ایران پرسمان

آخرين مطالب

به آجيل هاي براق و خوش رنگ و لعاب اعتماد نکنيد! انديشه

به آجيل هاي براق و خوش رنگ و لعاب اعتماد نکنيد!

  بزرگنمايي:

بهتر است قبل از خريد آجيل با انواع آجيل و مواد به کار رفته در فرآوري شان آشنا شويد تا علاوه بر يک پذيرايي خوب، سلامت خود و خانواده تان را نيز تضمين کنيد. برخي آجيل ها ظاهر بسيار جذاب و براقي دارند و برخي ديگر وارداتي هستند و تحت عنوان هندي، تايلندي و... به فروش مي رسند. برخي نيز با عنوان خام و بوداده پشت ويترين به نمايش گذاشته مي شوند اما از بين آنها کدام انتخاب بهتري است؟


يک ظرف کوچک آجيل معادل دو بشقاب برنج!

آجيل از نظر رده بندي هرم غذايي در گروه گوشت و جانشين هاي آن قرار مي گيرد. اين خوراکي به عنوان يک ميان وعده مفيد بخشي از نياز بدن به کالري و همچنين ويتامين ها و مواد معدني را تامين مي کند. سديم، پتاسيم، کلسيم و برخي ويتامين ها از جمله ويتامين E جزء ريزمغذي هايي هستند که در ترکيب آجيل موجود است. نکته مهم در مورد مغزها نوع و ميزان چربي آنهاست که همانند يک شمشير دو دم عمل مي کند. مصرف اين چربي ها از يک سو موجب برقراري تعادل مثبت بين چربي هاي خون به نفع چربي هاي مفيد مي شود و مي تواند در برابر بيماري هاي قلبي عروقي و سکته هاي مغزي و قلبي اثر پيشگيري کننده داشته باشد. اما از سوي ديگر مسئله بالا بودن کالري اين دسته از خوراکي ها بوده که مصرف بيش از حد اين مواد منجر به اضافه وزن مي شود. به طور متوسط يک ظرف کوچک آجيل حاوي حدود 600 کيلوکالري انرژي معادل دو بشقاب برنج است. توصيه مي شود هنگام مصرف آجيل حد تعادل را رعايت کرده و در کنار مصرف آن از مصرف ساير خوردني هاي هميشگي خود بکاهيد.

آجيل بوداده براي مبتلايان به فشارخون مضر است!

تفاوتي که بين آجيل بوداده و آجيل خام وجود دارد نمک به کار رفته در آجيل بوداده است. وقتي اجزاي آجيل با نمک تفت داده مي شود طعم ديگري پيدا مي کند و برخي ها اين طعم را بيشتر دوست دارند غافل از اينکه اضافه شدن نمک مي تواند مصرف ما را محدود کند. به اين مفهوم که بدن ما در طول روز به ميزان محدودي نمک احتياج دارد و خوردن نمک بيش از آن مقدار مي تواند به سلامتي لطمه بزند و زمينه ساز بروز بيماري هاي قلبي عروقي و فشارخون شود. به همين دليل توصيه مي شود از آجيل خام استفاده کنيد و در صورت امکان از خوردن آجيل بوداده پرهيز کنيد. آجيل جزو گروه خشکبارهاست و ميوه تازه نيست. به مرور زمان که اين ميوه خشک مي شود مقداري از خواصش را نسبت به ميوه تازه از دست مي دهد. بنابراين حرارت دادن آن در فرآيند بودادن نيز باعث مي شود دوباره مقداري از خواصش کم شود.

بيش از يک يا 2 مشت آجيل در روز نخوريد

آجيل يک ميان وعده بسيار خوب محسوب مي شود اما مشکل اينجاست که خوردن آن حد ندارد و وقتي جلوي افراد گذاشته مي شود در خوردنش زياده روي مي کنند. ما بايد مصرف آجيل را به شکل محدودي در برنامه غذايي مان داشته باشيم. صرفنظر از بوداده يا خام بودن آجيل مصرف بيش از حد آن به لحاظ کالري بالايي که دارد مي تواند منجر به اضافه وزن و چاقي شود. کساني که دچار بيماري هاي قلبي عروقي يا فشار خون هستند اکيدا توصيه مي شود از مصرف آجيل شور پرهيز کنند و در اين مورد حتما با پزشک خانواده خود مشورت کنند. اينکه ما بخواهيم حد و ميزاني را تعيين کنيم و به همه توصيه کنيم که در اين حد و ميزان آجيل شور بخوريد رويه غلطي است زيرا اين ميزان مي تواند با توجه به شرايط بدني افراد متفاوت باشد اما مي توان گفت حداکثر روزي به اندازه يک يا 2 مشت بسته آجيل مصرف کنند.

