ایران پرسمان

آخرين مطالب

معاون ظریف: وارد مرحله پسا غربی شده‌ایم سياسي

معاون ظریف: وارد مرحله پسا غربی شده‌ایم

  بزرگنمايي:

ایران پرسمان-سیدمحمد کاظم سجادپور، معاون وزیر امور خارجه و رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین الملل وزارت خارجه در برنامه رو در رو از شبکه چهار سیما، سیاست آمریکا در منطقه را بررسی کرد.

ابتدا مراد عنادی کارشناس مجری برنامه با طرح مسائلی از اتفاقات اخیر کاخ سفید و تصمیم های ترامپ مبنی بر خروج از منطقه ارائه کرد و بررسی چرایی خروج نیروهای نظامی آمریکا را به ادامه گفت‌وگو موکول کرد.

معاون وزیر امور خارجه در این رابطه تصریح کرد: دلایل مختلفی برای خروج نظامیان آمریکایی مطرح است و اعلام و عمل فاصله دارد هر چند که در سطح بین‌الملل اعلام همان عمل است.

سجادپور به بررسی منطقه و خروج نظامیان ادامه داد و افزود: محافل فکری سیاست خارجی در صدد اولویت‌بندی برای حفظ قدرت سیاسی آمریکا در جهان هستند و چند تحلیل و نظریه در این رابطه مطرح بوده است.

وی خاطر نشان کرد: برای ایالات متحده چین یک چالش محسوب می شود و ممکن است با ظهور چین نتواند به قدرت مورد نظر خود بازگردد.

رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین الملل وزارت خارجه همچنین در مورد سوریه و افغانستان تصریح کرد: این دو کشور موقعیت های کاملا متفاوتی دارند و افغانستان تحت جنبه های روانی سلطه گری مورد حمله آمریکا قرار گرفت و در 17 سال گذشته عملاً آمریکا موفقیتی نداشت.

سجادپور ادامه داد: پرونده سوریه متفاوت است و در 2011 مداخلات مداخله در این کشور بالا گرفت و ایران به دعوت دولت سوریه وارد عمل شد و آمریکا و دیگر کشورها مداخله کردند.

وی تاکید کرد: در حال حاضر دولت سوریه مستقر شده و با این شرایط عده ای کاهش اثرگذاری ایران در سوریه را دلیل ادامه حضور نظامیان آمریکا می دانستند.

معاون وزیر امور خارجه با طرح این موضوع که آمریکا در سطح منطقه کار بیشتری نمی توانست انجام دهد به فاکتور ترکیه اشاره کرد و ادامه داد: دست ترکیه در فعل و انفعالات کردها باز خواهد شد و آمریکا بار دیگر به کردها خیانت کرده است.

سجادپور در رابطه با موضع گیری عربستان گفت: عرب ها موافق حضور نیروهای نظامی آمریکا در سوریه بودند.

وی همچنین در رابطه با نقش اروپا در سوریه عنوان کرد: رفتن آمریکا به نحوی است که فرانسه امکان ماندن به تنهایی ندارد.

معاون وزیر امور خارجه بار دیگر به مسئله افغانستان پرداخت و ادامه داد: آمریکا با طرح مسائلی چون اتلاف هزینه ها در جنگ ها مواجه بود و با وجود نقش بالای رئیس جمهور در سیاست خارجی آمریکا تصمیم های ترامپ قابل توجه است و آمریکا در افغانستان با بن بست جدی رو به روست.

سجادپور افزود: همانند تئوری ویتنامی کردن جنگ نیکسون به افغانی-افغانی کردن جنگ در افغانستان توسط آمریکا و ترامپ می رسیم و ترامپ در صدد تولید هیجان است و ابعاد روانی را در نظر دارد. ترامپ روز گذشته به مناسبت کریسمس در 3 ساعت 10 توئیت را پُست کرد.

وی خاطر نشان کرد: آمریکا علیرغم تحولات نظامی ظرفیت شکل دادن تحولات در منطقه را ندارد.

معاون وزیر امور خارجه در جمع بندی مسئله نظامی آمریکا در منطقه بیان کرد: وقتی روابط سلطه گرایانه باشد واکنش مقاومت شکل می گیرد و در منطقه به این شکل رابطه سلطه و مقاومت شکل گرفته و در نهایت تصمیم ها از سوی فشار و سلطه تعدیل خواهد شد.

سجادپور همچنین در تحلیل وضعیت داخلی آمریکا و استعفای مقامات ارشد کاخ سفید اظهار کرد: سازمان های آمریکا در قطب های قدرت با کشمکش هایی مواجه بودند و جان بولتون یک نومحافظه کار است و اشغال نظامی عراق را تایید کرد.

