ایران پرسمان

آخرين مطالب

دشمنان آزادی بشر چه کسانی هستند؟ سياسي

دشمنان آزادی بشر چه کسانی هستند؟

  بزرگنمايي:

ایران پرسمان-آیزایا برلین، فیلسوف و نظریه‌پرداز بریتانیایی در جهان فلسفه به «راوی اندیشه‌ها» مشهور است. معمولا تک نگاری‌های او درباره برخی از اندیشمندان به عنوان بهترین و جامع‌ترین منابع مطالعاتی درباره شناخت جهان معرفتی و منظومه فکری آن اندیشمندان در سطح جهان مشهورند.

یکی از وجوه این روایت اندیشه‌های برلین گفتارها و مقالات او در حوزه فلسفه سیاسی و اندیشه‌های متفکران در این حوزه و مفاهیم مرتبط با آن مانند مفهوم «آزادی» است. به تازگی پنجمین چاپ کتاب «آزادی و خیانت به آزادی» با عنوان فرعی «شش دشمن آزادی بشر» برلین با ترجمه عزت الله فولادوند از سوی نشر ماهی منتشر شده است. نخستین چاپ این کتاب در سال 1387با شمارگان دو هزار نسخه و بهای 6 هزار و 500 تومان در دسترس مخاطبان قرار گرفته بود.

این کتاب مجلد از ترجمه دوره آثار برلین در این انتشارات است، از دیگر عناوین این مجموعه می‌توان به «مجوس شمال: یوهان گئورگ هامان و خاستگاه‌های عقل ناباوری جدید»، «ذهن روسی در نظام شوروی»، «قدرت اندیشه»، «ریشه‌های رومانتیسم»، «کارل مارکس: زندگی و محیط او» و... اشاره کرد.

«آزادی و خیانت به آزادی» شامل 6 گفتار درباره 6 دشمن آزادی بشر به زعم برلین، یعنی به ترتیب اندیشمندانی چون کلود آدرین هِلوِسیوس، ژان ژاک روسو، یوهان گوتلیب فیشته، هگل، کنت هانری دو سن‌سیمون و ژوزف دو مستر است. برلین این گفتارها را هفته‌ای یکبار در 1951 در برنامه سوم رادیو بی‌بی‌سی ایراد کرد. استقبال شنوندگان بی‌سابقه بود و پنج سال بعد این گفتارها پایه‌ای شدند برای انتصاب برلین به مقام استادی کرسی چیچلی در نظریات اجتماعی و سیاسی در دانشگاه آکسفورد.متن سخنرانی‌ها در همان زمان در بی‌بی‌سی از نوارها پیاده شد. سال‌ها بعد هنری هاردی، ویراستار دقیق آثار برلین متن پیاده شده را با نظر او ویرایش کرد و توضیحات و ارجاعات و مآخذ لازم را به آن افزود و به صورت کتاب منتشر کرد. گویا در بی‌بی‌سی متن مورد بحث با عنوان «شش دشمن آزادی بشر» بایگانی شده بود. هاردی این را عنوان فرعی قرار داد و کتاب را با نام اصلی «آزادی و خیانت به آزادی» برای نخستین بار در سال 2002 در سلسله انتشارات دانشگاه پرینستون منتشر کرد.

به باور آیزایا برلین، هِلوِسیوس، روسو، فیشته، هگل، هانری دو سن‌سیمون و ژوزف دو مستر، همگی درباره آزادی بشر صحبت کرده‌اند و همگی آنها، شاید به استثنای دو مستر، مدعی بودند که با آن موافق‌اند و بعضی حتی به دفاع پرشور از آن برمی‌خاستند و خود را حقیقی‌ترین مدافعان و پرچمداران چیزی می‌دانستند که آن را آزادی راستین، به تفکیک از انواع ظاهر فریب یا ناقص آزادی، نامگذاری می‌کردند.

 ولی شگفت اینکه نظریات آنها نهایتا ضد آنچه معمولا آزادی فردی یا آزادی سیاسی خوانده می‌شود، از کار در آمد. یعنی آزادی به مفهومی که مثلا متفکران لیبرال بزرگ انگلیسی‌ و فرانسوی موعظه می‌کردند؛ به مفهومی که مثلا لاک و تام پین و ویلهلم فون هومبولت و متفکران لیبرال انقلاب کبیر فرانسه مانند کندرسه و دوستان او و پس از انقلاب، بنجامین کنستان و مادام دو استال در تصور داشتند؛و به مفهومی که جوهر آن را جان استوارت میل بیان کرده است، یعنی حق هرکس که آزادانه به زندگی خود شکل دهد، حق ایجاد شرایطی که آدمی بتواند سرشت خویش را با حداکثر تنوع و غنا و در صورت لزوم حتی به نامتعارف‌ترین طرز پرورش دهد.

بر طبق این نظر تنها مانع در برابر آزادی نیاز به حراست حقوق دیگران یا پاسداری از امنیت آنان است. بنابراین انسان به شرطی آزاد است که هیچ شخص یا نهادی مگر برای حفظ حراست خود مزاحمش نشود. پرسشی اساسی که برلین در این کتاب مطرح می‌کند این است که «چرا اصولا باید کسی از دیگری اطاعت کند؟» به باور برلین فیلسوفان سیاسی باید هرچه زودتر این پرسش را مطرح کنند و اصولا اندیشمندی می‌تواند طرحی نو دراندازد که سوال‌های گذشته در این حوزه را به چالش بکشد، اما مباحث هر 6 متفکر و فیلسوف مطرح شده در این کتاب در خلاف این هدف است، بنابراین آنها دشمن آزادی بشر هستند.

