ایران پرسمان

آخرين مطالب

چه فرشي براي چه خانه اي؟ پرسش

چه فرشي براي چه خانه اي؟

  بزرگنمايي:


خريد فرش و قالي جزو آن کارهايي است که بايد در آن حرفه اي باشيد. قاليچه ها نه فقط پوشش کف خانه ما را تامين مي کنند بلکه بخش مهمي از دکوراسيون ما هستند و به دليل اين که دير به دير تعويض مي شوند، بايد در خريد آنها دقت کنيد. هم از جهت رنگ و طرح و نقشه اي که دارند و هم از جهت جنس و کيفيت و ماندگاري شان. بنابراين اگر مي خواهيد فرش و قالي خانه را عوض کنيد، قبل از اين که راهي بازار شويد اين مطلب را بخوانيد:

1 قبل از انتخاب قالب، هميشه پشت قالي را برگردانيد و نگاهي به گره هاي پشت آن بيندازيد، ناصافي و گره هاي برجسته معمولا نشان دهنده کيفيت پايين قالي است. ما دو نوع گره داريم، گره فارسي و گره ترکي که در رج شماري شناختن آنها به کار مي آيد. اگر پشت قالي را برگردانيد تعداد گره هايي را که به صورت افقي کنار هم در اندازه اي مشخص بافته شده اند رج شمار آن قالي مي گويند. در گره ترکي گره ها را در هفت سانت مي شمارند که در اين رج شمار هرقدر تعداد گره ها بيشتر باشد فرش از ظرافت بيشتري برخوردار است. معمولا تعداد گره ها در رج شماره ها از حداقل 20 گره شروع مي شود. در عرف بازار، قالي هايي که به ريزبافت معروفند معمولاً در اين رج شمارها داراي 80 گره است.

2 در گره فارسي اين رج شمار 5/6سانت است و تعداد گره ها در اين اندازه مورد شمارش قرار مي گيرد، دليل آن که رج شمار گره ترکي نيم سانت بيشتر از گره فارسي است در اين است که گره ترکي متقارن است و نخ از دو سوي تار خارج مي شود اما در گره فارسي و نامتقارن نخ فقط از يک طرف تار خارج مي شود. گفته مي شود در گره ترکي به دليل اين که نخ از دو طرف تار خارج مي شود گره استحکام بيشتري دارد.

3 به کيفيت رنگ قالي توجه کنيد. پايداري رنگ فرش ها بستگي به نوع رنگ هاي به کار رفته و مهارت رنگرز دارد. شما با کشيدن يک پارچه سفيد نمدار روي قسمت هايي از قالي که رنگ تند دارد مي توانيد از ميزان رنگ دهي آن مطلع شويد.

4 فرش هايي که در بافت شان نايلون به کار رفته است با دوام تر از نمونه هاي ديگر هستند. اين نوع فرش ها در برابر تغيير شکل بسيار مقاوم هستند و نسبت به ديگر فرش ها قيمت ارزان تري دارند. با اين حال اين فرش ها گرد و خاک را به سادگي به اطراف منتقل مي کنند. فرش هاي پشمي داراي ماندگاري زيادي هستند و در برابر عوامل محيطي مقاومت بالايي دارند اما گرد و خاک به سختي از آنها جدا مي شود. در برابر رطوبت نيز بوي بدي مي گيرند و شست و شوي آنها خاص است. فرش هاي اکريليک و پولي استر از آن مدل فرش هايي هستند که در اثر استفاده، پرزهاي زيادي از آنها جدا مي شود. حجم اين فرش ها به مرور کم شده و زيبايي خود را از دست مي دهند.

5 براي مناطقي که رطوبت بالايي دارند، مثل مناطق شمالي و جنوبي کشور، بهتر است از قالي هاي ابريشمي استفاده کنيد. البته به شرطي که محدوديت مالي نداشته باشيد! در عوض براي مناطق سردسير، گبه هاي درشت بافت يا قالي هاي مناطق هريس، اهر، آذرشهر و... مناسب هستند که قيمت کمتري هم دارند.

چه فرشي براي کجا؟

مهم ترين فاکتور در خريد فرش، اين است که بدانيد قرار است کجا استفاده شود. فرش هايي که در اتاق کار، پذيرايي يا ناهارخوري انداخته مي شوند به يک اندازه پا نمي خورند. به يک اندازه غبار نمي گيرند و از آن مهم تر، شکل و اندازه يکساني ندارند. بنابراين اگر براي هال يا اتاق پر رفت و آمد کاري تان فرش مي خريد دقت کنيد که فرشي مقاوم نياز داريد که گرد و خاک کمي به خود بگيرد. در عوض فرش اتاق خواب که کمتر روي آن راه رفته مي شود، مي تواند ظريف و لطيف با رنگ روشن باشد.

اهميت بعدي، به سبک زندگي شما برمي گردد. مسلما فرش يک خانه بچه دار با فرش خانه اي که همه اعضاي آن بزرگسال هستند، تفاوت دارد. در خانه هاي بچــه دار اگر نمي توانيد از فرش رنگ روشن چشم بپوشيد، فرش هايي با طرح شلوغ استفاده کنيد.

فرش هاي تک رنگ خيلي زود لکه ها را نشان مي دهند. بنابراين اگر در فضايي که با کفش رفت و آمد مي شود يا براي اتاق بچه از فرش هاي تک رنگ استفاده نکنيد.