براق ها سلامت را به خطر مي اندازند!

گاهي اوقات توليدکنندگان براي جذاب تر نشان دادن ظاهر آجيل از رنگ ها و مواد براق کننده استفاده مي کنند. اغلب اينها خوراکي هاي غيرمجازي هستند که فقط براي جلب مشتري هاي بيشتر استفاده مي شوند. البته جز آجيل در محصولات ديگر نيز اين براق کننده ها و رنگ ها به کار مي روند. اين مواد اثر تجمعي دارد يعني به تدريج که مصرف مي شوند در بدن روي هم انباشته مي شود و اين مي تواند در درازمدت مشکلاتي را براي سلامت فرد ايجاد کند. حتي برخي از اين براق کننده ها مي توانند به کبد صدمه بزند يا برخي از آنها حتي مي تواند سرطان زا باشد. در مورد پسته ها و تخمه هاي لب خندان که در فرآيند توليدشان در آب گرم قرار داده مي شوند نيز اگر اين کار به صورت بهداشتي انجام شود، از آب پاکيزه استفاده شود و توليدکنندگان بهداشت فردي شان را رعايت کنند، مشکلي از لحاظ آلودگي و سلامت ايجاد نخواهند کرد.

آجيل هاي قديمي سرطان زا هستند؟

آجيل بستر مناسبي براي رشد ميکرو ارگانيسم هاي بيماري زا به خصوص قارچ هـاسـت.بنــابراين آجيل را بايد حتي الامکان هرچه تازه تر مصرف کنيم. هرچقدر آجيل تازه تر باشد ميزان آلودگي اش با قارچ ها کمتر است به ويژه قارچ مولد «آفلاتوکسين» که به شدت بيماري زاست و مي تواند زمينه ساز بروز بدخيمي ها شود. از رنگ و طعم آجيل نيز مي توان به تازگي آن پي برد. قرار دادن آجيل ها در کنار خيابان و دست زدن افراد مختلف به آنها مي تواند باعث شود ميکروب هايي که روي پوست بدن افراد است به آجيل منتقل شود. البته اين امر فقط درمورد دستفروش ها صادق نيست. حتي در بسياري از مغازه ها هم اين مساله وجود دارد. ما بايد سعي کنيم آجيل را از مراکز معتبر تهيه کنيم زيرا اين آلودگي ها هم مي تواند در کوتاه مدت سلامتي افراد را تهديد کند و هم در دراز مدت اثر تجمعي و انباشتگي و بيماري زا داشته باشد. وقتي نگهداري آجيل طولاني تر مي شود امکان رشد قارچ ها در آن افزايش پيدا مي کند. به همين دليل است که آجيل هاي وارداتي انتخاب مناسبي محسوب نمي شوند زيرا از زمان توليد تا رسيدن به دست مشتري فرآيند طولاني تري را طي مي کنند و به همين علت احتمال رشد ميکروب ها، باکتري ها و قارچ ها را بيشتر است. از طرف ديگر اغلب آجيل هاي وارداتي نمک بسيار بالايي دارند و شامل همان گروه آجيل هاي بوداده مي شوند. بنابراين بايد مصرف آنها را محدود کنيد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دسیسه‌هایی که در طول تاریخ باعث ضعف قشون ایران شد

رویارویی با انسانیت بعد از فاشیسم جنگ

هدایت همیشه اکنونی است

بی هنری و دوگانه "امید و انتقاد"

فلسفه‌ ملال نقد و بررسی می‌شود

شجاعی جشوقانی: برنامه شهید مطهری برای انقلاب اسلامی فعال کردن فلسفه‌های تطبیقی و انضمامی است

اگر بر اثر اقدامات نهادهای دولتی خسارتی به «شهروندان» وارد شود باید چگونه جبران شود؟

کنفرانس پیچیدگی در علوم و علوم انسانی برگزار می شود

سیر صعودی علم کلام در فرهنگ و تمدن اسلامی/ استقلال کلام اسلامی

حمایت علمای شیعه از عثمانی ریشه در سیره اهل بیت(ع) دارد

جنگ بین مؤمن و کافر تمام شدنی نیست/ ایمان و کفر مربوط به دل‌ها است نه روابط شهروندی

آیا فکر گناه نیز گناه محسوب می‌شود؟!