وی ادامه داد: مایک پمپئو در بازی داخلی آمریکا نیم نگاهی به ریاست جمهوری دارد و مَتیس نسبت به جان بولتون و مایک پمپئو یک نظامی است و خود ترامپ با همه این شخصیت ها متفاوت است و بین این افراد اختلاف است و همواره تناقض و ابهام وجود دارد.

معاون وزیر امور خارجه در رابطه با واکنش های سیاسی داخل آمریکا در مورد حمایت جمهوری خواهان از ترامپ گفت: جمهوری خواهان گرفتار ترامپ شدند و ترامپ توانسته بر جمهوری خواهان مسلط شود و امروز شکاف هایی در حزب جمهوری خواه وجود دارد.

سجادپور با مباحث سقوط سهام در بورس آمریکا نیز پرداخت و ادامه داد: ترامپ شخصیتی بر خلاف ارزش های جمهوری خواهان دارد و با استفاده از سرخوردگی های اقتصادی آنها بر این حزب مسلط شده و این به این معنی نیست که رابطه ترامپ با جمهوری خواهان رابطه روشنی باشد بلکه پُرلایه و پیچیده است.

وی در رابطه با رفتار ایالات آمریکا پیش از پیروزی انقلاب تا موضوع برجام بیان کرد: اتفاقات موجب شد تا ایران در خاورمیانه در موقعیت برتر قرار بگیرد و ایران تنها کشوری است که امنیت خود را تامین کرده و امنیت قرضی ندارد.  

معاون وزیر امور خارجه تاکید کرد: جمهوری اسلامی در 40 سال نهاد سازی کرده و در مقایسه با عربستان سعودی باید توجه داشت آنها قدرت خود و امنیت خود را به تنهایی حفظ نمی‌کنند و نهاد سازی نکردند.

سجادپور ادامه داد: ایران در منطقه یک بازیگر است و در مقابل پرونده های استراتژیک بازیگری ایران مهم است و در جنگ نرم واکنش تمام بازیگران مهم است و مهندسی های اجتماعی بزرگ با پیش فرض های ساده رخ می دهد.

وی با ذکر مثالی گفت: با برکناری صدام از عراق دموکراسی در این کشور حاکم شد.

معاون وزیر امور خارجه در رابطه با مفهوم برنده بازنده در روابط آمریکا با سوریه گفت: رژیم صهیونیستی به حضور آمریکا در سوریه علاقه‌مند است و حتی روس‌ها را به حضور در سوریه دعوت کرد و با همه این واکنش ها و مداخلات قطعا آمریکا در سوریه بازنده است.

سجادپور به موضوع یمن هم اشاره کرد و تاکید کرد: آش به قدری شور شد که صدای آشپز هم درآمد و کنگره آمریکا ابراز مخالفت کرد.

وی در همین محور اظهار کرد: قتل خاشقجی را نباید دست کم گرفت و این خود شکستی برای عربستان است و ممکن است این باخت موجب پرخاشگری عربستان شود.

معاون وزیر امور خارجه با طرح این پرسش که چه کسی می داند ترامپ فردا چه تصمیمی می گیرد؟ ادامه داد: ترامپ شخصیت غیر قابل پیش بینی دارد.

سجادپور همچنین اظهار کرد: منازعات عربی در منطقه ریشه در امپراطوری های گذشته دارد و همینطور روند امپراطور عثمانی نشان دهنده روند بالا و پایین رفتن به روش های کند و تند است و این سرعت ها به قدرت بازسازی هم ارتباط دارد.

وی تصریح کرد: مفهوم از افول باید مشخص شود چرا که اقتصاد آمریکا همچنان اقتصاد اول است و باید افول آمریکا در منطقه را بررسی کرد که دیگر دست برتر، سامانه برتر و حرف برتر را ندارد.

معاون وزیر امور خارجه در ادامه بیان کرد: ترامپ خواست افول آمریکا در جهان را که لیبرال ها آن را افت دادند بالا ببرد در حالیکه قدرت بسیار ظریف است و با مقبولیت همراه است.

سجادپور تصریح کرد: شکاف هنجاری بین اروپا و آمریکا وجود دارد و اروپایی ها آمریکا را شریک و قابل مذاکره نمی دانند.

وی خاطر نشان کرد: باید قدرت آمریکا را مورد به مورد بررسی کرد و این افول قدرت هم در مواقع و موقعیت‌ها متفاوت است و آمریکا و غرب قطعا از تسلط ویژه بر جهان گذر کرده و قدرت و ثروت و فکر دیگر انحصاری در آمریکا و اروپا نیست و وارد مرحله پسا غربی، پسا آمریکا و پسا اروپا هستیم.