فرش هاي رنگ روشن يا با طرح ساده، براي خانه هايي مناسب هستند که مي خواهيد بزرگتر به چشم بيايند. اگر فضاي خانه تان بزرگ و کم اثاثيه است، از فرش هاي تيره رنگ و پر نقش و نگار استفاده کنيد تا محيط را گرم تر و دنج تر نشان دهد.

نکات دکوراسيوني در خريد قالي

ـ قالي اتاق ناهارخوري بايد به اندازه اي باشد که عرض آن، حداقل 60 تا 70 سانتي متر از عرض ميز ناهارخوري بيشتر باشد تا پايه هاي صندلي، کاملاً روي قالي قرار بگيرد.

ـ بهترين حالت چيدمان اين است که از چند تکه قاليچه استفاده کنيد تا با استفاده از فضاي خالي ايجاد شده بين آنها فضاي خانه را به چند بخش تقسيم کنيد.

ـ براي مبلمان استيل، از قالي هاي اسليمي گلدار استفاده کنيد و براي مبل هاي مدرن، از طرح هاي عشايري. رنگ فرش را طوري انتخاب کنيد که مکمل رنگ مبل باشد اما در طرح هاي آن، از رنگ مبل ها هم استفاده شده باشد.

ـ قالي هاي ترنج دار براي خانه هايي مناسب است که ترنج فرش ديده مي شود. اگر ترنج فرش شما زير مبل يا ميز قرار مي گيرد، بهتر است از فرش بدون ترنج استفاده کنيد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کدام استان‌ها بیشترین تعداد کارتخوان‌ها را دارا هستند + جدول و نمودار

خاطره شنیدنی سعید جلیلی ؛آیا سازش با آمریکا برای ژاپن هم هزینه داشت؟

اف‌ای‌تی‌اف از دستور کار مجمع تشخیص خارج شده است؟

چرا هیچ داستانی به 15 خرداد و حوادثش نپرداخته است؟

علت جلوگیری از دفن امام حسن (ع) در کنار پیامبر (ص) چه بود؟

گوشه ای از فضایل و كرامات امام زمان (عج)را بیان كنید؟

مردم طرفدار موسیقی کوچه و بازاری بودند!

مبارزه مدنی یک سلاح نیست

به امام گفت راه لغزنده‌ای را برای دفاع از انقلاب انتخاب کرده‌ام

چرا واردات کالاهاي مشابه داخلي حرام شرعي و قانوني است؟

علت اسلام هراسي در غرب و شيعه هراسي در شرق چيست؟

آيا نظام اسلامي يك نظام ايده آل است؟

اقدامات سياسي آقا محمد خان قاجار براي كنا ر زدن رقباي خود در ايل قاجار چه بوده است؟

چه کساني دنبال غيرقانوني اعلام کردن جامعتين هستند؟

مفهوم سبک زندگي

کنکاشي در پرسش‌هاي رهبر معظم انقلاب؛

چگونه به خدا ايمان واقعي داشته باشيم؟

فلسفه سبک زندگي اسلامي

در دوران جنگ تحميلى شاهد چه حملات متعددى از جانب عراق عليه غير نظاميان بوديم؟.

مهم‏ترين علل تحميل جنگ 8 ساله به جمهورى اسلامى ايران چه بود؟

: مهم‏ترين علل تحميل جنگ 8 ساله به جمهورى اسلامى ايران چه بود؟

روش‌ تبيين‌ حقيقت‌ هنر و امکان ديني شدن آن چيست؟

چرا تندروها به دنبال حمايت از عارف هستند؟

آيا سياستهاى آمريكا با آمدن و رفتن دولتها در ايران تفاوت مى‏كند؟

چرا آمريكا قابل اعتماد نيست؟

انتظارات مردم از دولت يازدهم چيست؟

درمواجهه با دولت يازدهم چه بايد كرد؟

خاستگاه رأى مردم به آقاى حسن روحانى در انتخابات رياست جمهورى چه بود؟

نحوه برخورد اصولگرايان با دكتر روحانى بايد چگونه باشد؟

آيا واقعا ما دچار وضع نگران‏ كننده‏ اى از نظر جمعيت هستيم؟

هدف كشورهاى غربى از تبليغ سياست كنترل جمعيت چيست؟

آيا با ادامه روند كنونى نرخ رشد جمعيت، ما دچار تهديد خواهيم شد؟

منظوراز" نيازمند بازتعريف اصولگرايي هستيم" چيست؟

آيا افراطي ها مجددا به صحنه باز مي گردند؟

آيا مفهوم فراجناحي در دولت آقاي روحاني شبيه دوره آقاي هاشمي است ؟

سازگاري کامل، آرزويي غير ممکن

آيا مديري استراتژيک هستيد؟

آيا زن ها ذاتاً بدخلق هستند؟

هشت اشتباه مهلک در زندگي مشترک

بهترين شخصيت خود را بيابيد

کاهش عوارض گودي کمر

لاکي بامبو و روش هاي نگهداري آن در آپارتمان

مواردي که زندگي مشترکتان را تهديد ميکند!

چگونه مسواک مان را تميز نگه داريم؟

تمريناتي براي کاهش صدمات بدني در دوران پيري

مشکلات اول زندگي را اينگونه حل کنيد

10 چيزي که فرزند شما را مسموم مي کند

بدنم به رژيم جواب نمي دهد!

چطور اعتماد مشتريان را به دست آوريد

مي خواهيد پيلينگ کنيد؟