برای دریافت خسارت وارده بر اثر یک قرارداد باید چه اقداماتی کرد؟

فریب دادن طرف مقابل در انواع معاملات چه آثاری دارد؟

چرا استراتژی مشخصی در زمینه تولید و صادرات خدمات IT وجود ندارد؟

استفاده از «داوری» در قراردادها چه مزایایی دارد؟

آشنایی با انواع شروط ضمن عقد در معاملات و قراردادها

ابلاغ قانونی و واقعی به چه معناست و چه آثاری دارند؟

هر آنچه باید در مورد «دعوی متقابل» بدانید

پرولتاریا و بوژوازی هر دو می‌خواهند مردم را به سوی خود بکشند

چگونه با کتاب به جنگ بیماری برویم؟

آزاد ارمکی: پروژه نراقی در ایران ناتمام ماند/ تاکید محمدی بر تمایز روشنفکری و جامعه‌شناسی

کرسی ترویجی نقد الهیات اگزیستانس برگزار می‌شود

"سوره اخلاص"/معرفی سوره‌ای کوتاه با خواص بی شمار

باید به دنبال عدالت جنسیتی باشیم نه برابری جنسیتی!

آیا سردار اسعد در ترجمه خودسانسوری می‌کرد؟/ هستی‌شناسی ترجمه در دوران قاجار

اخلاق و عشق فقط در «قلمرو میان دو مرگ» می‌تواند روی دهد

بوعلی نخستین کسی بود که علم الهیات به معنی اعم را تاسیس کرد

فلسفه حکما تلاش برای شناخت وجود انسان در یک مبدا هستی است

«گفت‌وگو» در سنت و تفکر اسلامی چگونه است؟

چرا بازخوانی اندیشه‌های آخوند خراسانی مهم است؟

گفت‌وگو با ری آرمنتروت، فینالیست جایزه ملی کتاب 2018

قفل ذهنی نویسنده حاصل تعیین هدفی والا توسط خود اوست

بیل‌گیتس برای انسان‌های نگران چه کتابی را پیشنهاد می‌دهد

معجزه‌ حیرت‌انگیز نهفته در قرآن که احتمالاً از آن بی‌خبر هستید! +فیلم

علوم سیاسی علم مطالعه امکان‌های پیش روی جامعه است

مطالعه فکر اسپینوزا از منظر تاریخ اندیشه سیاسی جدی شده است

سیاستمداری که دغدغه اجتماعی داشت و به مردم می‌نگریست

چرا برخی دوست دارند کانون توجه باشند؟! / عواقب خودستایی چیست؟

چرا برخی دوست دارند کانون توجه باشند؟! / عواقب خودستایی چیست؟

ساروخانی: جامعه‌شناسی و کالاهایش در جامعه مصرف نمی‌شود!

بن‌بست عقل با شجاعت آدورنو به سر رسید

توانایی یالوم در ترکیب ادبیات و اگزیستانسیالیسم او را محبوب ایرانیان می‌کند

روانکاوی زاده طبع یک نابغه مرد است!

رویکردهای مادی انگار، نظریات روان شناسی را نارسا و محدودکرده است

اندیشه‌های سیاسی و اجتماعی یونگ در قبال پرسش‌های انسان‌شناختی

در انقلاب اسلامی ایران همه مردم اعم از شیعه و سنی در صحنه بودند/انقلاب، اساس یک تمدن جدید در مقابل تمدن لیبرال دموکراسی غرب است

جامعه غرب مشکل ایدئولوژیک دارد

ایران و ترکیه می‌توانند یک طرح مشترک برای تمدن اسلامی تدوین کنند

فلسفه‌ورزی یادگیری چگونه مردن است