معاون وزیر امور خارجه با طرح این موضوع که سیاست خارجی ادامه سیاست داخلی است، بیان کرد: تا 10 روز دیگر کنگره در اختیار جمهوری خواهان است و در حال حاضر دولت آمریکا بسته شده و در مورد بودجه با کنگره توافق نداشتند.

سجادپور افزود: برخی از پرونده های خارجی در آمریکا تبدیل به مسائل داخلی آمریکا شده و ترامپ یک رئیس جمهور گرفتار است و متیس بیشترین تداوم را در وزارت دفاع داشت و اینکه چه کسی به جای او می آید وضعیت را مشخص می کند و قضاوت در رابطه با خروج نیروهای نظامی در حال حاضر زود است.

وی در رابطه با تحولات منطقه نیز اظهار کرد: پاکستان در شرایطی است که آمریکا دوست تاکتیکی او و چین دوست استراتژیک پاکستان است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ظریف: آمریکا درصدد است برجام را به ورطه شکست بکشاند

تقاضای مالک کشتی توقیف شده انگلیسی برای دیدار با خدمه

ورود هیئت بلندپایه حماس به تهران

بسته ویدئویی آخرین خبر/ سلطان اصلی مسکن چند خانه دارد؟

حضرتی: نباید رسانه ملی را به یک توپخانه تبدیل کنیم

بروجردی منتقد اظهارات ذوالنور در حوزه دیپلماسی شد

ترامپ داغ شد

بازیگر گاندو: باید درباره عملکرد دولت هم سریال بسازیم!

واکنش سخنگوی موگرینی به توقیف نفتکش انگلیسی

اظهارات نظامی ارشد آمریکا در مورد توقیف نفتکش انگلیسی

میرلوحی به شورای نگهبان: آب پاکی را روی دست اصلاح‌طلبان ریختید؟

نکته‌ای که کاردار ایران به دولت انگلیس گوشزد کرد

کشتی ایرانی متوقف شده در عربستان آزاد شد

آغاز نشست وزیران خارجه کشورهای عضو جنبش عدم تعهد

ادعای ضد ایرانی پمپئو مبنی بر تهدید آمریکا

تصویری از حاشیه دادگاه قتل در زندان فشافویه

شکوری‌راد: دولت به عقب برگشته است

ریاض یک خدمه کشتی ایرانی را به عمان فرستاد

گفت‌وگوی وزرای خارجه ایران و انگلستان

سفر ظریف نگرانی «پنس» را برانگیخت

لحظه ورود تکاوران سپاه به نفتکش انگلیسی

شوخی با سخنان رئیس جمهور

ترقی: علت شکست اصولگراها، اشتباهات جمناست

تکذیب حمله مسلحانه به امام‌جمعه گرمسار

تشکیل وزارت بازرگانی در دستور کار دولت قرار گرفت

سراج: انتخابات شورایاری‌ها صد در صد غیرقانونی است

مولاوردی: بار‌ها به روحانی گفتم وزیر زن معرفی کن

شنیده‌ها از گزینه‌های روحانی برای وزارت آموزش و پرورش

شوخی با ظریف!

تصاویر جدید از توقیف کشتی نفت کش انگلیسی

میثم مطیعی: تنگه هرمز و دریای عمان در کف ماست

کدام پهپاد ناو آمریکایی را در تنگه هرمز رصد کرد؟

خلیج فارس را گورستان آمریکایی ها می کنیم

پیام توقیف نفتکش انگلیسی از نظر کریمی قدوسی

فیلم کمتر دیده شده عبور نفتکش‌ها از تنگه هرمز

جزئیاتی جدید از سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا

نفت کش انگلیسی چرا توقیف شد؟

البناء: ایران عمل می‌کند، ترامپ حرف می‌زند

انگلیس کاردار سفارت ایران را احضار کرد

آیا وزیر ارتباطات در صداوسیما سانسور شده است؟

علم الهدی: شورای نگهبان حافظ دروازه مردم‌ سالاری است

واکنش مقام ارشد انگلیسی به نفتکش توقیف شده

راهبرد آیت‌الله برای پایان جنگ

ادعای وزیر دفاع انگلیس درباره نفتکش توقیف شده توسط سپاه

چه کسانی به خلیج فارس و ایران عظمت دادند؟

میرسلیم: برخی فکر می‌کنند در مؤتلفه یک مشت افراد پولدار نشسته‌اند

جزئیاتی از توقیف نفتکش انگلیسی

واقعیتی تلخ از آلمان در دوران جنگ تحمیلی

واکنش ظریف به توقیف نفتکش انگلیس توسط سپاه

آلمان خواستار آزادی نفتکش انگلیسی شد