصد از کاربران مرد مي گوينند که اکنون زمان بيشتري را به نسبت سال گذشته به اين سايت اختصاص مي دهند از سوي ديگر، حدود 42 درصد از کاربران 18 تا 29 ساله و 34 درصد از کاربران 30 تا 40 ساله فيس بوک مي گويند مدت زماني که به طور روزانه به اين سايت اختصاص مي دهند. به نسبت سال گذشته کاهش يافته است. اين دو آمار به طور چشمگيري به نسبت 23 درصد از کاربران 50 سال به بالا که کاهش استفاده از اين سايت را طي مدت زمان مشابه گزارش کرده اند بيشتر است.

روزانه حداقل 850 هزار نفر

سايت فيس بوک از سال 2004 راه اندازي شد و طبق آخرين آمار بيش از يک ميليارد نفر عضو دارد. فيس بوک اما چه زماني پايش به ايران باز شد و کاربران اينترنتي به سوي اين شبکه اجتماعي جديد روي آوردند؟ سال 1387 را شايد بتوان آغاز روند فراگيري فيس بوک دانست، دقيقا در دوراني که ديگر شبکه مجازي پربازديدکننده آن دوران يعني ياهو 360، کم کم از محبوبيتش کاسته مي شد و حتي مدتي بعد تعطيلي را به حضور ترجيح داد. طبق آخرين آمار سايت alexa پربيننده ترين سايت ايراني در حال حاضر سايت بلاگفا است با بازديد روزانه در حدود 200 هزار نفر.

در ميان سايت هاي خبري هم سايت خبري تابناک با حدود روزانه 100 هزار بازديدکننده از جمله سايت هاي پربازديدکننده در ايران هستند. با توجه به اينکه بازديدکنندگان ايراني سايت فيس بوک از فيلترشکن استفاده مي کنند و IP هاي آنها مشخص نمي شود، در سايت ها نمي توان آمار دقيقي از بازديدکنندگان روزانه ايراني آن به دست آورد.

با اين وجود اگر آمار 17 ميليوني را مبناي محاسبه کار خود قرار دهيم و تخمين بزنيم فقط پنج درصد از اين تعداد عضو فيس بوک به صورت روزانه از آن بازديد مي کنند، به آمار 850 هزار نفر در روز خواهيم رسيد. آماري که به ما مي گويد فيس بوک پربازديدکننده ترين سايت ايراني ها است.

ثبت 11 هزار وبلاگ فارسي

تحليلي بر وبلاگ هاي ثبت شده در بانک ساماندهي تارنماهاي ايراني نشان مي دهد که از ميان تعداد 11 هزار و 9 وبلاگ به ثبت رسيده تعداد 10 هزار و 797 وبلاگ ايراني و 192 وبلاگ خارجي هستند و سرويس دهنده بلاگفا با رکورد 44 درصد، بيشترين آمار را به خود اختصاص داده است.

در همين حال بررسي صورت گرفته از تارنماهاي ثبت شده در بانک اطلاعاتي ساماندهي نشان مي دهد که بيشترين رکورد به ثبت رسيده از سايت هاي ايراني مربوط به استان تهران با 16 هزار و 359 تارنما، اصفهان با سه هزار و 772 تارنما و خراسان رضوي با سه هزار و 553 تارنما است. کمترين رکوردهاي ثبت شده هم براي استان هاي کهگيلويه و بويراحمد با 178 تارنما، ايلام 141 تارنما و البرز 63 تارنما است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دسیسه‌هایی که در طول تاریخ باعث ضعف قشون ایران شد

رویارویی با انسانیت بعد از فاشیسم جنگ

هدایت همیشه اکنونی است

بی هنری و دوگانه "امید و انتقاد"

فلسفه‌ ملال نقد و بررسی می‌شود

شجاعی جشوقانی: برنامه شهید مطهری برای انقلاب اسلامی فعال کردن فلسفه‌های تطبیقی و انضمامی است

اگر بر اثر اقدامات نهادهای دولتی خسارتی به «شهروندان» وارد شود باید چگونه جبران شود؟

کنفرانس پیچیدگی در علوم و علوم انسانی برگزار می شود

سیر صعودی علم کلام در فرهنگ و تمدن اسلامی/ استقلال کلام اسلامی

حمایت علمای شیعه از عثمانی ریشه در سیره اهل بیت(ع) دارد

جنگ بین مؤمن و کافر تمام شدنی نیست/ ایمان و کفر مربوط به دل‌ها است نه روابط شهروندی

آیا فکر گناه نیز گناه محسوب می‌شود؟!