پنجمین چاپ «آزادی و خیانت به آزادی: شش دشمن آزادی بشر» با ترجمه عزت الله فولادوند با شمارگان هزار نسخه 264 صفحه و بهای 27 هزار تومان منتشر شده است. چهارمین چاپ این کتاب نیز در سال 1392 با شمارگان هزار نسخه و بهای 19 هزار تومان در پیشخان کتابفروشی‌ها قرار گرفت.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

«فلسفه سیاسی» زنده و سرحال به راه خود ادامه می‌دهد!

عاقبت سبک شمردن گناه چیست؟ + فیلم

«پرسش از آینده شورای عالی انقلاب فرهنگی» با حضور سعیدرضا عاملی

خطابه های حوزه ها متناسب با چالش های عصر کنونی متحول شود

آیت الله هاشمی شاهرودی بین سنت و مدرنیسم همزیستی های علمی ایجاد کرد

دشمن شناسی یکی از موضوعات جدی در جهان اسلام است

معاون ظریف: وارد مرحله پسا غربی شده‌ایم

چرا غرب وقت و هزینه‌های زیادی صرف اسلام‌هراسی می‌کند؟

هشدار صریح زائری: جریان انحرافی برخی چهره های فعال مذهبی را جذب کرده است/وقتی خواب و خرافه را ترویج می کنیم، جریان دروغین مدعی امام زمان تقویت می شود/چرا ملاک باورمان را سخنرانی های احساسی و پراشک و آه روحانیون کم بهره قرار داده ایم؟

دشمنان آزادی بشر چه کسانی هستند؟

مقابله با تهاجم فرهنگی چه شد؟

ایمانی: اصلاح طلبان تمایل دارند که پایداری ها رادیکال تر شوند

پس کو این آزادی؟

چگونگی تصویب اصل ولایت فقیه در قانون اساسی

روحانی این روزها در اندیشه ی چیست؟

انکار جنگ نرم!

«حکمرانی حزبی و دموکراسی حزبی» راه را برای احزاب ایرانی می‌گشاید

ایرادهای وارده به طرح نظام انتخاباتی استانی

حجت‌الاسلام شیرمردی: در مقابل دستاوردهای اجلاس وحدت هزینه زیادی صرف نمی‌شود/ تبیین چرایی اهمیت کنفرانس در شرایط تحریمی

بررسی حق بازگشت و اجرای رفراندوم برای ساکنان واقعی فلسطین از محورهای اصلی اجلاس وحدت است

بازتنظیم خاورمیانه

روزی که رونالد ریگان به ایران سیگنال رابطه جدید فرستاد

وظیفه فوری دولت برای بهبود معیشت مردم چیست؟

پوپولیسم با معیشت مردم چه می‌کند؟

فرزند کروبی:عامل رئیس جمهورشدن احمدی نژاد،پدر من نبود خاتمی بود

پشت‌صحنه‌ی ارتباط مجدد اروپا با اردوغان چیست؟ / چرا روابط ترکیه با اروپا به معنی واقعی کلمه «عادی» نمی‌شود/ اردوغان چگونه توانست پیروزی را در ماجرای ادلب از دهان شکست برباید؟!

ایران به دنبال کشف چارچوبی برای همکاری با روسیه، چین و هند می‌گردد/انگیزه‌ی اصلی همکاری‌های چندجانبه‌ی امنیتی برنامه‌ی پسا برجامی «ترجیح شرق به غرب» چیست؟ /غول‌های آسیاسی برای مبارزه با آمریکا به کمک تهران می‌آیند؟

مهمترین پرسش سیاسی روز چیست؟* هاشمی، انبارلوئی، مبلغ، رامین، اطاعت، بیادی و غرویان: استراتژی ما دربحث هسته‌یی چیست؟ در مبارزه با مفاسد به كجا رسیده‌ایم؟ و...

نواب صفوی و آیت الله بروجردی و موضوع تشکیل حکومت دینی

حزب مدنی

احمدی‌نژاد نقشی در انقلاب فرهنگی نداشت _ بخش دوم

احمدی‌نژاد نقشی در انقلاب فرهنگی نداشت _ بخش اول

مباحثات تئوریسین‌های دولت خاتمی و روحانی درباره عملیات توسعه سیاسی _ بخش ششم

مباحثات تئوریسین‌های دولت خاتمی و روحانی درباره عملیات توسعه سیاسی _ بخش پنجم

مباحثات تئوریسین‌های دولت خاتمی و روحانی درباره عملیات توسعه سیاسی _ بخش چهارم

مباحثات تئوریسین‌های دولت خاتمی و روحانی درباره عملیات توسعه سیاسی _ بخش سوم

مباحثات تئوریسین‌های دولت خاتمی و روحانی درباره عملیات توسعه سیاسی _ بخش دوم

مباحثات تئوریسین‌های دولت خاتمی و روحانی درباره عملیات توسعه سیاسی _ بخش اول

انقلاب یا سلطنت؟ بخش سوم

انقلاب یا سلطنت؟ بخش دوم

انقلاب یا سلطنت؟

ناکامی دزدان دریایی در حمله به کشتی ایرانی

پرداخت تا سقف 200 میلیون برای تمام سپرده‌گذاران کاسپین

دیدار وزیر اقتصاد و تجارت قطر با ظریف

تصویب فوریت بررسی اصلاح ماده ای از قانون برنامه ششم

مسئولان بانک مرکزی قول دادند، مشکل سپرده گذاران حل شود

واریز کمک‌های مردمی واصل‌شده به دفتر رهبری به حساب بنیاد مسکن

بررسی مشکلات موسسات مالی و اعتباری

اثبات مشارکت آمریکا در جنایات عربستان علیه یمن

همسویی ریاض و واشنگتن ضد تهران