برای دریافت خسارت وارده بر اثر یک قرارداد باید چه اقداماتی کرد؟

فریب دادن طرف مقابل در انواع معاملات چه آثاری دارد؟

چرا استراتژی مشخصی در زمینه تولید و صادرات خدمات IT وجود ندارد؟

استفاده از «داوری» در قراردادها چه مزایایی دارد؟

آشنایی با انواع شروط ضمن عقد در معاملات و قراردادها

ابلاغ قانونی و واقعی به چه معناست و چه آثاری دارند؟

هر آنچه باید در مورد «دعوی متقابل» بدانید

پرولتاریا و بوژوازی هر دو می‌خواهند مردم را به سوی خود بکشند

چگونه با کتاب به جنگ بیماری برویم؟

آزاد ارمکی: پروژه نراقی در ایران ناتمام ماند/ تاکید محمدی بر تمایز روشنفکری و جامعه‌شناسی

کرسی ترویجی نقد الهیات اگزیستانس برگزار می‌شود

"سوره اخلاص"/معرفی سوره‌ای کوتاه با خواص بی شمار

باید به دنبال عدالت جنسیتی باشیم نه برابری جنسیتی!

آیا سردار اسعد در ترجمه خودسانسوری می‌کرد؟/ هستی‌شناسی ترجمه در دوران قاجار

اخلاق و عشق فقط در «قلمرو میان دو مرگ» می‌تواند روی دهد

بوعلی نخستین کسی بود که علم الهیات به معنی اعم را تاسیس کرد

فلسفه حکما تلاش برای شناخت وجود انسان در یک مبدا هستی است

«گفت‌وگو» در سنت و تفکر اسلامی چگونه است؟

چرا بازخوانی اندیشه‌های آخوند خراسانی مهم است؟

گفت‌وگو با ری آرمنتروت، فینالیست جایزه ملی کتاب 2018

قفل ذهنی نویسنده حاصل تعیین هدفی والا توسط خود اوست

بیل‌گیتس برای انسان‌های نگران چه کتابی را پیشنهاد می‌دهد

معجزه‌ حیرت‌انگیز نهفته در قرآن که احتمالاً از آن بی‌خبر هستید! +فیلم

علوم سیاسی علم مطالعه امکان‌های پیش روی جامعه است

مطالعه فکر اسپینوزا از منظر تاریخ اندیشه سیاسی جدی شده است

سیاستمداری که دغدغه اجتماعی داشت و به مردم می‌نگریست

چرا برخی دوست دارند کانون توجه باشند؟! / عواقب خودستایی چیست؟

چرا برخی دوست دارند کانون توجه باشند؟! / عواقب خودستایی چیست؟

ساروخانی: جامعه‌شناسی و کالاهایش در جامعه مصرف نمی‌شود!

بن‌بست عقل با شجاعت آدورنو به سر رسید

توانایی یالوم در ترکیب ادبیات و اگزیستانسیالیسم او را محبوب ایرانیان می‌کند

روانکاوی زاده طبع یک نابغه مرد است!

رویکردهای مادی انگار، نظریات روان شناسی را نارسا و محدودکرده است

اندیشه‌های سیاسی و اجتماعی یونگ در قبال پرسش‌های انسان‌شناختی

در انقلاب اسلامی ایران همه مردم اعم از شیعه و سنی در صحنه بودند/انقلاب، اساس یک تمدن جدید در مقابل تمدن لیبرال دموکراسی غرب است

جامعه غرب مشکل ایدئولوژیک دارد

ایران و ترکیه می‌توانند یک طرح مشترک برای تمدن اسلامی تدوین کنند

فلسفه‌ورزی یادگیری چگونه مردن است